Menu

Felieton z piątkiem - Jak świętować, to z radością

  • Autor 

 

bal15a2Czy jako Polacy potrafimy świętować ważne dla naszego narodu i państwa rocznice? Z zazdrością spoglądamy na młody naród amerykański, którego obywatele z dumą i pietyzmem obchodzą narodowe święta. Zaczynamy podglądać jak to robią inni, w Europie i poza jej granicami. Często zarzuca się nam, że zamiast okazywać radość organizujemy nudnawe akademie i ?orszaki pogrzebowe?. Jednak czy potrafimy inaczej świętować? Sam nad tym zastanawiam się od wielu lat i szukam formuły, która warta jest zaszczepienia.


A może przywrócenia do naszej lokalnej świadomości? Próbując pielęgnować pamięć o ważnych wydarzeniach i bohaterach minionych lat organizuję wraz z wieloma zaangażowanymi osobami z miasta koncerty hip-hopowe, gry terenowe, pokazy filmów. Cały czas szukamy nowych form dla przedefiniowania formuły ?świętowania?. A ta, zwłaszcza starszym osobom kojarzy się nadal ze sztywnymi pochodami, na które są zaganiani, bez względu na to, czy mają ochotę, czy nie. Do młodych ludzi nie trafi sztywna forma i smętne twarze. Żeby tego uniknąć musimy pokazać im, że potrafimy budować zgraną wspólnotę lokalną, która jest świadoma swojej wartości, zna swoje korzenie i jest z nich dumna. Musimy nauczyć się świętować w sposób radosny i godny.

bal15a1Od czego zacząć w takim razie? Parę lat temu na jednym z warsztatów, w których uczestniczyłem, profesor Rzegocki zwrócił uwagę na to, że powinniśmy zacząć iść w ślady, jakie nasi pradziadowie wyznaczyli państwowemu bytowi kilka wieków temu. Opowiadał wtedy o korzeniach naszego narodu, o zapomnianym okresie, który okryty jest mgłą niedomówień i przekłamań. I Rzeczypospolita, bo o niej była mowa, to okres, o którym albo nie pamiętamy, albo funkcjonuje on w oparciu o wiele mitów i kłamstw rodem jeszcze z PRL-u. Jednak gdy zaczynamy się zagłębiać w czasy Rzeczypospolitej Szlacheckiej, odsłaniają one przed nami bogactwo o jakim niewiele osób miało pojęcie. Możemy z niego czerpać pełnymi garściami wzorce, których nie powstydziłby się żaden naród. Możemy też być dumni z wielu rzeczy, których byliśmy prekursorami. Wspomnienie tego okresu wcale nie musi wiązać się ze sztywną trzeciomajową akademią. Kiedy zsumujemy pasmo sukcesów, jakie wtedy osiągnęli nasi przodkowie, wyjdzie nam tak pozytywny i dumny przekaz, że czerpanie z niego naturalnej radości i poczucia godności powinno, moim zdaniem, pojawić się jako oczywista oczywistość.

Dlatego rok temu w gronie członków ?Przyjaźni Jaworznickiej? oraz osób z którymi współpracujemy w Teatrze Sztuk wpadliśmy na pomysł, żeby przełamać konwencję obchodów związanych z Świętem Konstytucji 3 maja. To święto jest jakby łącznikiem pomiędzy współczesną Polską, a jej korzeniami ? Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Jest zatem z czego się cieszyć, bo tamten okres był bodaj najlepszym w polskiej historii. Chcieliśmy zatem, żeby jego celebracja była pretekstem do tworzenia płaszczyzny dialogu i współpracy między opiniotwórczymi środowiskami w naszym mieście. Zaprosiliśmy więc mieszkańców, lokalnych artystów,  przedsiębiorców oraz samorządowców na Bal Konstytucji, który miał dać okazję do budowania nowej jakość relacji między ważnymi środowiskami w naszym mieście oraz patriotami lokalnymi. Mam nadzieję, że próba, którą podjęliśmy w zeszłym roku była niejako pierwszym krokiem do tego, żeby łatwiej komunikować się w  sprawach ważnych dla miasta i kraju w atmosferze świętowania. W tym roku uświetnimy nasz Bal koncertem kwartetu smyczkowego Orkiestry Kameralnej ?Archetti?, obecnością gości specjalnych, jak reżyser ?Historii Roja? Jerzy Zalewski, oraz innymi interesującymi atrakcjami.

Uczestnicząc w Balu Konstytucji dajemy świadectwo przywiązania do tradycji, patriotyzmu, do silnego poczucia wspólnoty lokalnej. Zarazem możemy się dobrze bawić, świętując ważną rocznicę narodową. Spotykajmy się i rozmawiajmy o przyszłości naszego miasta i regionu. Ta uroczystość ma otworzyć szansę dla budowania silnej wspólnoty lokalnej, która będzie wzbudzać szacunek u sąsiadów. Jako jeden z organizatorów i pomysłodawców serdecznie Państwa zapraszam na Drugi Patriotyczny Bal Konstytucji, który odbędzie się w wigilię Święta Konstytucji 3 maja.

Łukasz Curyło

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us