Menu

Nauka angielskiego to również poznawanie zwyczajów

halohelendoron 10Dziś wracamy jeszcze do końca października i do tego, co wydarzyło się w szkole Języka Angielskiego Helen Doron. Są i zwolennicy i przeciwnicy tego "święta" w Polsce. Ale kiedy mamy do czynienia z poznawaniem zwyczajów panujacych w krajach anglojęzycznych, wtedy zabawa w stylu tego dnia ma swoje uzasadnienie. Szkoła Helen Doron jako szkoła języka angielskiego zapoznaje dzieci uczęszczające na zajęcia z kultura angielską, co jest istotnym elementem nauki języka.

Halloween (All Hallows Eve - wigilia Wszystkich Świętych) - to święto obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października. Choć dziś zwyczaj ten jest okazją do maskarady i zabawy 2 tysiące lat temu był on traktowany śmiertelnie poważnie.

halohelendoron 6Tradycja Halloween sięga 2 tysięcy lat i wywodzi się od starożytnych Celtów ( dzisiejsze tereny Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii). Ludy te wierzyły, że w wigilię Wszystkich Świętych duchy zmarłych wracają na ziemię i próbują wejść w ciała ludzi. Aby odstraszyć złe duchy Celtowie palili ogniska, przywdziewali upiorne stroje, przywdziewali maski i hałasowali wokół ognia. W sieni zostawiano też pokarm dla wygłodniałych dusz lub w innej wersji - dla wędrownych druidów. Ślady tych wierzeń do dziś zachowały się w Szkocji oraz w Irlandii, gdzie 31 października jest świętem narodowym.

W Polsce Halloween zyskało popularność dopiero w latach 90. Jego rodzimą odmianą były staropolskie Dziady.

halohelendoron 8Skąd wzięło się przekonanie, że Halloween wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych? Do Ameryki święto Halloween przybyło wraz z irlandzkimi imigrantami dopiero w XIX wieku. Tam przybrało formę bardziej symboliczną. W wigilię Wszystkich Świętych amerykanie przebierali się zwyczajem Celtów w straszliwe stroje i maski urządzając gromadne pochody ulicami miasta. To właśnie amerykańska odmiana Halloween z całą maskaradą, strojami i zabawą została zaszczepiona w zachodniej Europie dopiero w drugiej połowie XX wieku.\

Dzieci zaproszone zostały do różnych zabaw. Jedną z nich była zabawa "Przejdź przez Bagno"
Zadaniem uczestnika było przejść całą długość pokoju stąpając tylko na kartki. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie u uczynić następny krok. I tak aż do wyznaczonego punktu. Uczestnik, który postawił nogę poza kartką - zostaje "wciągnięty do bagna" i wypada z gry. Wygrywają te osoby, którym udało się wykonać to niełatwe zadanie.

halohelendoron 7Inną propozycją była zabawa w chwytanie jabłek.
Chwytanie jabłek zębami to najpopularniejsza zabawa na Halloween, znana również od dawna na przykład w harcerstwie. Polega ona na tym, że zawodnik musi (bez pomocy rąk) zjeść całe jabłko wiszące na sznurku.

Cukierek albo psikus: Dzieci w przebraniach potworów, czarownic, straszydeł i duchów szukają kartek z napisem "Cukierek albo psikus" lub z bardziej rozbudowanym uzasadnieniem swych żądań. Jeśli wylosują psikus,  mają zadanie do wykonania, jeśli cukierek dostają nagrodę bez zadania.
Zobaczmy kilka zdjęć z zabawy w Szkole Helen Doron.

Więcej na profilu szkoły https://www.facebook.com/helendoronjaworzno/?fref=ts

 

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us