Pamięci Admirała Karwety i ofiar katastrofy smoleńskiej. Odsłonięto i poświęcono tablicę w Jeleniu.
- Autor Alex
"Serdecznie pozdrawiam wszystkich państwa zgromadzonych w Kościele Świętego Krzyża w Jaworznie Jeleniu na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Moje najlepsze myśli kieruję ku Pani Jolancie Szynowskiej z małżonkiem, bliskim i przyjaciołom świętej pamięci Admirała Andrzeja Karwety. Łączę się z Państwem w bolesnej, ale i dumnej pamięci o tym wiernym żołnierzu Rzeczypospolitej, dowódcy marynarki wojennej, który zginął 10 kwietnia 2010 roku. Mimo upływu lat nadal trudno ująć w słowa tragizm tamtego wydarzenia - napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości w Jeleniu Prezydent Rzeczypospolitej, pan Andrzej Duda.
Uroczystości odbyły się w sobotę, 12 września, a wzięli w niej udział bliscy admirała Andrzeja Karwety, władze miasta, duchowni wraz z biskupem Grzegorzem Kaszakiem, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego oraz mieszkańcy Jaworzna, a szczególnie dzielnicy Jeleń, gdzie Admirał Karweta urodził się i mieszkał.Msza święta miała podniosły charakter. Udział w niej oprócz dostojeństwa kościelnego i cywilnego wzięła kopania wojska Polskiego, która nadała wydarzeniu charakter wyjątkowy. Przy stukach obcasów wojskowych butów, przy szczęku broni i salwach honorowych oddanych na cześć ofiar można było wczuć się w realia tamtych chwil i na nowo przeżyć tragedię, która w sercach Polaków będzie dźwięczeć przez dziesięciolecia niezmiennie mocno.
W homilii ksiądz biskup Grzegorz Kaszak wspomniał dwa wydarzenia związane z tamtym terenem okolicami Smoleńska - morderstwa jakich dopuściły się sowieckie władze na kwiecie polskiej inteligencji i śmierć również takiego kwiatu w kwietniu 2010 roku.
Po mszy i po odsłonięciu tablicy dalsze ceremonie przeniosły się przed kościół, gdzie głos zabrały osoby i przedstawiciele władz.
List prezydenta Rzeczypospolitej, Pana Andrzeja Dudy odczytał jego delegat.
Pan Prezydent Paweł Silbert wyraził przekonanie, że śmierć 96 osób lecących w polskim samolocie nie pójdzie na marne, ale że wszelkie wątpliwości związane z okolicznościami tego zdarzenia zostaną wyjaśnione, rozwiane.
List podpisany osobiście przez Prezesa Jarosława Kaczyńskiego odczytał Pan Krystian Szynowski, siostrzeniec Admirała Andrzeja Karwety, a na koniec zabrała głos siostra Admirała, Pani Jolanta Szynowska.
Salwy honorowe oddały hołd wszystkim, którzy w Smoleńsku i w Katyniu zginęli.
Obszerne fragmenty uroczystości na filmach i na zdjęciach.
Na pierwszym filmie duże fragmenty uroczystości, na drugim sam cereminiał wojskowy wraz z salwą honorową.
Artykuły powiązane
- Rocznica smoleńskiej katastrofy w Jaworznie
- W ósmą rocznicę katastrofy Smoleńskiej - uczczono ofiary tragedii - wspominamy
- Ktoś wyrzucił Chrystusa na śmietnik. A przecież komuś jeszcze się mógł przydać.
- Trzaskowski: w stolicy odbędą się w weekend mniejsze zgromadzenia
- 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
- 4 Miejski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej
- Czarnobyl - czarno to widziano, a my śpiewaliśmy...