Menu

O jaworznianach i hartowaniu czytaniem

  • Autor 


bookcros0116aW listopadzie tego roku ruszyła w Jaworznie wielka akcja ?Uwalniamy książki z półek? organizowana przez Technikum Nr 5 (Darwin) oraz Zespół Lecznictwa Otwartego. Jej celem jest popularyzacja w naszym mieście bookrossingu. Z tej okazji publikujemy serię artykułów o jaworznianach, czytaniu i bookrossingu?
W dzisiejszym odcinku opowiemy Wam o tym co to jest bookcrossing.
Bookrosing to bezpłatne dzielenie się książkami.  W tym celu na terenie różnych miast tworzone są półki, czyli bookcrossingowe stanowiska, z których mieszkańcy mogą zabierać do swoich domów książki albo zostawiać na nich te, na które nie ma już miejsca w mieszkaniu.


Na bookcrossingowe stanowiska wypada przynosić książki nie zniszczone i takie, które mogą zachęcić innych do przeczytania ich . Książka telefoniczna to kiepski żart, jeżeli jest nieaktualna  można ją oddać na makulaturę. Natomiast romanse, horrory, fantastyka, książki science-fiction, historyczne, przygodowe i dla młodzieży będą na pewno cieszyć się dużym powodzeniem. Wśród potencjalnych czytelników na pewno są i tacy, którzy lubią opisy podróży, poradniki medyczne i biografie.
Książkę z bookrossingowej półki możesz czytać tak długo jak chcesz. Gdy uznasz, że czas wymienić ją na inną, tę przeczytaną wystarczy odnieść na najbliższe bookrossingowe stanowisko. Dla przypomnienia informujemy, że w Jaworznie istnieje już wiele bookcrossingowych półek. Najłatwiej dostępne znajdują się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej w Centrum,  Jeleniu, Byczynie, Szczakowej, Ciężkowicach, na Podłężu, Podwalu i na Leopoldzie.
 Szukajcie bookrosingowych stanowisk w waszych dzielnicach, a rozpoznacie je po plakacie z hasłem:  ?Uwalniamy książki z półek?.
Ostatnio otrzymaliśmy wiadomość, że bookcrosingowe półki istnieją również w szkołach: Technikum Nr 5 (Darwin) oraz Szkole Podstawowej Nr 19.
W następnym odcinku napiszemy o tym jak założyć półkę bookrossingową oraz zaprezentujemy mapkę z jaworznickimi stanowiskami bookcrossingowymi.


organizatorzy:       
akcja objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna
patronat medialny:
patr med mojajaworzno 600b

uwolksiazki0021aPrzypominamy mieszkańcom Jaworzna, że podczas wizyty lekarskiej w przychodniach ZLO usytuowanych w Centrum,  Jeleniu, Byczynie, Szczakowej, Ciężkowicach, na Podłężu,  Podwalu i na Leopoldzie stoją bookrosingowe półki.  Znajdujące się tam książki można zabierać do domu, a po przeczytaniu zwrócić na to samo lub inne bookrosingowe stanowisko. Punktem rozpoznawczym bookrosingowych stanowisk jest hasło ?Uwalniamy książki z półek?.
Z początkiem grudnia akcja uzyskała honorowy patronat Prezydenta Miasta Jaworzna.
Życzymy miłego czytania

 

 


 

bookcros1 CustomBookcrosing to zainicjowana w 2001 roku przez programistę komputerowego ze Stanów Zjednoczonych akcja, opierająca się na stwierdzeniu, że książki nie lubią być więzione na półkach, ale wolą krążyć z rąk do rąk. I o to właśnie w niej chodzi. Książka pozostawiona na specjalnym stanowisku może być zabrana przez dowolną, zainteresowaną osobę i po przeczytaniu zwrócona na swoje lub inne bookcrossingowe stanowisko. Teraz również jaworznianie mogą wypróbować ?bookcrossing?. W listopadzie ruszył pilotażowy program, którego celem jest promocja i upowszechnianie czytelnictwa, szeroko pojętej biblioterapii i wykorzystania książek w profilaktyce uzależnień.

Dzięki współpracy pomiędzy biblioteką Technikum Nr 5 i Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie wszystkie osoby odwiedzające przychodnie zdrowia ZLO, a w szczególności dzieci i młodzież, będą miały kolejną szansę na bliższy kontakt z książką.

połka podwale CustomJeżeli któraś z nich przypadnie pacjentowi do gustu, będzie można zabrać ją do domu, by w spokoju dokończyć czytanie. W przeciwieństwie do biblioteki tutaj nikogo nie gonią terminy zwrotu oraz kary za przetrzymanie. Przeczytaną książę można zwrócić podczas kolejnej wizyty w przychodni lekarskiej bądź zostawić na najbliższym ?bookcrosingowy stanowisku.

 

Zapraszamy serdecznie do korzystania ze stanowisk ?Uwalnianych książek?, które już można znaleźć w przychodniach ZLO.

Akcja zainicjowana z okazji Światowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nawiązuje do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 3 oraz do coraz popularniejszych w Polsce programów biblioterapeutycznych i wykorzystujących książki w profilaktyce uzależnień.

Życzymy miłej lektury

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us