Menu

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych - Dzień drugi

  • Autor 

dnigodn 2 200516051Drugi dzień święta niepełnosprawnych w naszym mieście to dzień sportowy i rekreacyjny. Wspaniałą pogodę przygotowały niebiosa, toteż o to, co było warunkiem powodzenia przygotowanych atrakcji organizatorzy nie musieli się troszczyć - przyszło samo.
Natomiast reszta to ciężka praca zarówno Pani Pełnomocnik d.s niepełnosprawnych, Marii Materli, jak i wychowawców, nauczycieli i pracowników ośrodków oraz szkół i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi.
Kilkanaście stanowisk z konkurencjami, w których brały udział grupy z poszczególnych ośrodków to dobra nauka podczas rozrywki. Dzieci i młodzież dowiedziały się bardzo wiele na różne tematy, zwłaszcza w stanowiskach polegających na pochwaleniu się wiedzą.


dnigodn 2 200516057Ale i sprawnościowe dyscypliny były oblegane tak przez dzieci z trudnościami w egzystencji, jak i dzieci zdrowe.
Wspólna zabawa to oprócz pierwiastka rywalizacji, doskonała okazja do integracji i jeszcze lepszego poznania siebie nawzajem. Zewsząd na stadionie słychać było Grzegorza Stano, który mimo słabnącego gardła niestrudzenie zapowiadał, opowiadał, a chyba i nawet próbował śpiewać, choć to nie jego domena.
Jednak dzieci lgną do niego z powodu jego wspaniałej osobowości zdradzającej wielką miłość i szacunek do każdego dziecka, do każdej istotki.
Zawodnicy poszczególnych drużyn mogli posilić się wspaniałym żurkiem, był i chleb ze smalcem oraz przepyszne ogórki, były napoje, a przede wszystkim cudna wiosenna, majowa atmosfera.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w przygotowanie Dni Godności się włączyli - firmom, uczniom szkół, harcerzom i osobom prywatnym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII oraz z dnia pierwszego - LINK PONIŻEJDZIEŃ PIERWSZY
dnigodn190515017W Jaworznie mają doskonała tradycje i wielkie grono osób, które wspomagają organizację tego święta wraz z pełnomocnikiem prezydenta Miasta do Spraw Osób Niepełnosprawnych. W Jaworznie jest nim pani Maria Materla.

Ona to od kilku miesięcy już planuje, rozmawia, decyduje, zaprasza i scala cały program, aby dni Godności były pełne, rzeczowe i traktujące niepełnosprawność tak dzieci, jak i dorosłych w sposób poważny i z szacunkiem.

dnigodn190515014Msza święta miała charakter szczególny. To specjalna msza, koncelebrowana, która miała na celu zbliżyć do stwórcy wszystkich nas, zarówno tych, którzy  nie potrzebują pomocy w samodzielnej egzystencji, jak i tych, którym trudno jest funkcjonować z powodu niedostatków rozwojowych, czy też trudniejszego rozumienia otaczającej rzeczywistości.

Szczególnie ciepło w kazaniu wypowiedział się ksiądz Eugeniusz Cebulski w kierunku bohaterów dzisiejszego święta, wskazując, że skoro Bóg nakazał im żyć w sposób odmienny od sprawnych, od zdrowych, to znaczy, że miał w tym swój cel i należy to przyjąć z pokorą, a jednocześnie uznać, że wynagrodzenie nastąpi na pewno, Bóg o nikim nie zapomina, a to, że oddał za nas życie, świadczy o nieustannej jego miłości. Każdy ma swój krzyż. Być może czasem krzyż niepełnosprawności jest dużo lżejszym od krzyża codzienności osób, które cierpią z różnych innych powodów, będąc zdrowymi.

 Z całego dnia mamy obszerną GALERIĘ zdjęć, do której obejrzenia zapraszamy.

dnigodn190515050Rynek był areną świętowania w słonecznych promieniach, jak na zamówienie w tym dniu zabawa była przednia. \

Słowo powitania wygłosiła Pani Maria Materla, mówiąc:

Jak co roku, wydarzenie to ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa nie tylko na problemy osób niepełnosprawnych, ale też dać impuls do tego, by sprzeciwić się Ich dyskryminacji w życiu publicznym. Radością napawa mnie fakt, że władze miasta oraz mieszkańcy tak ochoczo uczestniczą w naszym święcie i zawsze odbywa się ono w cudownej atmosferze.

To niewątpliwie ważne wydarzenie, zachęca nas do tego, by otworzyć się na innych i razem tworzyć społeczność naszego miasta. Wspólnie hołdujemy idei życia bez barier, w poszanowaniu godności osób borykających się z niepełnosprawnością. Głęboko wierzymy, że społeczeństwo jest na tyle dojrzałe, by szanować każde życie ludzkie niezależnie od sprawności fizycznej czy intelektualnej człowieka. Niech te dni pełne radości i dobrej zabawy będą dla nas wszystkich wyrazem naszej tolerancji i walki ze stereotypowym myśleniem.

Potem zebranych przywitał prezydent Miasta Pan Paweł Silbert, który przekazał niepełnosprawnym Symboliczny klucz do bram miasta, a na koniec oficjalnej części Dyrektor Biura Poselskiego Pana Dariusza Starzyckiego, pan Maciej Stanek przeczytał list Pana Posła i w imieniu własnym, do zebranych i w tym miejscu go cytujemy.

dnigodn190515054?W imieniu Posła Dariusza Starzyckiego oraz swoim dziękujemy za zaproszenie na obchody XVI Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie. Pragniemy złożyć również podziękowania organizatorom tego wydarzenia ? Pełnomocnikowi Prezydenta Miasta Jaworzna ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Marii Materla oraz Ośrodkowi Szkolno ? Wychowawczemu im. Jana Pawła II w Jaworznie.

Dzień ten jest bardzo ważnym wydarzeniem w naszym mieście, gdyż uświadamia nam wszystkim, jak cienka jest granica między światem osób pełnosprawnych
i niepełnosprawnych, a najważniejszym przesłaniem jest walka z różnymi stereotypami na temat niepełnosprawności. To również doskonała okazja do przypomnienia o obowiązku traktowania niepełnosprawnych obywateli, jako pełnosprawnych członków społeczeństwa.
To między innymi dzięki takim dniom jak dziś, można sobie uświadomić, że osoby niepełnosprawne, chcą żyć pełnią życia i nie martwić się problemami. Ważnym przesłaniem tego dnia jest również uświadomienie sobie, iż niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji ze swoich pasji oraz aktywności.
Wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, w tym uroczystym dniu życzymy radości i satysfakcji, a także dużo zdrowia oraz sił w przezwyciężaniu życiowych trudności, aby otaczający świat był przyjazny, ciepły i bliski".

dnigodn190515081Dni godności to nie tylko zabawa, ale i rozstrzygnięcie konkursu, który został przeprowadzony wśród niepełnosprawnych Dotyczył on postaci papieża, Jana Pawła Drugiego, Świętego, a polegał na narysowaniu kreską portretu naszego Papieża.
Dzieci i młodzież wykazali się doskonałymi umiejętnościami i wyczuciem pracy plastycznej tworzonej metodą światłocienia.
W uroczystości rozdania nagród uczestniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który był wzruszony pięknymi pracami i oddaniem z jakim zostały one stworzone przez uczestników konkursu nie tylko z Jaworzna. Pojawiły się rysunki z takich miast jak Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Będzin, Oświęcim, Mysłowice, Myszków, Częstochowa, czy aż Wejherowo.
Nagrody wręczyli Biskup wraz z Zastępcą prezydenta Jaworzna, Panem Tadeuszem Kaczmarkiem.
Z całego dnia mamy obszerną GALERIĘ zdjęć, do której obejrzenia zapraszamy.

 ZAPOWIEDŹ DNI GODNOŚCI 2016

 

dnigodn16newsJuż po raz szesnasty w Jaworznie obchodzone będą Dni Godności Osób Niepełnosprawnych.
Akcja organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna, przez pełnomocnika Prezydenta Miasta do spraw Osób Niepełnosprawnych i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie, cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko osób, którym ciężej jest na co dzień egzystować w społeczności.

Już nie trzeba nikogo przekonywać, że etykietka "niepełnosprawny" wcale nie jest czymś dyskwalifikującym, czymś, co stawia człowieka na straconej pozycji - mówi Pani Maria Materla, pełnomocnik Prezydenta Jaworzna do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Fakt, że ma się utrudnione czy to poruszanie się, czy kłopoty natury werbalnej, wcale nie musi oznaczać gorszego startu w życie. Mało tego - wśród nas znajdują się osoby, które mimo swoich dolegliwości często radzą sobie w życiu, w pracy, w domu, lepiej niż całkiem sprawni. Dlatego należy im się wielki szacunek i uznanie. Dni Godności Osób Niepełnosprawnych to ich święto, dzięki któremu wszyscy powinni poznać ich życie, pracę, talenty, i możliwosci. Powinny nas również przekonać i nakłonić do pomocy im. To nie jest trudne, a okazując im trochę serca, dajemy wielką radość i nadzieję.
Niepełnosprawni, jak na całym świecie mają utrudnioną drogę do samorealizacji, ale wszędzie na miarę możliwości zarówno Państwa, jak i społeczności, głownie lokalne starają się wesprzeć ich i stworzyć im warunki do godnego życia. Codzienność jest często brutalna, ale przychodzą takie chwile, kiedy można zapomnieć o niedostatkach i wspólnie spotkać się w kręgu przyjaciół, znajomych, ludzi usłużnych i poczuwających się oddania pewnej ofiary dla bliźniego.
Dni Godności w naszym mieście to taka właśnie chwila, kiedy trud pracy, nauki, wychowania znajduje swoje ujście na forum publicznym.

 Obchody XVI Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie

W programie:

19.05.2016 r. (czwartek)

1. godz. 9.00 uroczysta Msza Św. W Kolegiacie Św. Wojciecha i Katarzyny w intencji osób niepełnosprawnych, ich rodzin, opiekunów oraz zmarłych osób niepełnosprawnych
2. godz. 10.00 przemarsz na płytę Rynku Głównego (w przypadku deszczowej aury ? do Hali MCKiS)
3. godz. 10.15 do 12:30

- oficjalne otwarcie obchodów XVI Dni Godności Osób Niepełnosprawnych
- symboliczne przekazanie ?Klucza? do miasta.
- DJ Martin ? muzyka, zabawa i inne atrakcje

20.05.2016 r. (piątek)

1. godz. 09.00 ? 12:30, Stadion Azotania w Jaworznie
Piknik integracyjny: prezentacje artystyczne placówek, zabawa taneczna, pokazy służb ratowniczych, plenery plastyczne, rozgrywki sportowe i inne atrakcje, poczęstunek
2.godz. 17:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie: spotkanie autorskie ?O niepełnosprawności...? z Ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim

Całości towarzyszyć będzie wystawa prac artystycznych osób niepełnosprawnych udostępniona w Galerii Ex Libris w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz wystawa ?Średniowiecze pasja XXI wieku? udostępniona w Muzeum Miasta

dnigodn16plak

>

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us