Menu
reklama

Scott Henderson Gang - mistrz gitary dał koncert w Jaworznie

  • Autor 

 

henders0516056To oczekiwany przez wszystkich miłośników gitary koncert. Od czasu do czasu w Polsce zdarza się okazja, aby uczestniczyć w wydarzeniu rzadkim, wręcz czasem jednorazowym, do którego zaproszeni zostają muzycy z najwyższej światowej półki. Krzysztof Zawadzki, perkusista, założyciel legendarnej formacji Walk Away, która skądinąd dość często gości w Jaworznie, to motor promocji w Polsce składu, który odnosi od kilku lat sukcesy. Gra w klubach, dużych salach zawsze wywołując dreszcze emocji, kiedy dźwięki padają ze sceny. Dźwięki zarówno własnych kompozycji Scotta, jak i największych światowych jazzmanów, takich jak Miles Davies czy Joe Zawinul.
Półtoragodzinny koncert to tylko siedem utworów. To długie, rozbudowane kompozycje służące temu, aby muzyk mógł dobrze wczuć się w klimat aktualnie prezentowany i aby żaden z motywów nie przeszedł niezauważony.

 


 Reklamodawca TAURON Wytwarzanie

henders0516032Misternie zaaranżowany początek, stanowiący kanwę utworu rozpoczyna się z reguły mocno i wyraźnie, aby potem przez następne minuty ewoluować, być uzupełnianym o kolejne pomysły mniej lub więcej odbiegające od tematu, aby potem w finale powrócić z większą siłą, akcentując swą obecność.

 

Trzy instrumenty, trzy temperamenty z których każdy z osobna mógłby zagospodarować te 90 minut swoim kunsztem. Oczywiście trudno byłoby czasem wytrzymać przy wyłącznie perkusyjnej fieście, ale już bas, jak najbardziej mógłby stanowić podstawę do wspomnień. Oczywiście nawet w tym składzie każdy z muzyków to odrębność, każdy doskonale zdaje sobie sprawę ze swej wielkości, a jednak rygor kompozycji powstrzymuje ich temperamenty, każąc pozostawać dokładnie tam, gdzie wyznaczyły to ramy piosenki - że posłużymy się nomenklaturą Grzegorza Kapołki.

 

Koncert Scott Henderson Gang to następujące utwory i autorzy
1. All blues ? Miles Davies
2. Heavy Weather ? Joe Zawinul
3. Vibe station ? Scott Henderson
4. Calhoun ? Scott Henderson
5. Peace ? Horace Silver
6. Dolemite ? Scott Henderson
7. Mysterius traveler ? Joe Zawinul

 

henders0516014Jeden z nich - czwarty, Calhoun bardzo przypomina wielki przebój mającego niebawem wystąpić wraz z Jaworznickim eM Bandem na koncercie w Polsce Gordona Haskella, ?How Wonderful You Are?. Zagadnięty o to Krzysztof Zawadzki nie kojarzy podobieństwa, a jednak warto byłoby poznać zamiary Scotta - czy to zupełnie własna kompozycja, czy też inspirowana.

Raczej tego się nie dowiemy, ale warto kiedyś przysłuchać się tamu utworowi.


Organizator: Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us