Menu

Wybuch na Osiedlu Stałym - mamy garść informacji ze Sztabu Kryzysowego

  • Autor  MJ

wybgaz0416Dniu dzisiejszym  - środa, 13 kwietnia, nasz portal skierował szereg pytań do Urzędu Miejskiego, na które otrzymał odpowiedzi, dotyczące wybuchu gazu na osiedlu Stałym.
Jak wygląda sytuacja poszkodowanych, kiedy będą mogli wrócić do swoich mieszkań, co planuje urząd miejski w związku z zaistniałym zdarzeniem
Wymieniamy poszczególne informacje, jakie uzyskaliśmy.


W zdarzeniu zostało poszkodowanych 9 osób, jedna osoba nie żyje. Do dzisiejszego wieczora dwie osoby pozostają w szpitalu.
Do godzin popołudniowych pierwsi mieszkańcy mogą się wprowadzić do kondygnacji powyżej parteru. Natomiast ponad 20 osób między innymi zamieszkałych na parterze, ze względu na rozległość wybuchu prawdopodobnie spędzi jeszcze jakiś czas w hotelu, zagwarantowanym przez miasto.
Ze względów bezpieczeństwa w bloku została wstrzymana dostawa bieżącej wody, toteż na miejscu pojawi się MPWiK z wodą w beczkowozie, bądź dystrybuowaną z wodoerki.
Na miejscu pracownicy socjalni przeprowadzają wywiady środowiskowe, oceniając czy i jaka pomoc, w jakim zakresie będzie mogła być udzielona.
W pogotowiu pozostają również psycholodzy, którzy udzielają bieżącej pomocy, ale na ich interwencję może przyjść czas jeszcze w niedalekiej przyszłości, kiedy pierwszy stres u mieszkańców minie i do głosu dojdą emocje związane z przeżytymi chwilami.

 

PONIŻEJ - Materiał z www.jaworzno.pl

Wczoraj około godz. 19-ej w bloku przy ul. Inwalidów Wojennych na Osiedlu Stałym w jednym z mieszkań doszło do eksplozji gazu. Poszkodowanym niezwłocznie zapewniono pomoc i nocleg w położonym nieopodal hotelu Dalia, z którym miasto ma podpisaną umowę.

W wyniku wybuchu jedna osoba zginęła, a dziewięć osób zostało rannych. Siedmiu poszkodowanym na miejscu udzielono pomocy medycznej, a dwie zostały skierowane na obserwację do Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

    - Mieszkania w tym budynku są zarządzane przez spółkę "Gwarek". Wspólnie podejmujemy działania, aby jak najskuteczniej pomóc poszkodowanym w tej kryzysowej sytuacji. Gwarantuję, że nikt nie pozostanie bez pomocy - mówi prezydent Paweł Silbert.

W hotelu zostało zakwaterowanych wczoraj 20 osób, którym - oprócz noclegu - zapewniono także wyżywienie. Pozostali poszkodowani spędzili noc u swoich bliskich i znajomych.

Cały czas na miejscu zdarzenia trwają czynności wyjaśniające. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego skontrolował już budynek i postanowił, że część rodzin wróci dzisiaj do swoich mieszkań. Jednak fragment bloku, w którym doszło do wybuchu, póki co nie nadaje się do zamieszkania. Wszystkim, którzy nie będą mieli możliwości powrotu do swoich lokali, miasto zagwarantuje dalszy nocleg i wyżywienie, aż do momentu zapewnienia docelowych mieszkań. Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi działania mające na celu pomoc najbardziej poszkodowanym poprzez przyznanie zasiłków celowych. Jeśli zaistnieje taka potrzeba - pomoc będzie przyznana długofalowo.

Aktualnie w hotelu przebywa 26 osób.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us