Menu

Śmiej się pan z tego - Warsztaty kabaretowe

warstkab15 1Jubileuszowy XV Miejski Przegląd Humoru ?Śmiej się pan z tego? w tym roku przyjął nieco inną formułę. Zamiast eliminacji jury postanowiło urządzić swoiste warsztaty teatralne, decydując, iż w ten sposób zespoły i soliści będą mieli bardziej wyrównane szanse. Każdy zatem mógł zobaczyć występ konkurenta, wysłuchać wnikliwych i krytycznych uwag oceniających i postanowić, co należy poprawić, zmienić, dodać lub ująć.
Jubileuszowy finał zostanie połączony z kolejnym spotkaniem z cyklu ?Niedziela w MDK? i odbędzie się 13 grudnia 2015 r. o godzinie 17.00.


W warsztatach wzięło udział sześć ?podmiotów wykonawczych?, razem ponad czterdzieścioro wykonawców w wieku od lat 5 (!) do licealistów z ostatnich klas.  Najmłodsi bynajmniej nie byli skazani na ?pożarcie? przez ?starszaków?. Jury ? panie Anita Lorek (Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach) i Izabela Woźnica (ZSP nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie) oraz pan Michał Łyp (MDK im. Jaworzniaków) ? było zauroczone świeżością, ekspresją i talentem właśnie tych najmłodszych. Dzieciaki z ogromną swobodą potrafią wcielić się w przedstawiane postaci, jeszcze nie są zaszufladkowane w sztuczne pozy i nakazane szablony. Pomyłki czy zapomnienie tekstu jurorzy przyjmują z pełną pobłażliwością. Starsi wykonawcy na pobłażliwość nie mogą liczyć. Więc szanse ją podobne. Starsi mają umiejętności, potrafią nawiązać niemal profesjonalny kontakt z publicznością ? niezwykle ważna umiejętność szczególnie w kabarecie.
warstkab15 17Występy eliminacyjne, zdaniem jurorów, najlepiej udały się Mini Teatrzykowi ?Truskaweczki? z MDK i Kabaretowi z I LO im. W. Roździeńskiego z Sosonowca.  Szczególnie sosnowiczanie pokazali na czym  polega kabaret! Ich (własne, uczniowskie, wspomagane przez opiekuna p. Szczepana Dyrka) teksty zasługują na najwyższe uznanie. Zdaniem M. Łypa, jeśli tylko dodadzą elementy muzyczne, całkiem śmiało mają szanse odnaleźć się na profesjonalnym rynku kabaretowym. Obiecali, że finałową Niedzielę w MDK zdominują i pokażą nie tylko już oglądane skecze, lecz dodadzą kilka innych. A jest naprawdę z czego się pośmiać!   
Z niezwykłym dynamizmem wystąpił aż 21 osobowy ?Alternatywny Teatrzyk Żółty Pluszowy Króliczek? z SP nr 15 ? tańczyli, śpiewali, nawet potrafili wykonywać trudne akrobacje. To kolejny pretendent do zwycięstwa.
Soliści nieco się pogubili, jednak w ich przypadku ( GT SZ z Łaz ) i M. Skrzypaczek (MDK im. Jaworzników) dopracowanie monologu satyrycznego zależy tylko od nich, więc ? dadzą radę! Zapowiada się zatem mnóstwo zabawy w czasie Finału.    
Konkurs, poza zabawą i rozwijaniem zainteresowań artystycznych, ma jeszcze jeden ważny cel ? przekonanie młodszych i starszych, iż zdrowe życie, bez stosowania używek, szczególnie alkoholu jest wielką wartością. Tym tematem zajmuje się dyr. A. Tura, a zna się na problemach związanych z uzależnieniami bez wątpienia znakomicie.
Wszyscy uczestnicy warsztatów kabaretowych mieli okazję poczęstować się zdrowym jabłkiem/jabłkami z sadów dyr. ZSP nr 2 dr. D. Derdy i założyć na rękę opaskę odblaskową (dar p. Bartosza Nowaka ? UM w Jaworznie). I częstowali się. Smacznego!

(zdjęcia Joanna Kukiela)

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us