Menu

Pamięci Admirała Karwety i ofiar katastrofy smoleńskiej. Odsłonięto i poświęcono tablicę w Jeleniu.

  • Autor 

tablicasmolenskajelen110915015"Serdecznie pozdrawiam wszystkich państwa zgromadzonych w Kościele Świętego Krzyża w Jaworznie Jeleniu na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Moje najlepsze myśli kieruję ku Pani Jolancie Szynowskiej z małżonkiem, bliskim i przyjaciołom świętej pamięci Admirała Andrzeja Karwety. Łączę się z Państwem w bolesnej, ale i dumnej pamięci o tym wiernym żołnierzu Rzeczypospolitej, dowódcy marynarki wojennej, który zginął 10 kwietnia 2010 roku. Mimo upływu lat nadal trudno ująć w słowa tragizm tamtego wydarzenia - napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości w Jeleniu Prezydent Rzeczypospolitej, pan Andrzej Duda.
Uroczystości odbyły się w sobotę, 12 września, a wzięli w niej udział bliscy admirała Andrzeja Karwety, władze miasta, duchowni wraz z biskupem Grzegorzem Kaszakiem, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego oraz mieszkańcy Jaworzna, a szczególnie dzielnicy Jeleń, gdzie Admirał Karweta urodził się i mieszkał.
tablicasmolenskajelen110915040Msza święta miała  podniosły charakter. Udział w niej oprócz dostojeństwa kościelnego i cywilnego wzięła kopania wojska Polskiego, która nadała wydarzeniu charakter wyjątkowy. Przy stukach obcasów wojskowych butów, przy szczęku broni i salwach honorowych oddanych na cześć ofiar można było wczuć się w realia tamtych chwil i na nowo przeżyć tragedię, która w sercach Polaków będzie dźwięczeć przez dziesięciolecia niezmiennie mocno.
W homilii ksiądz biskup Grzegorz Kaszak wspomniał dwa wydarzenia związane z tamtym terenem okolicami Smoleńska - morderstwa jakich dopuściły się sowieckie władze na kwiecie polskiej inteligencji i śmierć również takiego kwiatu w kwietniu 2010 roku.
Po mszy i po odsłonięciu tablicy dalsze ceremonie przeniosły się przed kościół, gdzie głos zabrały osoby i przedstawiciele władz.
List prezydenta Rzeczypospolitej, Pana Andrzeja Dudy odczytał jego delegat.

tablicasmolenskajelen110915018Pan Prezydent Paweł Silbert wyraził przekonanie, że śmierć 96 osób lecących w polskim samolocie nie pójdzie na marne, ale że wszelkie wątpliwości związane z okolicznościami tego zdarzenia zostaną wyjaśnione, rozwiane.
List podpisany osobiście przez Prezesa Jarosława Kaczyńskiego odczytał Pan Krystian Szynowski, siostrzeniec Admirała Andrzeja Karwety, a na koniec zabrała głos siostra Admirała, Pani Jolanta Szynowska.
Salwy honorowe oddały hołd wszystkim, którzy w Smoleńsku i w Katyniu zginęli.
Obszerne fragmenty uroczystości na filmach i na zdjęciach.

Na pierwszym filmie duże fragmenty uroczystości, na drugim sam cereminiał wojskowy wraz z salwą honorową.
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us