Menu

Ponad 72 miliony złotych - co z tym można zrobić?

  • Autor  MPWiK

oczyszcz1015 7Można kupić samolot, jacht, czy nawet udziały w klubie piłkarskim. Ale co zrobić, by te pieniądze miały wpływ na rozwój miasta i poprawę życia mieszkańców? Przepis na sukces jest prosty. Wystarczy do 72,3 mln złotych dodać 26 miesięcy robót budowlanych i dwie dzielnice ? Bory i Warpie. W ten sposób powstanie 14 km sieci kanalizacyjnej, 500 przyłączy i wyremontowana oczyszczalnia ścieków. Te lata wysiłku zostały podsumowane
28 października, o godz. 11.00 na otwarciu zmodernizowanej Oczyszczalni Ścieków Jeleń- Dąb w Jaworznie.

 

oczyszcz1015a 5 CustomNajważniejszym punktem projektu ?Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna ? faza II? była modernizacja oczyszczalni ścieków. Sama renowacja oczyszczalni, kosztowała ponad 18 mln zł i podzielona została na pięć, najważniejszych etapów: budowę nowego odcinka biologicznego, modernizację osadnika wstępnego, montaż nowej stacji separacji piasku, remont ?starej? części biologicznej i odnowienie osadników wtórnych.

 

Jak tłumaczy Zarząd MPWiK w Jaworznie: ?Decyzja o modernizacji oczyszczalni zapadła z dwóch względów.

oczyszcz1015a 4 CustomPo pierwsze oczyszczalnia w swej obecnej postaci była znacznie wyeksploatowana. Z drugiej strony już teraz na oczyszczalnie trafiają większe niż dotychczas ilości ścieków.

Związane jest to m.in. z rozwojem i budową nowej sieci kanalizacyjnej w sześciu dzielnicach miasta. Z tego też względu poziom i jakość oczyszczanych ścieków musiał być dostosowany do właściwych przepisów i parametrów unijnych. Sama przepustowość oczyszczalni Jeleń Dąb nie uległa zmianie. Została utrzymana na obecnym poziomie 25 000 m3/d?
? wyjaśnia Józef Natonek, Prezes MPWiK

oczyszcz1015a 1 CustomW ramach II fazy jaworznickiego Projektu, poza modernizacją oczyszczalni, za ponad 9 mln zł wybudowano 14 km nowej kanalizacji sanitarnej dla blisko 500 posesji w dwóch dzielnicach, tj. Bory i Warpie. Na ukończeniu jest również remont pompowni Siłowni II, jak również prace związane z przebudową sieci wodociągowej w rejonie ulic Obrońców Poczty Gdańskiej oraz Pionierów, w rejonie osiedla Łubowiec oraz sieci kanalizacyjnej na osiedlu Stałym w Jaworznie.

Od 2013 roku w Jaworznie powstało blisko 100 km kanalizacji - to tyle, ile wynosi droga z Katowic do Ostrawy. Kanalizację wybudowano dla blisko 15 tys. mieszkańców, którzy dzięki preferencyjnym dotacjom chętnie się do niej podłączyli.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us