Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Jak się ma nasz jaworznicki milion? Jeden Milion!

  • Autor  MJ Sasza

milionpacoW dzisiejszych czasach ma się wrażenie, że chyba zbyt mocno próbuje się zapewniać przestępcom prawa i obchodzi się z nimi jak z jajkiem. Jak widać na przykładzie Jaworzna i sprawy ze skradzionym milionem, zdarza się i tak, że nawet, jak przestępca jest zidentyfikowany i ujęty, to są tacy, którzy doszukiwać chcą się jeszcze bardziej winnych. A tam, złodzieje, nawet jeśli byli, to miasto na pewno coś zaniedbało!

Zrobimy wszystko by udowodnić, że musiało być jakieś zaniedbanie. To tak, jak argumenty typu ?sama sobie jest winna, że ją zgwałcili, miała taką krótką spódnicę?. A że pseudo detektywi tezę mają z góry założoną - winne jest Miasto - kluczą i drążą, zadając non stop wciąż te same, sugerujące odpowiedź pytania. Już samymi tytułami materiałów dotyczących kradzieży, redakcje narzucają pożądane przez siebie skojarzenia, słowo kradzież celowo pomijając, wszak skandal byłby większy, jeśli winę można by nawet i na samego Prezydenta brzydko mówiąc zwalić.

Nie ważny też fakt, że Jaworzno to nie jedyna gmina, którą okradli hakerzy. Jeszcze mniej istotne dla radnych czy redaktorów z zapędami wywiadowczymi jest to, że nie jest niczym nowym, iż podczas procedur śledczych większość instytucji nie udziela szczegółowych informacji ? dla takich samozwańców taka procedura to kamyk do ich koszyczka, no bo jakżeż ? skoro milczą, to na pewno winni!

Zamiast tworzyć teorie spiskowe, może warto się zastanowić, dlaczego przy takich postępowaniach nie "kłapie się dziobem", a już na pewno nie pierwszym lepszym redaktorom.

Zrozumiałe jest nawet to, że jeśli ktoś kogoś nie lubi, nie popiera i nie zgadza się z nim, to będzie mu patrzył na ręce, wytykał błędy.
Ale na litość - niech to będzie merytoryczne, niech odnosi się do faktów i rzeczywistości taką jaka jest, a nie do wydumanej wizji, która powstała w czyjejś głowie tylko dlatego, że nie lubi Prezydenta.

Przeczytajmy komunikat urzędu Miejskiego, który pozwoli trzeźwo spojrzeć na sprawę naszego miliona, bez szafowania bzdurnymi rewelacjami rodem z niskobudżetowych filmów.
A o milionie warto pamiętać ( o Jednym Milionie, wybierając się do dobrej perfumerii, gdzie woda toaletowa sygnowana przez światowej kasy dyktatora mody, o tejże nazwie, bije rekordy popularności.

POWIĘKSZ OBRAZEK - KLIK
milionprokuratProkuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo w sprawie oszustw na szkodę pięciu gmin z terenu całej Polski. Komunikat taki został opublikowany na stronie internetowej Prokuratury
w dniu 14 stycznia br. W komunikacie Prokuratury możemy przeczytać, że (?) podczas procedury zatwierdzenia przelewu internetowego firmie budowlanej wykonującej usługi na rzecz miasta, stworzony przez hakerów program podmienił numer rachunku, na który wysłano gotówkę.
W rzeczywistości pieniądze trafiły na konta oszustów. Urzędnicy zorientowali się, że pieniądze przeznaczone dla kontrahenta trafiły na zły rachunek bankowy i złożyli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Oskarżeni pieniądze przekazywali na kolejne rachunki bankowe, aby ukryć to, iż pochodzą z przestępstwa. Część pieniędzy wymienili na wirtualnej giełdzie na bitcoiny. W prowadzonym przez prokuraturę śledztwie ustalono, iż oskarżeni działając w podobny sposób oszukali 4 kolejne gminy z terenu całej Polski.?

Jak wynika z oficjalnego stanowiska Prokuratury, Gmina Jaworzno padła ofiarą zaplanowanego i przeprowadzonego z premedytacją hakerskiego cyberataku. Działania Prokuratury doprowadziły do tego, iż 5 oskarżonych przyznało się do popełnienia zarzuconych im czynów i złożyło wyjaśnienia. Do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowano akt oskarżenia przeciwko 6 mężczyznom. Wśród oskarżonych jest trzech hakerów. Odpowiedzą oni przed sądem za oszustwa na szkodę 5 gmin, gdzie łączna wartość szkody wynosi 2 mln 113 tys złotych . Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Gmina Jaworzno podejmuje kroki mające na celu odzyskanie pieniędzy. Przygotowywane są niezbędne dokumenty, celem złożenia ich do sądu co umożliwi uzyskanie statusu oskarżyciela posiłkowego i pozwoli na zapoznanie się z aktami sprawy, a przede wszystkim z opinią biegłych.

Urząd Miejski w Jaworznie przeprowadził analizę procedur i zabezpieczeń stosowanych w momencie popełnienia przestępstwa. Było to konieczne również ze względu na zmianę banku obsługującego operacje finansowe gminy. W porozumieniu z bankiem wypracowano nowe procedury nadzoru nad procesem wykonywania operacji finansowych, mające zapewnić większe bezpieczeństwo transakcji dokonywanych przez Gminę. Oczywiście tak jak większość instytucji, także Urząd Miejski w Jaworznie, nie będzie udzielał szczegółowych informacji o obowiązujących procedurach i wprowadzonych dodatkowych zabezpieczeniach, mających zapewnić większe bezpieczeństwo danych przetwarzanych w systemach teleinformatycznych banku czy własnych.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us