Menu

ARMIO WYKLĘTA JAWORZNO PAMIĘTA - Rondo im. Rotmistrza Witolda Pileckiego

  • Autor 

rondowykle270216006W ramach obchodów poświęconych Żołnierzom Wyklętym, których symbolem jest od niedawna dzień 1 marca, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w Jaworznie odbywa się szereg uroczystości - wydarzeń upamiętniających tę grupę walczących o naszą wolność, która przez wiele lat była pomijana w nauczaniu historii, marginalizowana, bądź w ogóle zaprzeczano jej istnieniu i roli jaką odegrała w naszych dziejach. Szczęściem, ale trzeba zaznaczyć, że głownie z inicjatyw oddolnych, nierządowych, ale stowarzyszeń, organizacji kombatanckich, czy też narodowościowych również młodzieżowych, odkrywa się karty naszej najnowszej historii, pozwalając godne miejsce zająć prześladowanym, dyskryminowanym ludziom oddanym ojczyźnie.

Spektakularnym i wzruszającym był w ubiegłym roku I jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy wyklętych zorganizowany w dniu 1 Marca uznanym świętem państwowym, poświęconym Niezłomnym, którzy stanowili realne antykomunistyczne podziemie zbrojne. W Jaworznie już w 2010 roku zorganizowano nie mającą precedensu dużą plenerową wystawę pod tytułem: ?Żołnierze Wyklęci ? antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku?.

W roku 2012 Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Dariusz Starzycki, dziś Poseł na Sejm RP, z inicjatywy Pana Łukasza Curyły, w imieniu Zarządu Prawa i Sprawiedliwości w Jaworznie zwrócił się z oficjalną prośbą do Prezydenta Miasta o uczczenie bohaterów ? żołnierzy podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963 poprzez nazwanie imieniem ?Żołnierzy Wyklętych? obiektu użyteczności publicznej na terenie miasta Jaworzna. W marcu roku 2013 rada Miejska w Jaworznie podjęła uchwałę o nadaniu nazwy Żołnierzy Wyklętych Rondu przy ulicy Rzemieślniczej.

rondowykle270216004Propozycja nadania rondu imienia Rotmistrza Pileckiego podobnie jak ronda Żołnierzy Wyklętych padła od Prezesa Stowarzyszenia przyjaźń Jaworznicka, pana Łukasza Curyły.
W ślad za nią poszła Rada miejska, która ustanowiła stosowny akt i właśnie 27 lutego w Bibliotece przecięto symboliczna wstęgą na jednej z trzech z tablic, z których dwie już zdobią rondo.
Jak wyglądał uroczystość można zobaczyć na filmie na którym wypowiadają się Pan Tadeusz Kaczmarek I Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Łukasz Curyło ? prezes Stowarzyszenia Przyjaźń Jaworznicka. Na koniec można posłuchać fragmentu wykładu autora książki pod tytułem ?Młodość Witolda Pileckiego?, który nakreślił okoliczności pisania tej biografii oraz przybliżył fakty związane z przebiegiem lat ubiegłych, kiedy to nie na rękę rządzącym było ukazywanie prawdy o Żołnierzach Wyklętych.

Podczas uroczystości odczytano list posła na Sejm RP, Pana Dariusza Starzyckiego, który w całości przytaczamy:

Szanowni Państwo, zaproszeni goście,
Bardzo się cieszę, że w naszym mieście trwają uroczystości związane z obchodem Dnia
Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a w ramach tych obchodów zostanie nadana nazwa jednemu z rond, imieniem wielkiego polskiego bohatera Rotmistrza Witolda Pileckiego. To wyczekiwane przez nas wszystkich wydarzenie z pewnością wpisze się w karty historii naszego miasta i jego mieszkańców.
Rotmistrz Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej i więźniem Auschwitz. Był autorem raportów o holokauście. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski ludowej na karę śmierci, stracony w l948 roku. Wyrok unieważniono w roku 1990. Pośmiertnie w 2006 roku otrzymał Order Orla Białego, a w 201 3 został awansowany do stopnia pułkownika. Musiało minąć dużo czasu, abyśmy dziś mogli poznawać tak wielkich ludzi, którzy walczyli o naszą niepodległość i nie poddali się komunistycznemu terrorowi.
Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostało zainicjowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i od samego początku nasze miasto mocno włączyło się w jego obchody. Należy podkreślić, że głównymi organizatorami obchodów tego święta w Jaworznie nie są jego władze, ale środowiska patriotyczne i młodzieżowe. Bardzo cieszę się z faktu, iż jaworznicka młodzież chce mieć takiego bohatera.
Biorąc pod uwagę osiągnięcia i bohaterska postawę Rotmistrza Witolda Pileckiego, śmiało można powiedzieć, że jest ogromnym zaszczytem być jednym z inicjatorów tego wydarzenia. To bardzo ważne, aby czcić pamięć i honorować postacie ważne z punktu widzenia dobra naszej ojczyzny. Wierzę, że postać Rotmistrza Witolda Pileckiego i ta dzisiejsza uroczystość jest dalszym dobrym przykładem rozwijania w kolejnych latach w naszym mieście postaw patriotycznych.
Cześć i Chwalą Bohaterom!
Dariusz Starzycki
Poseł na Sejm RP

Zapraszamy na wydarzenia związane z Wyklętymi w następnych dniach oraz do zapoznania się z felietonem Pana Łukasza Curyły, dotyczącym tematu. Film ukaże się wkrótce


marszwykl16plJaworznickie środowiska patriotyczne w roku 2016 postanowiły ponownie z wielką swadą, rozmachem zorganizować II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zapraszają wszystkich, którym prawdziwa nasza historia nie jest obojętna.

Organizatorami uroczystości są Jaworznicka Inicjatywa Narodowa oraz Przyjaźń Jaworznicka.

Informacje będzie można znaleźć na stronach
www.narodowe.Jaworzno.pl
oraz
www.przyjaznjaworznicka.pl

 

przewidziane są trzy główne punkty obchodów:

1. 16.00 - Msza Święta w Kościele Św Barbary
2. 17.30 - Przemarsz ulicami miasta
3. 18.45 - Uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości

Zapraszamy do obejrzenia filmu zapowiadającego wydarzenie.

 

 
II Jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Nadchodzi II Jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych!Dołącz do nas!ARMIO WYKLĘTA JAWORZNO PAMIĘTA!

Posted by Jaworznicka Inicjatywa Narodowa on 7 luty 2016
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us