Menu

Felieton z piątkiem - Myśl ludu za siebie. Nie daj się tumanić!

  • Autor  Tomasz Tosza

felietonzpiatkiemFELIETON Z PIĄTKIEM

Dziś felieton Tomasza Toszy.

Były dziennikarz, wielokrotnie nagradzany
(m. inn. Dziennikarz Roku)
dziś główny specjalista w Urzędzie Miejskim
w Jaworznie.

Doskonałe wyczucie pióra, dziennikarska swada, konsekwencja w działaniu, umiejętność spojrzenia obiektywnego, kompleksowego.
 

  Rozwaliła mnie czołówka dzisiejszej czerwonej gazety. Oni naprawdę mają was wszystkich za ciemny lud. Opowiedziana przez nich w skrócie historia brzmi tak ? dzielni posłowie opozycji zaproponowali poprawką do budżetu państwa zabrać 10 milionów na walkę z korupcją i przeznaczyć je na projekty DTŚ Wschód, którego Jaworzno jest liderem. Źli rządzący nie dali. Niedobry rząd. Niedobry.


  Jaki mały trzeba mieć rozumek, żeby oczekiwać od partii, która dostała od Narodu legitymizację do rozprawienia się z korupcją, że kasę na to przeznaczoną da lekką rączką na kilka kartonów dokumentacji, na którą nota bene nie brakuje pieniędzy. Tylko dlatego, że nic nie znaczący debiutant z Jaworzna wpadł na taką poprawkę? Ę? Czuć w tym tekście rękę polityka, który ma was za ciemny lud.
  Oni mają was za durni pisząc na pierwszej stronie o tym w taki sposób i w takim tonie. Dlatego zapraszam do powrotu do rzeczywistości...
  DTŚ Wschód do Jaworzna i Sosnowca jest projektem, który urodził się w 2004 roku. Piastunami, ojcami, matkami byli rządzący samorządem wojewódzkim działacze partii ośmiorniczek. Minęło 12 lat... i zamiast przeciętej szarfy mamy dwadzieścia aneksów do umowy z projektantem i grube jak zeszyt zarzuty do spartolonej decyzji środowiskowej. Jeden z ważniejszych tatusiów tej wtopy oddał mnie nawet do sądu jak ujawniłem, że to z jego wniosku zaczęła się komedia żałosnych pomyłek przy decyzji środowiskowej. Sąd odrzucił ten prywatny akt oskarżenia nawet bez rozprawy.


Poprawka do ustawy budżetowej na rok 2016 autorstwa naszego posła, Pawła Bańkowskiego, przyznająca dodatkowe 10 milionów złotych na projekt odcinka DTŚ Wschód do Jaworzna, nie uzyskała akceptacji parlamentarzystów PiS-u. Przeciwko przekazaniu na ten cel 10 mln zł ? zamiast na CBA ? opowiedzieli się posłowie Prawa i Sprawiedliwości wybrani w naszym okręgu: Ewa Malik, Waldemar Andrzel, Robert Warwas i Dariusz Starzycki. (Cytat z TWJ)  Nie trzymam do nich urazy. Staram się ich zrozumieć. Oni nie są szczególnie nieuczciwi ponad normę. Polityka jest pełna kłamców i oszustów, bo takich ludzi przyciąga, a tych przyzwoitych odpycha. Nie są nawet głupsi niż tło. Ani szczególnie mądrzy. Są natomiast szczególnie ponad normę leniwi i przekonani o swej wyjątkowości dającej im szczególne uprawnienia do wołowych policzków, foie gras, combru z królika i portugalskiego wina Pomerol z apelacji 2008 (menu z jednej z podsłuchanych przez kelnerów kolacji).
  Przekuli wiarę w liberalny wolny rynek w przekonanie, że sprawy oddane jego niewidzialnej ręce załatwiają się same.  Miasta same dźwigają się z upadku, a drogi same projektują i budują, a że jedne pół branży przy tym bankrutuje, a drugie rżnie nas na jakości robót, to nie ma znaczenia. Rynek przecież jest Bogiem. W tym błogim przekonaniu nastał ich rok ubiegły, gdzie ręka wolnego rynku demokracji objawiła się sterczącym fakulcem.
  Jakieś niedobitki krążą gdzieś bez znaczenia sejmowymi korytarzami i kombinują jak wykazać swoją przydatność. Pewien mądrala zamęczał apelami o sygnalizację świetlną w miejscu gdzie miała przebudowa drogi i kładka. Cierpliwie jak dziecku trzeba było tłumaczyć -  nie ma sensu, bo wkrótce budowa, budowa za półtora roku, za rok, za pół roku. A on pisał udając swoją przydatność. Bo miał was za głupich.   
  No i chyba wciąż ma, bo numer z zabraniem pieniędzy z CBA i danie na projekt jest kompletnie od czapy. Już nie będę się znęcał dopytując gdzie żeś pan był ze swoim wnioskiem jak mieliście marszałka województwa, rząd i prezydenta? Czemu nie daliście tego kawałka asfaltu zbudować jak mieliście wszystkie elementy waaaadzy?  Zbyt zajęci byli wsuwaniem mięsiwa na Jeleńskiej?
  Na ten rok potrzebne jest najwyżej półtora miliona na projekt. Więcej nie zdąży się wydać. Ale skąd oni mogli wiedzieć ? nikt nie zapytał. Zawnioskowali w sposób, żeby przypadkiem tej kasy nie dostać i politycznie można było coś ugrać. Oni naprawdę myślą, że nie potraficie myśleć.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us