Menu

Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego 97 rocznica Polskiego Lotnictwa Wojskowego

  • Autor 

chwalebne1504020 września obchodziliśmy w Jaworznie 97 rocznicę Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Uroczystości pod nazwą Chwalebne Dzieje Lotnictwa, odbywające się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta obejmowały Mszę Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym wraz z wniesieniem urny do Kaplicy Lotników, a także odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej kpt. pil/obs. Stanisława Pietruskiego.
Obchodom towarzyszył również festiwal modelarski, koncert Orkiestry Sił Powietrznych z Bytomia, a także występy kapeli gorczańskiej z Rabki Zdrój, grupy tanecznej APLAUZ, zespołu wokalnego z MCKiS, oraz występ Zespołu Pakamera działającego przy jaworznickim MDK.chwalebne15018Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej, które zadbało o każdy szczegół przedsięwzięcia.

Podczas uroczystej Mszy Świętej wniesiono do Kaplicy Lotników urnę z wodą z Kanału La Manche i Morza Północnego, w których to wodach polegli polscy lotnicy Sił Powietrznych na Zachodzie. Tam również nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej wcześniej wspomnianego kpt.pil/obs. Stanisława Pietruskiego.
Jednym z biorących w uroczystościach gości był syn tego polskiego lotnika wraz z rodziną.

chwalebne15010Zastępca prezydenta Pan Dariusz Starzycki odczytał list Szefa Gabinetu Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego: "Męstwo, ofiarność i kunszt lotniczy Polaków, którzy walczyli w bitwie o Anglię, to jedna z najchlubniejszych kart w dziejach polskiego oręża (...). Pięknym tego świadectwem jest Kaplica Lotników w tej świątyni. Od dzisiaj widnieć tu będzie tablica pamiątkowa, poświęcona wybitnej postaci polskiego lotnictwa wojskowego.
Kapitan pilot Stanisław Pietruski stanął do służby ojczyźnie już we wczesnych latach młodości, w szeregach Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

chwalebne15017Podczas zmagań o kształt polskich granic latał na samolotach z biało-czerwoną szachownicą, dokonał pierwszego w historii rodzącego się polskiego lotnictwa zestrzelenia przeciwnika. W latach drugiej wojny światowej służył w siłach powietrznych na Zachodzie, w dywizjonach polskich w Anglii i na Bliskim Wschodzie.

Składamy hołd temu gorącemu patriocie, dzielnemu żołnierzowi i znakomitemu lotnikowi, odznaczonemu orderem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Oddajemy cześć wszystkim lotnikom, broniącym naszej niepodległości i pomnażającym sławę polskich skrzydeł. Ich patriotyczne poświęcenie jest dzisiaj dla nas zobowiązaniem i inspiracją. Cześć Ich pamięci!".

Na koniec uroczystości, uczestnicy obchodów, wraz z Prezydentem Pawłem Silbertem i jego zastępcą Dariuszem Starzyckim złożyli kwiaty pod tablicą mjr.pil Karola Pniaka.

chwalebne15041Świętowanie nie mogło obyć się bez atrakcji w postaci stoisk z modelami samolotów z okresu II Wojny Światowej, czy możliwości zobaczenia i dotknięcia z bliska broni i wyposażenia wojskowego, a także stroju lotnika. 

Dzieciom spodobały się prezentowane sprzęty i na pewno niejeden chłopiec po styczności z takimi przedmiotami zamarzył, by zostać lotnikiem, a przynajmniej wojskowym.

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us