Menu

Jaworznicki Budżet Obywatelski 2017 - nadchodzi czas pisania wniosków

  • Autor  JBO

jbo30m1jaSpotkania w sprawie jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego zbliżają się do końca. W czerwcu czekają nas jeszcze cztery lokalizacje, czyli Góra Piasku, Podłęże, Pańska Góra - Skałka i Pszczelnik.
Na każdym ze spotkań mieszkańcy zainteresowani pracą dla swojego najbliższego otoczenia, po wysłuchaniu ogólnych zasad zgłaszania projektów na 2017 rok, po zapoznaniu się z możliwościami finansowymi i sposobem pozyskiwania poparcia,mogą zadać pytania dotyczące szczegółów.
Duże zainteresowanie wzbudza sprawa osób, które mogą wyrażać pisemnie poparcie dla danego projektu. Teoretycznie zarówno zgłoszenie poparcia, jak i samego projektu nie jest uzależnione od wieku, ale należy zadać sobie pytanie, czy na przykład piętnastolatek, nie mówiąc już o kilkulatkach, może i powinien brać odpowiedzialność za sprawy finansowe i realizacyjne nie tanich przecież inwestycji. A więc lepiej aby pomysły zgłaszały osoby starsze, bardziej doświadczone, mające pewne rozeznanie w temacie, które nabiera się z wiekiem - mówi Pani Magdalena Tomaszewska z Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.
Wiek zatem nie ma znaczenia ale wskazany jest po prostu zdrowy rozsądek - dodaje.
W spotkaniach nie zawsze bierze udział wielu mieszkańców. Najczęściej jednak są i tacy, którzy już mają doświadczenia związane z JBO, i tacy, którzy dopiero teraz zobaczyli swoją szansę zaistnienia w środowisku lokalnym.
W spotkaniu w Urzędzie Miejskim w dniu 31 maja uczestniczyła Pani Monika Bryl - Zastępca Prezydenta Jaworzna, która objaśniła zmiany dokonane w trakcie konsultacji od początku tego roku na spotkaniach z mieszkańcami, przez nich zainicjowane.
Teraz czas na przemyślenia w domach, wśród rodzin, przyjaciół, sąsiadów, znalezienie pomysłu na swój kawałek dzielnicy, osiedla i zaprezentowanie go w postaci wniosku.
Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samemu taki wniosek napisać, w czerwcu zostanie zorganizowany tak zwany maraton pisania wniosków.
Odbędzie się on 16 czerwca od godziny 10 - 17 i będzie doskonałą okazją do zweryfikowania swojej wiedzy, pomysłowości, zaangażowania się w życie swojego otocznia.
Zapraszamy, bo okazja aby bezpośrednio zadecydować o wydatkach gminy nie zdarza się często.

 

 

 


 

 

jbobyczyna0516 1Pierwszy dzień spotkań informacyjnych związanych z Jaworznickim Budżetem Obywatelskim na 2017 rok już za nami.

Do Klubu Niko w Byczynie i do Klubu Kasztan w Jeziorkach zostali zaproszeni mieszkańcy Byczyny, Cezarówki Górnej i Dolnej, Jeziorek,Koźmina i Wilkoszyna.

Podstawowe założenia JBO zostały uporządkowane przez pracowników Urzędu Miejskiego i w formie prezentacji multimedialnej przedstawione przybyłym osobom - społecznikom, którzy są żywo zainteresowani działalnością na rzecz swojego najbliższego otoczenia.

Na spotkania przybyło niezbyt wielu mieszkańców, jednak są to osoby, dzięki którym całe dzielnice mogą cieszyć się ciekawymi pomysłami zrealizowanymi projektami.
W Byczynie sporym zainteresowaniem cieszył się temat budżetu ogólnomiejskiego, który w tym roku pojawił się po raz pierwszy.
Poza tym wszystkie założenia, które były formułowane podczas spotkań od stycznia tego roku, należy wziąć pod uwagę próbując napisać wniosek.
Pomocą w ich tworzeniu może być tak zwany Maraton Pisania Wniosków, który przewidziany jest na dziań 16 czerwca. Spotkanie to odbędzie się w Sali Obrad urzędu Miejskiego i pozwoli na sformułowanie własnych pomysłów pod okiem doświadczonych osób.
Na kolejne spotkania zapraszamy, a ich harmonogram dostępny jest poniżej.

 

 

 ZAPROSZENIE NA SPOTKANIA INFORMACYJNE

 

Kiedy w styczniu rozpoczynały się rozmowy, konsultacje na temat kolejnego wydania budżetu partycypacyjnego, pojawiło się wiele nowych pomysłów, wiele aspektów tego zagadnienia. Jak wiemy dotychczasowe edycje były związane ściśle z projektami dzielnicowymi, ale w trakcie realizacji okazało się że na projekty dzielnicowe czasem zaczyna brakować miejsca w przestrzeni publicznej z jednej strony, a z drugiej, najbardziej aktywni projektodawcy zaczęli zauważać, że istnieje potrzeba przebudowania zasad zgłaszania projektów, bowiem pojawiają się pomysły o ogólnomiejskim zakresie - mające służyć wszystkim, a nie tylko mieszkańcom jednej dzielnicy.

Stąd padła propozycja podziału JBO na części dotyczącą dzielnic (obszarów konsultacyjnych), oraz na część wspólną, w której projekty mogą być droższe, ale mogą obejmować większy krąg odbiorców, osób korzystających zeń, mogących być umiejscowionymi niekoniecznie w centrum miasta, ale na przykład w Jeleniu, czy Ciężkowicach.

Przykładem może być duża, kompleksowa, dobrze zabezpieczona i ciekawie urządzona ścieżka rekreacyjna o wartości kilkukrotnie przewyższającej drobne, dzielnicowe placyki zabaw, czy siłownie.

Inicjator Budżetu Obywatelskiego w Jaworznie, Pan Dawid Serafin dziś z powodu obowiązków zawodowych mniej aktywnie bierze udział w spotkaniach i debatach, ale zawsze podkreśla, że tego typu budżet, musi siłą rzeczy podlegać zmianom, musi ewoluować, bo konieczne tu jest zawieranie szerokich kompromisów pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców, pomysłami projektodawców i możliwościami finansowymi, oraz strukturą przestrzenną danego obszaru.

18 maja ruszają zakrojone na szeroką skalę spotkania informacyjne dotyczące JBO na 2017 rok Będą one odbywać się w poszczególnych obszarach konsultacyjnych. Pierwsze spotkania zaplanowane na 18 maja odbędą się w obszarach Byczyna, Cezarówka Dolna oraz Cezarówka Górna, Jeziorki, Koźmin, Wilkoszyn.

Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat założeń JBO, sposobu zgłaszania wniosków, i tego w jaki sposób będą one akceptowane - weryfikowane.

Spotkania będą służyć jedynie informacji. Wnioski będzie można składać dopiero później, w terminie od 3 do 30 czerwca. Aby dobrze napisać wniosek, dobrze sformułować założenia własnego projektu, a tym samym zdobyć szansę na realizację i stanie się dobrym społecznikiem, warto w nich uczestniczyć.

W odnośnikach poniżej można zapoznać się z relacjami z tegorocznych spotkań w sprawie JBO 2017.

Na plakacie poniżej znajduje się informacja o kolejnych spotkaniach.

jbo17plakharmonogram

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us