Menu

ogłoszenie bezpłatne

Rolkowanie i pola nadziei - jaworznianie dla Hospicjum

  • Autor 

rolkuj260915039Na rolkach po nadzieję - to założenie organizatorów dzisięciokilometrowego przejazdu na terenie Sosiny. Hospicjum  Homo Homini im. Św. Brata Alberta potrzebuje wsparcia, tak, jak wsparcia potrzebuje każdy, kto jest chory. Ale wsparcia nie tylko finansowego, choć bez niego nie byłoby instytucji. Kiedy choroba jednak nadziei niewiele pozostawia, to każdy gest, każde tchnienie otuchy powoduje, że cierpienie może choć na chwilę ustąpić. Nie doceniamy go w codziennym życiu. Nie znamy gorzkiego smaku cierpienia, choć wydaje nam się że często go doświadczamy. Nie jesteśmy odporni na drobne niedogodności, na skaleczenia, a zwykłe złamanie ręki, siniak, przeziębienie, albo ból głowy traktujemy czasem jak coś, czego nie da się przeżyć.


rolkiaa1aKiedy czas upłynie, kiedy wiele za nami, zaczynamy doceniać wartość cierpienia czy to doświadczając choroby swoich bliskich, czy własnej, czy też robiąc pewien "rachunek swojego życia".

Czasem szkoda, ze dopiero w pewnym wieku zaczynamy rozróżniać to, co wartościowe od zwykłej tandety, której często hołdujemy z przeświadczeniem, że życie spędzamy dobrze. Kiedy zdajemy sobie sprawę ile nas dobrego ominęło, zaczynamy doceniać nawet drobne pozytywy.

O tym jak ważna dla chorych spędzających długie, trudne godziny, dni w Hospicjum, jest nadzieja wiedzą chyba tylko ni sami. Wiedzą też pracownicy hospicjum, wiedzą wolontariusze, wie Pani Dyrektor Maria Bryła, która na naszym filmie poniżej mówi o nadziei.

rolkuj260915037Właśnie wolontariuszom zawdzięczamy w wielkiej części takie wydarzenia jak rolkowanie.
Oni przygotowują wszystko, starają się zapewnić bezpieczeństwo, porządek i udaje im się to doskonale.

Rokowanie trwa niespełna godzinę, ale kiedy po raz piaty, szósty grupa uczestników robi okrążenie wyznaczonej trasy coraz bardziej czuć więzy pomiędzy ludźmi, widać, czuć ich wspólnotę i niewidzialną nić łączącą ich i tych, którzy w swoich łóżkach zostali tam, przy ulicy Górniczej, w budynku Hospicjum. Kiedy wolontariusze wrócą i opowiedzą o tym, jak wiele młodzieży, dzieci, ale i osób starszych wspólnie, na rolkach jechało po nadzieję, pojawi się na ich ustach uśmiech trwający czasem tylko sekundę, ale przynoszący ulgę tak wielką, że trudno nam, sobie to wyobrazić. Obyśmy wszyscy jak najpóźniej i jak najlżej doświadczyli takich chwil, ale doświadczyć musimy, aby w pełni przeżyć nasze życie.
Na zdjęciach rolkarze na filmie ważne słowa Pani doktor Marii Bryły, oraz migawki z przejazdu, oraz sadzenia żonkili, tradycyjnego gestu nadziei.

A już teraz zapraszamy na kolejne hospicyjne wydarzenie jakim będzie koncert T-Love

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us