Menu

Archetti w aurze baroku koncert majowy

  • Autor 

archetti220516058Utwory Antonio Vivaldiego, Adama Jarzębskiego, Arcangelo Corelliego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Heinricha Ignaza Bibera zabrzmiały na kolejnym, majowym koncercie orkiestry kameralnej Miasta Jaworzna, Archetti pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza.
Wybór iście wiosenny, lekki i zrozumiały dla każdego. 

Barok, to epoka nie zarysowana sztywnymi ramami od - do. To nie tak, że epoki w sztuce, czy w historii rozpoczynały się od skinienia palcem - dziś mamy renesans, a już na drugi dzień barok. To były procesy długotrwałe zarówno w historii jak i w sztuce, toteż ich przenikanie trwało czasami dziesiątki lat. Opowiadał o tym podczas koncertu dyrygent Maciej Tomasiewicz, który cały koncert zawsze prowadzi perfekcyjnie, dając publiczności okazję zarówno do poznania muzyki, jak i okoliczności jej powstania, tła historycznego , bądź też jakichś anegdot związanych z tym, czy z tamtym kompozytorem.

 

archetti220516026Wtedy całe zdarzenie zwane koncertem jest pełne i pozwala dobrze zrozumieć sens utworu, jego aranżacji, czy wręcz tematu, wokół którego mistrz zbudował fabułę.

Słowo barok zawsze w jakiś sposób elektryzuje. To chyba dlatego, że każdy z nas w szkole poznał określenie jakie barokowi zostało przypisane, czyli... przepych.

Przepych, wyrażony złotem w wystroju wnętrz, barwnymi strojami skrojonymi z najdroższych sukien, i pełnią muzycznego wyrazu.

O bogactwie i przepychu tejże można było przekonać się wysłuchując pierwszego już, bardzo krótkiego utworu Adama Jarzębskiego, ?Tamburetta?.

archetti220516065Nie byłoby to tak ciekawe, gdyby nie instrument, który pojawił się na scenie Jeleńskiego Domu Kultury. Przyjechał z Chorzowa, a jest własnością, od około roku, Darii Kubik, wielkiej miłośniczki baroku, zakochanej w brzmieniu delikatnych strun szarpanych specjalnymi młoteczkami.

To arcyzegarmistrzowska robota zbudować taki klawesyn. Wydawać by się mogło, że dziś ze świecą szukać rzemieślnika, który to potrafi, ale okazuje się że wbrew pozorom, coraz bardziej w dzisiejszych czasach posiadanie takiego cuda jest pożądane. Młodzi i nie tylko młodzi muzycy, lgną coraz częściej do tych czarownie wibrujących dźwięków, ucząc się oprócz gry na fortepianie, właśnie na klawesynie. A ponieważ trudno znaleźć w uczelni taką wartość, posiadanie własnego jest chyba podstawowym warunkiem nauki.

archetti220516055Chyba każdy klawesyn jest inny, różnice wyodrębniają się bardziej niż w wypadku fortepianów, czy gitar, skrzypiec i tym podobnych.

Są to różnice w wielkości grubości i budowie klawiszy, w wielkości pudła rezonansowego, toteż aby przyzwyczaić się do gry na innym, niż własny, instrumencie potrzeba wiele czasu. A nie zawsze przed koncertem są na to możliwości. Toteż muzycy wożą własne, warte kilkadziesiąt tysięcy klawesyny, dając radość melomanom.

W niedzielę dali ją Jeleńskiej publiczności.

archetti220516049Kilka utworów pokazało całą gamę możliwości jakie niesie ze sobą klawesyn, od bardzo delikatnych, wręcz koronkowych melodii, po bardzo mocne, ale i nowoczesne aranżacje.

Pierwszy z utworów, który podajemy w postaci filmu był dużym bogactwem emocjonalnym i barwowym, potem były znane, nazwiska Vivaldi i Coretti, a n koniec kojarzące się wręcz z innym rodzajem twórczości Biber i Górecki.

Na to ostatnie nazwisko szczególnie warto było czekać. Henryk Mikołaj Górecki odszedł niecałe 6 lat temu pozostawiając całą gamę fantastycznych współczesnych kompozycji. Ale on, również zakochany w Baroku skomponował i coś na klawesyn.
archetti220516048Coś?
Ten utwór był niezwykłym przykładem na często niemożność odróżnienia dźwięków ?klasycznie klasycznych?, od tych, które są tworzone za pomocą elektroniki. Chwilami wydawało się, że to jakieś syntezatory grają, a chwilami aura zagłębiała się w zamierzchłe czasy, oscylując miedzy różnymi skojarzeniami.

Oprócz klawesynistki była i solistka wiolinistka, która tym razem zastąpiła oglądającą z balkonu koncert, Agatę Kmak. Gabriela Michalak. Zarówno Daria Kubik, jak i Gabriela Michalak to utytułowane w konkursach instrumentalistki, dla których na pewno kariera stoi otworem, o których usłyszymy za kilka lat jako o ambasadorkach polskiej muzyki za granicą. Mamy nadzieję że w glorii sławy będą wspominać Jaworzno i zagrane tutaj koncerty, jak na przykład ten 22 maja 2016 roku.Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us