Menu

Bal Konstytucji 2016

  • Autor 

balkonst03051616041Bal Konstytucji z inicjatywy Stowarzyszenia katolickiego ?Przyjaźń jaworznicka?, to jedna z nowych form świętowania dnia, który przypomina nam o naszej historii, będąc okazją do uświadomienia sobie faktów z historii istotnych dla naszej dzisiejszej rzeczywistości, sytuacji nas, Polaków którzy w dziedzinie demokracji jesteśmy pionierami, a dzień dzisiejszy pokazuje, że w dalszym ciągu chcemy jako wzór demokracji służyć, za pomocą naszej, Polskiej prawdy, nie poddając się być może nowoczesnym formom pewnej wspólnoty europejskiej, jednak nie zawsze respektującej narodowe, ważne dla naszych korzeni i tradycji fakty.

W Balu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, które z należytym szacunkiem podeszły do tej okazji, przybywając niezwykle punktualnie, ale i w stosownych strojach - od dzisiejszych, powabnych sukien pań do garniturów panów. Był też i akcent staropolski, pięknego stroju sprzed wielu wielu lat - do znalezienia na zdjęciach.

balkonst03051616011Bal to wspaniałe potrawy, oraz wyborna muzyka. Ale zanim zaczęło się zabawowo, nastąpił moment patriotyczny podczas którego Kwartet Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna "Archetti" wykonał kilka wspaniałych kompozycji.

Najważniejszą z nich był wyborny Polonez z Filmu Pan Tadeusz, kompozycji Wojciecha Kilara. Ale wspomnieniem wielkich polskich czasów był również wyrecytowany przez aktora Sebastiana Rysia fragment Pana Tadeusza. Oba te motywy połączyliśmy na filmie, do którego obejrzenia zapraszamy.

sebrys0516Uświetnieniem balu była obecność właśnie tego aktora, grającego w odnoszącym sukcesy filmie Historia Roja, oraz reprezentującej reżysera, pani Magdaleny Lenart.

Na zaproszenie odpowiedział również przybywając do Jaworzna wnuk Pani Anny Walentynowicz, legendy Solidarności, Pan Piotr Walentynowicz.

Akcenty patriotyczne zdominowały pierwszą, bardziej oficjalna część wieczoru.

Pan Sebastian Ryś odczytał preambułę do konstytucji Majowej, a reprint tejże można było podziwiać w oryginale.


balkonst03051616106Bal trwał od godziny 18 do niemal trzecie w nocy, a w jego trakcie urządzono również zapowiadaną aukcję na rzecz malutkiej, czekającej na przeszczep serca Julii Folgi, licytując grafiki Mariana Folgi oraz zdjęcia jego najciekawszych prac z zakresu bodypaintingu.

To wielki odruch serc. Udało się zebrać pewną kwotę, ale to wciąż kropla w morzu tego, co potrzeba. Pamiętajmy zatem, że jesteśmy winni potrzebującym cząstkę nas. Jesteśmy winni dopóki nasze państwo nie będzie w stanie sprostać swoim obowiązkom, nie każąc żebrać o datki, w momencie, kiedy kogoś z nas doświadczy poważniejsza choroba. Obecna państwowa władza jest nadzieją na to, że w końcu ojczyzna zadba o swoje dzieci. Oby tak się stało.

 

Zapraszamy do GALERII

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us