Menu

Jaworznickie Sobótki znów zapłonęły

  • Autor 

sobotka161Jest grupa osób w mieście, które pamiętają o tym, że wspólnota mieszkańców, nas, jaworznian powinna od czasu do czasu spotykać się, choć oczywiście niekoniecznie w pełnym składzie kilkudziesięciu tysięcy, ale chociaż w gronie najbliższych, przyjaciół, a nawet nieznajomych.

Ta grupa, to Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto. 16 maja zapaliliśmy tradycyjne Sobótki na znanych miejskich wzgórzach. Ognisk było sześć.

Byczyńska Sobótka okazała się najbardziej okazałą i to stwierdzamy autorytatywnie bez wgłębiania się w przeliczenia, czy porównywania. To pewnik, z którym polemizować nie należy. W ocenie bierzemy pod uwagę relacje świadków i wypowiedzi na internetowych forach, czy też portalach.

sobotkibyczynamaj15070Sobótka to nie tylko wielkość ułożonego stosu, nie tylko wysokość bijących w górę płomieni ale także otoczenie, przygotowane programy, realizacja tradycji.

W Byczynie wszystko komponuje się w jedną całość, łącznie ze śpiewami Byczynianek, uczniów szkół i grup religijnych - tym razem to była grupa misyjna, oraz z zapleczem gastronomicznym.

Szumna mowa, ale wspaniały placek był wisienką na torcie tegorocznej sobótki, do której przygotowania mobilizowała przez ostatni tydzień pani Anna Lichota - radna z dzielnicy oraz gospodynie, które naśpiewały się porządnie, ucząc, przy okazji młodzież i dzieci, piosenek tradycyjnie wykonywanych przy takiej okazji.

sobotkibyczynamaj15116Były gry i zabawy dla najmłodszych była i pomarańczowa niespodzianka w ogromnym pudle, które otwarły dzieci w towarzystwie dorosłych - po uchyleniu wieka pudła, wyleciało zeń grono baloników stowarzyszenia JMM, które to jest corocznie organizatorem Sobótek.

Jak zwykle mieszkańcy Byczyny mogli liczyć na przybycie pani Ewy Sidełko Paleczny sekretarz miasta. Nie mógł się oprzeć pokusie bycia tutaj i prezydent miasta, wcześniej dokładający do ognia w centrum - na skałce.
Zobaczymy na zdjęciach jak to w Byczynie palono. GALERIA SOBÓTKI 2016

sobotkibyczynamaj15049

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us