Menu

Byczyna ma swoje dożynki. Święto plonów udało się

  • Autor 

dozynkubyczyna080915003Ucałowaniem chleba wniesionego przez rolników, wypieczonego z tegorocznej maki rozpoczął ksiądz proboszcz Jerzy Dębski msze dziękczynna za plony i za dobre ziarno z tegorocznych zbiorów, aby znów za rok darzyło się w polu.
Tegoroczne plony niestety ucierpiały z powodu suszy i nie będą tak satysfakcjonujące, jakby tego sobie życzyli rolnicy, ale przecież nie zawsze jest tak, jakbyśmy sobie tego życzyli - tak jest w każdej dziedzinie naszego życia i tylko troskę wyraził ksiądz w kazaniu, że ludzie zbyt mało uwagi poświęcają zwykłej modlitwie o dobry plon, zachłystując się nawozami, chemią, albo prognozami pogody, kiedy przecież wszystko, co stworzone przez Boga może być przez niego w jakiś sposób pielęgnowane.dozynkubyczyna080915019W dzisiejszych czasach te słowa brzmią może trochę archaicznie, bo coraz mniej jest takich, którzy modlitwą uzupełniają niedostatki codzienności. A może tak ma być, aby człowiek doświadczył pragmatyzmu i przekonał się na własnej skórze, że sama nauka nie wystarczy aby pojąć niektóre zjawiska?


W mszy świętej uczestniczyli goście w osobach Prezydenta Pana Pawła Silberta, Pana Tadeusza Kaczmarka, Pani Ewy Sidełko Paleczny, radnej z Byczyny Pani Anny Lichoty, dyrektora MCKiS Pana Sebastiana Kusia,  poczty sztandarowe organizacji rolniczych, gospodarze czynnie uprawiający rolę, których właśnie w Byczynie sporo, oraz mieszkańcy.

dozynkubyczyna080915046Muzyczną oprawę nabożeństwa przygotowały Panie Byczynianki pod kierownictwem niezastąpionego akompaniatora, Dariusza Feca.

Pięknie zaśpiewane ludowe pieśni wprowadziły nastój sielski i typowy dla polskiej wsi, gdzie rytm roku odmierzają kwitnące kwiaty, owocujące drzewa i kołyszące się łany zbóż.

Po mszy świętej tradycyjnie gospodarze, Państwo Klimczakowie, podzielili między uczestników przepyszny bochen chleba i powoli wszyscy zmierzyli ku klubowi środowiskowemu Niko, gdzie odbyła się druga mniej oficjalna, a bardziej świecka część dożynek.

jleswierszdozynki15Znów śpiewy znów życzenia dobrych zbiorów, znów radość ze wspaniałych wyrobów kulinarnych.

Jak zwykle zebrani mogli liczyć na garść humoru zaprezentowanego w wierszu przez pana Jana Lesia. Powiększając obrazek można przeczytać najnowsze wersy Pana Jana.

 

Zapraszamy do obejrzenia skrótu filmowego z Byczyny, na którym wszystkie elementy tego dnia złożyły się w jedną całość.
Poniżej zdjęcia z dożynkowego popołudnia.
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us