Menu

Laptopy dla jaworznickich radnych - nie do zabawy!

  • Autor  MJ

Kolejny etap informatyzacji urzędu

Kolejny etap informatyzacji urzędu Urząd Miejski od lat konsekwentnie realizuje proces informatyzacji i stale poszerza wachlarz usług świadczonych drogą elektroniczną. Efektem tego są projekty, które dotychczas udało się już zrealizować, m.in. budowa sieci szerokopasmowej w mieście oraz projekt pn. "E-urzędy", który zakończył się 30 września 2015 r.

Jednym z kolejnych etapów przeprowadzanej informatyzacji jest udostępnianie dokumentów dla Radnych Miasta Jaworzna w wersji elektronicznej.

 


Od redakcji: Laptopy dla radnych to pomysł dość dawno wdrażany w wielu miastach.
Ilość papieru, jaka jest zużywana do wydruku projektów uchwał i innych dokumentów jest ogromna, toteż użyczenie radnym służbowego sprzętu będzie wiązało się zarówno z oszczędnościami finansowymi, jak i będzie jakąś małą kropelką w temacie ekologii.
Ciekawym aspektem sprawy jest fakt, że laptopy będą musiały być wykorzystywane wyłącznie w celu sprawowania obowiązków radnych.

Żadne wycieczki na strony dla dorosłych nie będą mogły się zdarzyć ze zrozumiałych względów - laptop będzie musiał być zwrócony, toteż za jakiś czas historia przeglądania mogłaby być niezręcznością dla radnego, gdyby została ujawniona.
Żadne przechowywanie plików mp3, albo filmów nie może zaistnieć, bowiem ich legalność mogłaby stać pod znakiem zapytania i sprowadzić kłopoty na ich posiadacza.
Każdy musi przy tym pamiętać, że danych tak naprawdę nie da się usunąć, więc trzeba będzie bardzo uważać, co się pisze na klawiaturze -to taka mała przestroga, bo... nie ma żartów...
Tak więc urzędowe laptopy będą czyste i służyć będą wyłącznie pracy radnego. Czy każdy radny będzie umiał wdrożyć się w taki system pracy? Czas pokaże.
Niemniej to bardzo dobre rozwiązanie.


Pierwsze rozmowy z radnymi na temat planu przejścia z systemu papierowego na system elektroniczny rozpoczęły się już w 2012 roku. Wszystkie materiały przygotowywane dla Radnych od października 2012 roku są opracowywane i akceptowane w formie elektronicznej. Chcąc wyeliminować żmudny proces drukowania oraz kompletowania materiałów w wersji papierowej i jednocześnie obniżyć koszty przygotowywania materiałów Urząd zdecydował się na zakup i użyczenie sprzętu do celów wykonywania obowiązków wynikających z mandatu Radnego wszystkim Radny Rady Miejskiej Jaworzna. Dlatego już jutro jaworznickim radnym zostaną użyczone laptopy na okres wypełniania mandatu radnego.

 

- Umowa użyczenia sprzętu będzie obejmowała okres do końca obecnej kadencji lub do wygaśnięcia mandatu radnego. Następnie sprzęt powróci na stan urzędu - tłumaczy Tomasz Bochenek, naczelnik Wydziału Informatyki.

Fundusze na ten cel zostały zaplanowane w budżecie miasta na ten rok. Zakupione notebooki Toshiba Satellite, które kosztowały 2028,27 zł za sztukę, są objęte gwarancją oraz ubezpieczeniem.

Dodatkowo każdemu z radnych zostanie uruchomiona indywidualna skrzynka pocztowa, która umożliwi lepszy kontakt zarówno na linii urząd - radny, jak i mieszkańców z radnymi. Przez najbliższe 2 miesiące radni będą mogli się zapoznać z pracą w nowym systemie przekazywania dokumentacji oraz zgłaszać ewentualne zapytania i wątpliwości. Natomiast od 1 stycznia 2016 r. obowiązującym systemem przekazywania dokumentów będzie obieg elektroniczny.

Szacujemy, że przez okres kadencji sam koszt wydruku, zakupu papieru oraz amortyzacji sprzętu to oszczędność ok. 40 tys. zł.

Materiał pochodzi ze strony www.jaworzno.pl

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us