Menu

ogłoszenie bezpłatne

T-Love zagrał dla Hospicjum w Jaworznie

  • Autor 

tlove111015050Taka cisza, jaka towarzyszyła słowom Pani Marii Bryły, Dyrektor jaworznickiego Hospicjum, świadczył o tym, jak bardzo przybyli na kolejny charytatywny koncert, zorganizowany dla tej instytucji, niezmiernie mocno mają w sercu ideę przyświecającą działalności placówki, ale i to tym, że mieszkańcy miasta łączą się w wielkiej solidarności z osobami mającymi przed sobą często ostatnie chwile życia, potrzebującymi wsparcia. A żadne wsparcie tak nie liczy się jak miłość.
Słowa o miłości przytoczyła Pani Maria tuż przed wyjściem na scenę zespołu T-love, a brzmiały one tak:
?Tylko miłość jest w stanie przezwyciężyć trudności. Miłość jest świętem, miłość jest radością, miłość to pójście naprzód." Te słowa są tym bardziej wartościowe, ze wypowiedział je Papież Franciszek, a traktują o tym, co w życiu najważniejsze.


tlove111015001Cofa się ten, kto nie kocha, i nie chodzi oczywiście o miłość w potocznym tego słowa rozumieniu, a o miłość na jaką liczy ze strony Bóg - miłość do drugiego człowieka przejawiającą się w zrozumieniu, w otusze dodawanej bliskim i dalszym bliźnim, w poczuciu konieczności bycia przy kimś, komu jest trudno, kto cierpi, kto odchodzi ze świata, na którym wiodło się różnie. Jedno odchodzą z radością, bo życie doczesne było dla niego trudne i chce jak najprędzej spotkać się ze stwórcą, inni odchodzą ze smutkiem, bo zostawiają swoje niespełnione do końca życie, niezakończone rozmowy, niedopowiedziane słowa, swoich bliskich, których jeszcze chcieliby dotknąć, przytulić, spytać o coś ważnego...

 

Posłużmy się słowem wstępu Pani Marii Bryły jako, że słowo to tak mocno poruszyło zebranych na hali, że interpretowanie ich byłoby tylko pomniejszeniem ich wagi.

tlove111015005"Spotykamy się w trakcie trwającego w Rzymie Synodu o rodzinie. Papież Franciszek powiedział: rodzina jest pierwszą szkołą życia dla dzieci, niezbędnym punktem odniesienia dla młodych, najlepszym schronieniem dla starszych, najbliższym szpitalem, gdy ktoś jest chory.
Choroba osoby bliskiej to poważne wyzwanie, emocjonalne i materialne. Rodzina jest wielkim bogactwem, którego inne instytucje nie mogą zastąpić. Dla wielu pacjentów zmagających się z chorobą dom ze swoją niepowtarzalną atmosferą, ze swoim otoczeniem jest najlepszym miejscem, by godnie przeżyć trudne chwile, a rodzina - mąż, żona, dzieci - stanowi źródło sił do przezwyciężania wszelkich niedogodności czasu choroby.
Opiekując się osobą chorą doświadcza się wielu emocji: smutku, lęku, złości, bezradności, żalu i braku nadziei.

?To jest emocjonalnie wykańczające i nigdy nie wiem, czego się spodziewać. W jednej minucie sprawy wyglądają lepiej, a potem kilka godzin później staje się coś, na co nie mam odpowiedzi" - mówi Dawid.

tlove111015049Gdy życie zmusza do zweryfikowania pokładanej nadziei w wyzdrowienie osoby bliskiej staje się przed wyborem, czy pogrążyć się w rozpaczy czy też urealnić nadzieję, nadać jej inny sens i cel.

?Bardzo trudno było usłyszeć, że leczenie mojej mamy już nie działa. Razem zdecydowałyśmy wykorzystać każdy dzień jak najlepiej. Niektóre dni całe przegadałyśmy. A w inne dni po prostu siedziałyśmy razem i trzymałyśmy się za ręce. Ale każdego dnia mówiłam mamie jak bardzo ją kocham" - powiedziała Emilia lat 16.

Rodzina, jeśli nawet gotowa jest uczynić wszystko dla chorego, to nie zawsze ma takie możliwości. Niezbędna staje się obecność zespołu hospicyjnego, który udziela szerokiego wsparcia zarówno choremu jak i jego najbliższym. Kluczową rolę odgrywa całodobowa gotowość członków zespołu oraz fachowość świadczonej pomocy zarówno medycznej jak i psychologicznej i duchowej.
Choroba w rodzinie mobilizuje by: uwierzyć w miłość, zwyciężyć lęk, poznać siebie lepiej niż dotychczas, zmienić istniejące role w rodzinie, umieć spokojnie spojrzeć na chorobę a nawet na śmierć, przygotować chorego i siebie na rozstanie.

Ciężka choroba osoby bliskiej jest wspaniałą okazją do nauczenia dzieci, jak sprawować opiekę, okazywać czułość i serdeczność, daje szansę na wykształcenie postaw godnych naśladowania. Pomoc wyraża się w miłości, serdeczności, trosce, w zaspokajaniu potrzeb, niesieniu ulgi w dokuczliwościach choroby, w uśmiechu, zrozumieniu, delikatności. Wzrastający w takiej rodzinie ma szansę przenieść w swoje dorosłe życie dobre wzorce i postawy wobec ludzi potrzebujących, chorych i umierających."


- Jesienne koncerty charytatywne na rzecz hospicjum na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. Są to wydarzenia nie tylko wyjątkowe pod względem artystycznym, są dowodem na wielkie serce artystów goszczących w naszym mieście i mieszkańców, którzy nie szczędzą grosza podczas kwesty na rzecz hospicjum - powiedział po koncercie Zastępca Prezydenta Miasta Pan Dariusz Starzycki.

tlove111015054Koncert był czternastym z rzędu koncertem dla Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta w Jaworznie. Zagrał zespół T - Love, swoje największe przeboje, ale ponieważ Muniek Staszczyk napisał ich tak wiele że zajęłyby one dużo więcej czasu, niż przeznaczone na wydarzenie około stu minut, to nie udało się usłyszeć wszystkich piosenek. Ale takie tytuły jak Jazz nad Wisłą, Italia, Modlitwa, King, Liceum, Wychowanie, Bóg, Ajrisz, czy w końcu Lucy Phere usatysfakcjonowały licznie zgromadzoną młodzież, starszych i tych najstarszych, którzy mimo dość hucznej muzyki słuchali i byli razem, po prostu byli...
To napawało optymizmem i radością, że mimo trudnej codzienności potrafimy połączyć się we wspólnych myślach.
muniekdedZakończenie było niezwykłe, bowiem Muniek Staszczyk na bis zaśpiewał nie swoją piosenkę.

?Dni, których jeszcze nie znamy? pięknie zaśpiewana pieśń Marka Grechuty wywołała burzę braw w podziękowaniu za wspaniałe przeżycie dostarczone przez Muńka, Sidneya Polaka, Maćka Majchrzaka, Pawła Nazimka, Janka Pęczaka i Michała Mareckiego.

Zapraszamy do reportażu filmowego na którym Muniek Staszczyk mówi na temat swego udziału w charytatywnych przedsięwzięciach i na temat wsparcie osób tego potrzebujących.
A dla fanów T-Love obecnych na koncercie pisemne pozdrowienia oraz zdjęcia.

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us