Menu

Ultrafiolet prześwietli i zabije

  • Autor  MPWiK

 

galmany1215 3Od października 2015 roku prowadzona jest modernizacja jednego z największych ujęć głębinowych w mieście, ujęcia ?Galmany?. Inwestycja związana jest z zabudową nowoczesnych, niskociśnieniowych lamp UV na trzech odwiertach głębinowych.

Ujęcie Galmany znajdujące się w północno ? wschodniej części miasta w dzielnicy Warpie. Bazuje na wodach infiltracyjnych, gromadzących się w wyrobiskach byłej kopalni rud galmanu.

Ujęcie stanowią trzy studnie głębinowe o głębokości około 98 m, odwiercone
w roku 1968 i wyposażone w agregaty głębinowe. Średni pobór wody na ujęciu kształtuje się na poziomie 5000m3/dobę.

galmany1215 1Dzięki zabudowie lamp UV uzyskana zostanie wysoka skuteczność bakteriobójcza ujmowanej wody, co bezpośrednio wiązać się będzie z mniejszym dawkowaniem do niej podchlorynu sodu ? tłumaczy Technolog Wody MPWiK Sylwia Kręcichwost.

Oczyszczanie wody z wykorzystaniem źródła światła UV, które zamknięte jest w ochronnej, kwarcowej obudowie,  pozwala prześwietlić przepływającą wodę i tym samym zniszczyć wszelkie biologiczne zanieczyszczenia.

Ważne jest, że w procesie naświetlania wody nie wprowadza  się do niej nowych substancji chemicznych, nie pozostawia w niej półproduktów.


galmany1215 4Dezynfekcja UV nie wpływa także na smak oraz kwasowość (pH) wody.

Dodatkowo przy prowadzonych pracach uzyskana zostanie bezprzewodowa wymiana danych pomiędzy obiektem, a stanowiskiem dyspozytorskim Spółki.

Będzie to już drugie, zmodernizowane w 2015 roku głębinowe ujęcie wody pitnej.

W lipcu zakończyły się prace na ujęciu Dobra.

Wartość prac wraz z zabudowanymi lampami szacowany jest na 450 000 zł netto.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us