Menu

Jaworznickie rudery - wymierająca strona miasta

  • Autor 

rudery100013Są przeważnie stare, opuszczone, nikt ich nie chce, nikt się do nich nie przyznaje, albo jeśli nawet chciałby się przyznać, to wstyd... zresztą, po co? Jaworznickich ruder jest sporo.

Samotne, z braku środków u właścicieli z roku na rok coraz niższe z powodu zapadania się dachów, coraz więcej na nich śladów odpadającego tynku, coraz bardziej wokół nich brzydko pachnie.

Do niektórych z nich da się zajrzeć przez brudne okna, albo przez okna wybite, osłonięte folią, tekturą.rudery100005Czasem ktoś tam "pomieszkuje" ? bezdomny, owinięty znalezioną pierzyną, czy innymi szmatami. Jeśli trzeźwy, to dobrze, jeśli nie, to istnieje obawa, że kiedyś nie zdąży zgasić papierosa przed zaśnięciem i pożegna się z anonimowym dla niego światem.
Rudery są wszędzie. Zwłaszcza w starej części miasta, ponad rynkiem, wokół niego.
Do kogo należą? To nieistotne - w większości są świadectwem, które już niedługo zapewne zaginie, świadectwem czasów przedwojennych, być może i wcześniejszych.
Jeśli nie zapadną się pod własnym ciężarem, to może ktoś wyburzy, albo wykupi teren i postawi nowy dom. Na zdjęciach pozostaną.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us