Menu

Baśniowe Archetti wśród czarownych postaci z wielkiej literatury muzycznej

  • Autor 

archetbajki251015069Widowisko przepiękne, muzyka na światowym poziomie jej wykonanie również. To kwitnąca orkiestra Archetti, która coraz bardziej zaskakuje, coraz wspanialsze przeżycia nam oferuje, a muzycy wznoszą się na szczyty wirtuozerii nie odbiegając poziomem, szykiem i wytwornością od wielkich uznanych orkiestr z wielkich miast. Ten jeden epitet tylko naciągany w tym zdaniu - Jaworzno nie jest, na razie, wielkim miastem. Ale wielką orkiestrę Archetti posiada i biada temu, kto próbowałby tę ocenę kontestować.

W poszerzonym, bo symfonicznym składzie szanując każdego odbiorcę i młodego, dopiero wchodzącego w świat muzyki i starszego, doświadczonego, Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti zaproponowało kolejne widowisko oparte o największe światowe dzieła muzycznej klasyki, pochodzące tym razem w większości od kompozytorów rosyjskich. Jaka by ta Rosja nie była to w sztuce w wielu momentach w dziejach nie ma sobie równych.


archetbajki251015029Kiedy wspomnimy animowane bajki z lat 70, 80 powstałe na wschód od Buga, to mamy przed oczyma niezwykle plastyczne, wyjątkowo z gracją poruszające się zwierzęta, krasnale, królewny, czy nawet złych czarowników. ta plastyka postaci, ich ruchów, aż do przesady łagodnych, delikatnych wynikła z konieczności dorównania produkcjom zachodnim, wówczas Walta Disneya. Ale gdzież tam lata siedemdziesiąte przecież kinematografia radziecka już przed wojną tworzyła wybitnie dzieła, a najbardziej właśnie plastycznym była komedia Świat się śmieje.

Wcześniej kinematografii artystycznej nie było ze względów oczywistych, ale była muzyka. W XIX wieku na carskim dworze oczekiwano od kompozytorów wielkich dzieł. Oczekiwanie to nie było bezowocne. Powstawały dzieła wspaniałe, wielkie, monumentalne, oparte o dzieła literackie. Często kanwą do pięknych utworów były po prostu bajki dla dzieci. Ta muzyka właśnie zasługuje na miano niewiarygodnie plastycznej, tanecznej płynącej z dźwiękiem, nastrajającej melodyjnością, swoja ilustracyjnością oszałamiając.
archetbajki251015003Kompletując utwory Orkiestra Archetti postanowiła stworzyć koncert dla dzieci i dla dorosłych, tym razem to "dla dzieci" jest wyjątkowo trafne.

Tytuł koncertu to ?Baśnie dźwiękiem malowane" i... wszystko zostało powiedziane, należało tylko zagrać i w niektórych momentach wprowadzić balet.
Kiedy zabrzmiały pierwsze dźwięki w mig sala została przeniesiona w czarodziejski świat baśni, bajek i muzyki potężnej, monumentalnej, takiej, które dźwięczy tylko na wielkich salach koncertowych filharmoniach, teatrach.
Nie do uwierzenia, że w Jaworznie taki spektakl odbył się, i to dziełem naszych muzyków wspomożonych przez gości z sekcji dętej, perkusję i harfę.

archetbajki251015035Kilkadziesiąt instrumentów stworzyło przemożną aurę dźwiękową, która wdzierała się w serca publiczności, a dzieci, które przecież często niewiele z takiej muzyki rozumieją, przeżywały chyba po raz pierwszy w życiu tak mocno i ekspresyjnie każdą kolejną kompozycję skierowaną do nich. Od baśni o Alladynie Carla Nielsena, poprzez ?Jezioro łabędzie?, ?Śpiącą Królewnę? i ?Dziadka do orzechów? Piotra Czajkowskiego, czy straszną ?Noc na Łysej Górze? Modesta Musorgskiego, w dziś by powiedzieć, aranżacji Mikołaja Rimskiego Korsakowa, wywołującą wręcz wrażenia z najstraszniejszych czarnych opowieści.
Wieńczącą całość, po przerwie, była baśń o Piotrusiu i Wilku Sergiusza Prokofiewa i to była najmłodsza kompozycja pochodząca z XX wieku.

archetbajki251015064Dopełnieniem wybornej muzyki były baletowe inscenizacje w choreografii Katarzyny Nieużyły z udziałem Agaty Kaim - Cieśli i Jany Sedovej. Moc delikatności, wdzięku łabędzia, postaci z ?Dziadka do Orzechów? czy też mrocznych z Łysej Góry czarownic, sugestywnie podniosło wartości muzyczne dzieł wykonanych przez Archetti pod dyrekcją coraz pewniej i szarmancko operującego batutą Macieja Tomasiewicza.

Na koniec perełka, jaką zostawiliśmy - człowiek, który stał skromnie z boku i od czasu do czasu zabierał głos, w pierwszej części zapowiadając, a w drugiej będąc przewidzianym przez kompozytora narratorem. To dawno nie widziany w Jaworznie Wojciech Brzeziński, coraz bardziej rozpoznawalny aktor, który oprócz udziału w popularnych serialach otrzymuje role w najznamienitszych teatrach, że wspomnimy teatr Ateneum kierowany w swych dziejach przez takie sławy jak Gustaw Holoubek, Zbigniew Libera, Stanisława Celińska, Sławomira Łozińska, czy dziś Andrzej Domalik.

archetbajki251015085Wielkie brawa za przygotowanie koncertu, za lekkość, młodość i młodzieńczy temperament muzyków, którzy już nieraz zebrali wspaniałe recenzje często od wielkich sław muzycznego świata.

Na koniec jednak mały prztyczek do ... nie nie do orkiestry, nie do muzyków nie do organizatorów ani obsługi, choć światła było na scenie zdecydowanie za mało. Pierwszoplanowe postaci, piękne dziewczęta, skrzypaczki flecistki, czy wytworni kontrabasiści, ale i harfistka, powinny być skąpane w blasku świateł, w ferii barw, wspomagając barwami tytułowe baśnie. Tymczasem na twarzach muzyków spoczywało leniwie żółte, przygaszone światło, nie pozwalając dostrzec mimiki, piękna i emocji towarzyszących muzyce.

Ale o ile muzyka zastąpiła w jakiś sposób wrażenia wzrokowe, to pewien element zakłócił odbiór dość sporej grupie widzów wokół operujących lustrzankami fotografów.
Szanowni państwo, chcący zrobić tak zwane dobre zdjęcie. Dobre zdjęcia robi się albo na próbach, kiedy "klapanie" lustrem nie przeszkadza skupionemu widzowi, który kupił drogi bilet. Oczywiście na to trzeba uzyskać zgodę artystów.
Albo zdjęcia można również zrobić aparatem bezlusterkowym, lub hybrydą. I choć nie będą one pewnie tak czyste i klarowne, to nie wy, państwo fotografowie jesteście pierwszoplanowymi postaciami na koncercie i nie was chcą słuchać melomani i nie waszych serii po kilka klapsów w ciągu sekundy! Przepraszam za kolokwialne słowa, ale w każdym teatrze czy operetce, bylibyście wyrzuceni z hukiem z zakazem powrotu, do końca świata. Podobnie jak wyrzuca się niesfornych za szeleszczenie papierkami od cukierków albo rozgryzanie landrynek.
A co melomani słyszeli w niektórych momentach zamiast muzyki? Prosimy skupić się na filmie z koncertu.
Oprócz filmu kilka zdjęć. Zapraszamy.

 

Słowo o dobroczyńcach
Główny Sponsor:
Fundacja na Rzecz Polski Południowej
Sponsorzy:
Pro - Tech Jaworzno
Asplant Skotniccy Sp.J.

patr med mojajaworzno 600
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us