Menu

Jasełka w Jeleniu. Dom Kultury, "Archetti" wkracza w nowy rok

  • Autor 

jaselkajelen0115036Jasło w staropolskim oznaczało żłób, wokół którego rozgrywa się jasełkowa scena narodzin Chrystusa. Tradycyjne przedstawianie jasełek daje możliwość wczucia się w historię narodzin Zbawiciela i umożliwia bliskie uczestnictwo w tajemnicy Bożego Narodzenia. Scenki odgrywają od lat ludzie w każdym wieku, dorośli i dzieci, bardzo często w towarzystwie zwierząt. W jasełkach przewija się szereg przedstawicieli różnych narodowości, czy grup społecznych, co dodatkowo pozwala ubarwić przedstawienie, poprzez towarzystwo ogromnej palety możliwych do wykorzystania egzotycznych rekwizytów, kolorowych strojów, przedmiotów kojarzących się z  pasterstwem. Nie sposób wyobrazić sobie też takiego przedstawienia bez tajemniczych postaci rodem z nieba i piekła.

jaselkajelen0115030I właśnie środowy wieczór w Domu Kultury w Jeleniu uprzyjemnił występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 w Jaworznie. Dzieci postanowiły zaprezentować widzom swoje Przedstawienie Jasełkowe, które wciąż jeszcze podtrzymuje nas w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjne widowisko, które zapoznaje z historią narodzenia Jezusa w Betlejem, uczniowie urozmaicili zabawnymi elementami, które nieco unowocześniły występ. Obok dobrze znanych nam figur Dzięciątka, Józefa, Maryi, Trzech Królów, czy Heroda, pojawiły się Anioły używające telefonów komórkowych, czy Śmierć używająca luzackiego, młodzieżowego języka.
Występ dopełniły przepięknie zaśpiewane przez dzieci Kolędy i Pastorałki, a klimatu dodawały również specjalnie przygotowane dekoracje.

jaselkajelen0115040Opiekunką grupy młodych aktorów, którzy tak ciekawie zainscenizowali bożonarodzeniową historię na podstawie scenariusza Siostry Urszuli Wojdak ze Środy Śląskiej jest Pani Aleksandra Paluch, a przygotować przedstawienie pomogły Panie:  Beata Król, Andżelika Listowska i Krystyna Humenicka.

Widzowie wyglądali na zarówno wzruszonych jak i rozbawionych, bowiem tak zaserwowane jasełka jednocześnie zmuszały do refleksji i wywoływały uśmiech.
Młodzi aktorzy na pewno byli dumni ze swoich pierwszych kroków na scenie i mamy nadzieję, że za rok znów zobaczymy ich w tym miejscu.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us