Menu

Jarosław Kaczyński odsłonił tablicę - w hołdzie ofiarom katastrofy

  • Autor 


ssosna130416i091W Bazylice Katedralnej w Sosnowcu odbyła się uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku, a po niej odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

Gośćmi honorowymi byli: Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Marszałek Joachim Brudziński, Europosłanka Jadwiga Wiśniewska, ministrowie i mieszkańcy Sosnowca.

Ze strony Jaworzna w uroczystości uczestniczyli Poseł Dariusz Starzycki, Prezydent Paweł Silbert, Radna Sejmiku Maria Materla. Mszę celebrował Biskup Grzegorz Kaszak, wśród celebrantów dało się zauważyć księży Eugeniusza Cebulskiego i Józefa Lendę. Całość została zorganizowana przez Poseł Ewę Malik.

ssosna130416i029O godzinie 12 w południe rozpoczęła się msza, która miała wyjątkowy charakter z uwagi na intencje z jakiej została odprawiona i z uwagi na gości, którzy do Sosnowca przyjechali na zaproszenie Poseł Ewy Malik.

Dwuletnie starania o umieszczenie tablicy "smoleńskiej" na murze Bazyliki Katedralnej zostały uwieńczone na tydzień przez rocznicą śmierci 96 polaków - polskiej elity intelektualnej oraz załogi samolotu TU 154 N.

W swoim kazaniu Biskup Grzegorz Kaszak wyraził solidarność z bliskimi ofiar, wyrażając nadzieję, że nadejdzie taka, chwila, kiedy Polacy nie będą z jej powodu podzieleni.

ssosna130416i001
ssosna130416i102Po zakończeniu liturgii, przed murem bazyliki zebrali się jej uczestnicy, aby wziąć udział w odsłonięciu tablicy, na której napis stanowi:
W hołdzie 96 Polakom,
zasłużonym dla Ojczyzny,
na czele z Prezydentem RP
LECHEM KACZYŃSKIM,
poległym w drodze na obchody
70. rocznicy zbrodni katyńskiej,
w katastrofie pod Smoleńskiem,
10 kwietnia 2010 roku.
Mieszkańcy Sosnowca
dnia 10 kwietnia 2016 r.

Fragmenty uroczystości zarejestrowaliśmy na filmie - zapraszamy do obejrzenia.
Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us