Menu

Człowieczy los - Anna German w roli głównej - śpiewała Alona Szostak

  • Autor 

 

szostakgerman0716018Tak wyjątkowego wieczoru nikt się nie spodziewał. Nikt, kto nie zna nazwiska Alony Szostak. Na plakatach widniało obok Niej, nazwisko polskiej gwiazdy która apogeum swojej popularności osiągnęła w latach 70 i 70 XX wieku. Stąd wiele osób, które zobaczyły plakat poczuło wielką radość, że piosenki ich młodości Ktoś zaśpiewa. Ktoś - kobieta zaśpiewa piosenki kobiety w przeddzień Dnia Kobiet.

Wprawdzie sam dzień kobiet to fenomen, bowiem to święto było jednym dniem w roku za czasów komunizmu, poświęconym Paniom, a w pozostałe dni Państwo nasze, państwo polskie traktowało tę płeć jak każdego innego Polaka.

Fenomen jednak potwierdza się, bo dziś ten dzień starsze osoby wspominają mile, być może dlatego, że wtedy właśnie mogły liczyć na kwiatek od ukochanego, jedyny w roku po wręczeniu którego...
O tym, jak to bywało piszemy w powstałym dość dawno, lecz z powodu historycznego znaczenia, aktualnym artykule "Wspomnienie Dnia Kobiet".

szostakgerman0716012Alona Szostak zaskoczyła liczną publiczność już od pierwszych chwil koncertu, bowiem już pierwsza piosenka zabrzmiała z charakterystycznym akcentem wschodnim. Nie dziw to, bo Anna German śpiewała wiele po rosyjsku, i w sześciu innych językach, ale akcent Alony Szostak był bardzo zagadkowy.

Dopiero po Jej przedstawieniu się, przywitaniu z publicznością okazało się, że Alona jest Rosjanką mieszkającą w Polsce. Jest absolwentką Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Wilnie. Od 1992 roku jest związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Już od dziecka, kiedy pierwszy raz usłyszała koncertującą w ówczesnym Związku Radzieckim Annę German, zapragnęła być artystką i śpiewać właśnie jej piosenki.

szostakgerman0716025Musiało upłynąć kilkanaście lat kiedy Alona zaprezentowała pierwszy recital z piosenkami naszej artystki, poprzedzony długimi przygotowaniami, poznaniem rodziny Anny German, wczuciem się w Jej psychikę i wrażliwość. Dziś często występuje z tym programem i czaruje piękną polszczyzną ale i pięknym językiem rosyjskim, w którym śpiewa większość piosenek wszak pokolenia lat owych pamiętają ten język ? uczyć się go w szkole musiał każdy.

Najpiękniejsze utwory zapisane w pamięci w latach kiedy dzisiejsze pięćdziesięcio- , sześćdziesięciolatki dorastały i ich słuchały Alona Szostak zaśpiewała z tak wielkim zaangażowaniem, tak kwieciście i porywająco, że w oczach niektórych Pań na widowni wciąż kręciły się łzy wspomnień, a i nieliczni panowie rozmarzyli się szczególnie.

szostakgerman0716023No to i ?Człowieczy los?, i ?Wydaje mi się?, i ?Wiosna?, i wiele innych, a wśród nich oczywiście ?Tańczące Eurydyki?i.. prawdziwa dumka rosyjska. Ale piosenki to nie wszystko. Alona Szostak, zakochana w Annie German jest leksykonem wiedzy o artystce. Poznała jej rodzinę, poznała mamę, razem śpiewały, spędzały czas. Wielką przyjaźnią darzy jej męża Zbigniewa Tucholskiego, dzięki któremu poznała wszystkie fakty z życia piosenkarki, dzięki któremu można powiedzieć, żyje po części jej życiem.

Mamy krótkie ale dające obraz piękna tej niezapomnianej muzyki fragmenty do których obejrzenia i wysłuchania zapraszamy.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us