Menu
reklama
reklama
reklama

Rocznicy śmierci Rotmistrza Pileckiego jaworznickie obchody

 

pilecki14051602914 maja jaworznicka, szkolna młodzież przygotowała obchody rocznicy związanej ze śmiercią Rotmistrza Pileckiego, bohatera, który swoją niezłomnością, działalnością niepodległościową, pokazał prawdziwy szacunek dla Ojczyzny. Zamordowany przez komunistów w 1948 roku za rzekomą działalność antypaństwową.

68 rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego, to dobra okazja dla pokazania młodemu pokoleniu trudów prawdy tamtych czasów, kiedy za miłość do własnego kraju można było być oskarżonym , uwięzionym i zamordowanym.
trzeba również pamiętać, ze właśnie 13 maja minęła rocznica urodzin Rotmistrza, więc okazja do wspomnienia tej postaci jest tym ważniejsza.

 

pilecki140516008Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości z Posłem na Sejm RP, Panem Dariuszem Starzyckim oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Katolickiego Przyjaźń Jaworznicka Panią Marią Kramarczyk oraz panem Markiem Migasem.
Krótką historię życia i działalności Rotmistrza przedstawił Historyk zgłębiający postać bohatera, Pan oDaniel Sołtysik. Organizatorami Obchodów bylo Stowarzyszenie Młodzi Patrioci im. W. Pileckiego oraz Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka

Tegorocznym obchodom towarzyszył konkurs plastyczny "Pilecki - oblicza bohaterstwa", nad którym honorowy patronat objął poseł Dariusz Starzycki. Piękne prace zwycięzców zostały zlicytowane na rzecz leczenia małej jaworznianki, Julii Folgi. Zanim to jednak nastąpiło autorom tych dzieł rozdano nagrody, które zostały ufundowane przez:
pilecki140516018Fundację Wolność i Demokracja, wybitnego polskiego historyka Leszka Żebrowskiego, Centrum Kreatywności i Rozwoju "Atena", posła na Sejm RP Dariusza Starzyckiego, Radną Miasta Jaworzna Marzenę Czarny oraz Stowarzyszenie Młodzi Patrioci.
A oto nagrodzeni
1
KATEGORIA 1-3 SP
1. OLIWIA MODRZEWSKA, 7 lat
2. KAROL PAZDAN, 10 lat
3. NATALIA MIĄSKO, 7 lat
WYR. KLAUDIA ROGAL, 10 lat
KATEGORIA 4-6 SP
1. KINGA WRONA, 13 lat
2. DOMINIK MIKUSZEWSKI, 12 lat
3. AGNIESZKA ERD, 12 lat
WYR. KACPER OPIELOWSKI, 11 lat
KATEGORIA GIMNAZJUM
1. ALEKSANDRA JELONEK, 15 lat
2. MARTYNA DZIURDZIKOWSKA, 13 lat
3. WIKTORIA WĘDZICHA, 14 lat
WYR. ELŻBIETA LEJA, 15 lat

pilecki140516023Stowarzyszenie Młodzi Patrioci postanowiło przyznać Nagrodę i Wyróżnienie Specjalne. Wyróżnione osoby, jako jedne z nielicznych, najtrafniej ujęły w swych pracach tematykę konkursu.

Pierwsza z nich odniosła się do słów rotmistrza, które były mottem przewodnim konkursu: "Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać". W tej pracy znalazły się wszystkie ważne sfery życia W. Pileckiego.

Jego bohaterskie dzieje w obozie Auschwitz, udział w Powstaniu Warszawskim, głęboka wiara, którą rotmistrz kierował się w każdym swoim czynie, jego harcerskie początki oraz nawiązanie do żołnierza wyklętego, którym uczyniła go historia.
Autorka pracy to Elżbieta Leja.
Druga wyróżniona praca zawarła w sobie temat konkursu, ukazując dwa najbardziej znane oblicza W. Pileckiego. Z jednej strony dumny żołnierz w mundurze, a z drugiej więzień obozu Auschwitz. Tę pracę stworzyła Aleksandra Boba.

Dla pamięci Rotmistrza zaprezentowano krótki program artystycznym, w którym wystąpiły dzieci i młodzież.

Komentarze   

# Ela 2016-05-15 11:32
Właściwie obchody były zorganizowane przez Stowarzyszenie Młodzi Patrioci oraz Stowarzyszenie Katolicki Przyjaźń Jaworznicka. Wypadało by to zmienić w artykule.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# Sas 2016-05-15 11:46
A nie wypadałoby napisać choć małego dziękuję za to że ukazała się relacja z tego wydarzenia? Że ktoś poświęcił czas i swoją pracę? ja tam się na dziennikarstwie nie znam, ale myślę ze redakcja portalu robi kawał dobrej roboty. I ja za to dziękuję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# Ela 2016-05-16 10:29
Słuszne stwierdzenie :) No więc dziękuje bardzo, bardzo miło ze strony dziennikarzy, że mieszkańcy Jaworzna mogą przeczytać o zaangażowaniu dzieci i młodzieży :) Mimo wszystko błędy w artykułach wymagają sprostowania :) Np. drugie miejsca w konkursie nie zostały przyznane, w kat. 1-3SP oraz 4-6SP były dwa pierwsze a w gimnazjach dwa trzecie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# Marcin22222 2016-05-18 00:40
Pan Poseł Starzycki docenia każdy przejaw inicjatyw patriotycznych!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# Michael11111 2016-05-18 00:42
Ważna inicjatywa została wsparta przez Pana Posła Dariusza Starzyckiego!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us