Menu

JEXIT czyli BREXIT po jaworznicku - Dawid Domagalski comment!

  • Autor 


braxjaworznoTrzeba przyznać, że informacje płynące od rana z Wielkiej Brytanii dają wiele do myślenia w kontekście przyszłości całej Unii Europejskiej. Nie jestem pierwszą osobą, która zadaje sobie pytanie: czy przypadkiem wynik referendum ?na wyspach? nie będzie początkiem efektu domina? We Francji bardzo poważnie mówi się o zorganizowaniu podobnego głosowania dotyczącego członkostwa w UE. Kto będzie następny? Niemcy? Belgia a może Polska?
Przypominam sobie, jakby to było wczoraj, był 2003 rok. Na Rynku Głównym w Krakowie trwała akcja promująca przystąpienie Polski do UE. Przechodnie dostawali ?cała masę? różnego rodzaju gadżetów, bardziej zainteresowani mogli uzyskać od ?ekspertów? informacje o ?samych korzyściach? płynących z członkostwa.


Podszedłem zatem do takiego stoiska i zadałem tylko jedno proste pytanie: ?jaka jest procedura opuszczenia UE, gdyby nagle okazało się, że obywatele danego państwa nie są zadowoleni z przynależności do Unii?? Ekspert, bez chwili zastanowienia stwierdził: ?nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie, bo Unia Europejska to twór doskonały i nie ma słabych punktów?? Chciałbym ponowie spotkać się z tym pseudoekspertem ? ciekaw jestem co powiedziałby mi dziś. O tym jak nieudolnym tworem okazała się sama Unia nie ma sensu bardziej się rozpisywać , bo ?nie kopie się leżącego?, ale faktem jest, że piękna idea współpracy państw została zniszczona przez biurokrację, agresywną laicyzację i marginalizację tradycji. Oczywiście, nie jest też tak, że wszystko co ?unia? to złe, bo skorzystaliśmy , będąc częścią tego układu, z ekonomicznego oraz prawnego pkt widzenia.

Dziś możemy zadać sobie pytanie: czy nie byłoby lepiej gdyby politycy poszli w kierunku jedynie ujednolicenia i zliberalizowania zasad przepływu towarów, usług i pieniędzy, stawiając równocześnie na odrębność poszczególnych państw? Takie rozwiązanie samo z siebie narzucałoby wprowadzanie ujednoliconych przepisów prawnych. Obserwując ?politykę Brukseli? na przestrzeni ostatnich lat można stwierdzić, że nie wszystkie idee zjednoczeniowe są dobrym rozwiązaniem.

W województwie śląskim też mamy swój BREXIT , a raczej JEXIT. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o wystąpieniu Jaworzna z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego ? wszystko to w kontekście planów tworzenia Metropolii Śląskiej. Jak się okazuje, choć idea szczytna, to jednak trzeźwa ocena potencjalnych zysków płynących z przynależności  okazuje się niekorzystna. W tej kwestii pozostaje zbyt wiele niedomówień, a raczej niedookreśleń co do zadań takiego tworu, by ryzykować utratę naszego transportu miejskiego na rzecz nowego organizatora przewozów budowanego na bazie KZK GOP.

Dla nieprzekonanych proponuję proste doświadczenie: proszę wsiąść do autobusu PKM dojechać do Mysłowic a potem zmienić przewoźnika na KZK GOP, a na koniec zobaczyć ile kosztują bilety u nas a ile ?u nich??  To oczywiście jedna ze spraw budzących potężne wątpliwości, a mogąca mocno uderzyć w portfele przeciętnych Jaworznian. W miniony czwartek Rada Miejska w Jaworznie podjęła stanowczą, odważną ale racjonalną decyzję uchwalając wystąpienie z GZM. Czy to oznacza koniec metropolitalnej przyszłości Jaworzna? Nie! To pozwala bezpiecznie zaobserwować co dalej będzie się działo i jeśli przyszłość pokaże, że wstąpienie do Metropolii Śląskiej jest korzystne i opłacalne dla mieszkańców Jaworzna to dopiero wtedy należy podjąć działania akcesyjne.

Sytuacja na ?Wyspach? i w Jaworznie skłania do pewnej refleksji: to co łączy, oczywiście w bardzo dużym uproszczeniu, Jaworzno z Wielką Brytanią to dbałość o interes swoich mieszkańców, z tą różnicą że MY wolimy najpierw się zastanowić i na chłodno skalkulować  czy wstępować do Metropolii, a ONI musieli się zastanowić, po serii przykrych doświadczeń, by z niekorzystnego dla nich układu wystąpić. Ot, mądry Jaworznianin przed szkodą, a Brytyjczyk po?

Dawid Domagalski

dawid domagalskiRadny Rady Miejskiej w Jaworznie, prawnik,
zawodowo związany z rynkiem nieruchomości,
społecznik.
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego
i Akademii Ekonomicznej w Katowicac
h

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us