Menu

Święto Konstytucji - 3 maja

  • Autor 

3 maja05160723 maja to święto które z roku na rok wywołuje coraz większe zainteresowanie. Po wielu latach bezsensownego tak zwanego "dobrowolnego przymusu" przy tak zwanym święcie pracy nastąpił niemy sprzeciw co do uczestnictwa w majowych uroczystościach. Ale świadomość zarówno młodych, jak i starszych wiekiem rozwija się i tak dziś możemy mówić o prawdziwie patriotycznych odruchach, kiedy to mieszkańcy sami z własnej woli przychodzą zarówno do kościoła, na mszę celebrowana w intencji Ojczyzny, jak i na uroczystości pod pomnikiem niepodległości. Bez pamięci o historii i o wydarzeniach kształtujących naszą dzisiejszą rzeczywistość, ewoluując przez dziesiątki, setki lat, nie będzie naszej przyszłości. O tym mówił ksiądz Eugeniusz Cebulski podczas homilii, o tym mówił podczas przemówienia wygłoszonego pod pomnikiem Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert.


3 maja0516085Zapraszamy do przeglądnięcia galerii z Uroczystości, w której oprócz szefa miasta uczestniczyli mieszkańcy oraz Zastępcy Prezydenta, Pani Monika Bryl i Pan Tadeusz Kaczmarek, poseł na Sejm, Pan Dariusz Starzycki, Radna sejmiku Śląskiego, Pani Maria Materla, związkowcy, delegacje miejskich jednostek organizacyjnych, uczniowie w składach pocztów Sztandarowych, które uczestniczyły w konkursie Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych rozegranym w dniu 29 kwietnia. Podczas święta 3 Maja wręczono uczniom nagrody.
Zmagania uczniów podzielone były na dwie części. Konkurs wiedzy o polskich symbolach i barwach narodowych przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, zaś w konkursie pocztów sztandarowych mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zmagania młodzieży poddane były ocenie szerokiego gremium, w skład którego weszli przedstawiciele: Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, Muzeum Miasta Jaworzna, Parafii św. Wojciecha i Katarzyny oraz Urzędu Miejskiego.

 

3 maja0516088Po wcale niełatwej rywalizacji, udało się ostatecznie wyłonić zwycięzców, a zwyciężyli:

W Konkursie Pocztów Sztandarowych:

1 miejsce Poczet Sztandarowy - Gimnazjum nr 1 w Jaworznie
2 miejsce Poczet Sztandarowy - Szkoła Podstawowa nr 15 w Jaworznie
3 miejsce Poczet Sztandarowy - Gimnazjum nr 4 w Jaworznie

3 maja0516091W Konkursie Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych :

1 miejsce zespół uczniów ze szkoły Podstawowej nr 6
2 miejsce zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16
3 miejsce zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 14

Wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi 3 maja 2016 r. podczas miejskich uroczystości związanych z obchodami 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gratulujemy!


3 maja0516068Poniżej słowa Prezydenta
Szanowni Państwo!
Obchodzimy dzisiaj 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ? dokumentu, który miał być punktem zwrotnym w historii Polski. Akt, który stanowił zwieńczenie dotychczasowych reform, który miał być impulsem do dalszego unowocześniania Polski. To pierwsza w naszym państwie i druga na świecie konstytucja, która pod wpływem idei oświecenia czyniła poddanych Państwa Polskiego jego obywatelami, nadała im prawa i stworzyła z nich nowoczesny naród.
To niezwykle piękne, radosne polskie święto. Święto słusznej narodowej dumy - dumy  z dokonań naszych przodków. Ale także dzień refleksji i wielu myśli.
Do myślenia daje nam fakt, że pomimo wysiłku związanego z jej uchwaleniem nie udało się ochronić niepodległości Polski. W dwa lata od uchwalenia ustawy zasadniczej miał miejsce II Rozbiór Polski, a w 1795 roku po III rozbiorze, Rzeczpospolita zupełnie zniknęła z map Europy.
Warto do tych faktów historycznych nawiązać, konstytucja obowiązywała tylko przez rok. Rosja zaniepokojona przyjęciem przez Polskę konstytucji i nadaniem praw obywatelom, odczytała ten demokratyczny akt jako znaczne zagrożenie dla swoich wpływów w Polsce. Za obaleniem konstytucji stali również polscy magnaci, którzy będąc jej przeciwnikami, ze wsparciem cesarzowej Rosji utworzyli konfederację targowicką. Targowiczanie - magnaci odarci z przywilejów, które zostały zniesione na mocy Konstytucji - utrzymywali, że ?Intencjami wprowadzenia armii Jej Wysokości Cesarzowej Rosji Katarzyny Wielkiej, sojuszniczki Rzeczypospolitej, są i zawsze były przywrócenie wolności Polakom i Rzeczypospolitej, a w szczególności zapewnienie wszystkim obywatelom bezpieczeństwa i szczęścia.? Przegrana wojna polsko-rosyjska doprowadziła do II rozbioru Polski.

Konstytucja 3 Maja nie uratowała naszej niepodległości. Na wolne, silne, nowoczesne i sprawiedliwe państwo nasi Ojcowie musieli poczekać jeszcze wiele lat ? nie byli bezczynni - przelewali krew w powstaniach, zrywach narodowych
i wojnach. Ale nam, współczesnym dane jest żyć w ojczyźnie o jaką walczyli twórcy Konstytucji 3 Maja i następne pokolenia.
Historia stojąca za naszą pierwszą konstytucją pokazuje, że nie ma przyszłości przez
poszanowania przeszłości. Z drugiej strony w okresie zaborów Konstytucja stanowiła symbol Polski, która może powrócić dzięki wspólnej pracy i walce każdego Polaka. Stanowiła inspirację dla dalszej walki przypominając o strachu jaki wzbudziła wśród zaborczych mocarstw reformująca się Rzeczpospolita.
W tym szczególnym dniu jesteśmy winni pamięć i wdzięczność tym wszystkim, którzy przelali krew w obronie wolności i niepodległości. Pamiętamy o żołnierzach, powstańcach, o często anonimowych bohaterach, którzy na ołtarzu wolności złożyli najwyższą ofiarę. Jestem zbudowany tym, że jaworznianie pamiętają o historii swojego kraju.
Cieszmy się wolną, nowoczesną, silną i sprawiedliwą Polską. Dbajmy o nią swoją codzienną pracą i szanujmy ją. U siebie, w swoich rodzinach, domach i poza nimi. Konstytucję 3 maja powinniśmy traktować jako swoisty testament przekazywany dla nas i kolejnych pokoleń, jako wzór myślenia i cel dążenia do odbudowy państwa, które dla każdego Polaka będzie najwyższym dobrem.
Cieszmy się z takiej Polski, w jakiej dane nam jest żyć. I bądźmy z niej dumni - codziennie.

ZAPRASZAMY DO GALERII

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us