Menu

Muminki i Paszczaki w dobrym dziele Księdza Isakowicza Zaleskiego

  • Autor 


isakowicz200516004Zakończenie Dni Godności osób niepełnosprawnych było bardzo poważne i dające wiele do myślenia. W bibliotece zostało zorganizowane spotkanie z Księdzem Isakowiczem Zaleskim, Tadeuszem, który przyjechał na zaproszenie pełnomocnik d.s Niepoełnosprawnych, Pani Marii Materli.
Po odwiedzinach w Specjalnym ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Szczakowej ksiądz przybył do Biblioteki i po krótkim wstępie w którym opisał swoją działalność w Fundacji im. Brata Alberta, której jest prezesem, w kontekście osób niepełnosprawnych. Opowiedział o Radwanowicach obok Krzeszowic, gdzie się zaczęła działalność, gdzie trafili do schroniska pierwsi podopieczni.


isakowicz200516014Trudności jakie napotyka działalność są ogromne, wiążą się z wielką biurokratyzacją każdej działalności, wymogami, jakie stawia przez każdym, kto w jakikolwiek sposób obraca pieniędzmi, fiskus i inne przepisy, niejasne, zagmatwane, i interpretowane przez różnych urzędników w sposób czasem diametralnie różny.

Ale ksiądz nie poddał się nigdy, zawsze stoi w jednym rzędzie z potrzebującymi, zawsze służy swoją pomocą, doświadczeniem i dobrem, które emanuje z niego na każdym roku, w każdym słowie.

isakowicz200516001Ale to nie znaczy, że jest człowiekiem miękkim, uległym. To twardy negocjator, który, gdy trzeba pójdzie nawet na ulice protestować, aby przyczynić się do poprawy warunków i godności na jakie zasługują osoby niepełnosprawne.

Wiele pytań skierowanych do księdza Zaleskiego spotkało się z wyczerpującymi odpowiedziami.

Wśród tematów zasadniczych, tyczących się możliwości skierowania, dziecka do placówki fundacji, były i bardzo przyziemne, choćby takie, do których nawiązuje tytuł artykułu. Jak nazywać osoby niepełnosprawne, potrzebujące. Szczytem zimna i nietaktu można nazwać określenie osób korzystających z pomocy społecznej, klientami.
isakowicz200516003Toż to jakaś paranoja, klient, to raczej ten który przychodzi z pieniędzmi coś kupić, a nie po kilka groszy mających służyć do przeżycia.

W końcu kiedyś ktoś wpadł na pomysł, aby zastosować nazewnictwo Muminków oraz Paszczaków, jako osób zdrowych. Oczywiście w mowie potocznej. Do dziś nie wiadomo jak nazwać niepełnosprawnych aby była to nazwa empatyczna, a jednocześnie sensowna i nieskazująca nikogo na stygmatyzację. Nie wypalił pomysł ?Sprawnych inaczej?. Od razu złośliwi nazwali złodziei uczciwymi inaczej.

isakowicz200516013Z pobłażaniem opowiada duchowny o niektórych przypadkach, z jakimi się spotyka podczas pracy z niepełnosprawnymi, zwłaszcza psychicznie. Nie należy mylić z osobami chorymi psychicznie - to dwa różne pojęcia.
Część spotkania wypełniły rozważania na temat rodziców osób niepełnosprawnych, którzy podjęli się niesienia własnego krzyża, których życie diametralnie zmieniło się z chwilą albo przyjścia na świat dziecka, bądź kiedy ułomność objawiła się w późniejszym okresie. Nie wszyscy chcą pogodzić się z tym, co się wydarzyło, ale to nie jest dziwne. Nie każdego psychika jest przygotowana na trudy, takie trudy życia.

Otóż tak wyśmienicie wykształcony człowiek, jak ksiądz Tadeusz, tak wysoce ceniony intelektualista potrafi bez problemu wczuć się w psychikę kogoś, kto nie rozwinął się jak każdy inny, zdrowy człowiek, ale w wieku na przykład 40 lat zachowuje się jak kilkulatek, ma takie problemy, cieszy się z zupełnie infantylnych spraw, smuci drobnostkami.

Jisakowicz200516012ak zrozumieć taką osobę, jak wyobrazić sobie, będąc w pełni sprawnym, że na przykład dla czterdziestoletniego "Muminka" ogromnie ważne jest, że ktoś go pochwali, że dobrze zawiązał buty, albo poukładał książki na półce.

Ważne spotkanie ważne tematy i wielka nauka pokory oraz tolerancji i empatii, jaką my wszyscy winniśmy tym, którzy obok nas żyją.

 

Na zakończenie Ksiądz Tadeusz został obdarowany statuetką dla przyjaciela Niepełnosprawnych Przyznaną przez Panią Pełnomocnik oraz SOSW im Jana Pawła II.

isakowicz200516011

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us