Menu

GOSPEL CELEBRATION ? w pięciu miastach jednocześnie. Również w Jaworznie

  • Autor 

gospel270915053W niedzielę 27 września odbyły się w pięciu miastach w Polsce koncerty muzyki gospel w ramach przedsięwzięcia o nazwie Gospel Celebration. Wprawdzie muzyka ta nie jest jeszcze u nas powszechnie i na co dzień słuchana, to jednak jej popularność wzrasta. Pozwala to sądzić, że za parę lat oprócz typowo kościelnych pieśni, z natury bardzo poważnych, coraz częściej na mszach usłyszymy radosne chwalące Pana utwory. Są one śpiewane przez wieloosobowe chóry wraz z wiernymi uczestniczącymi we mszy. Nabożeństwa mogą również odwiedzać zespoły, które samodzielnie ?udekorują? liturgię.
Optymizmem napawa fakt, że jeszcze do niedawna całkowicie anglojęzyczne pieśni, powoli są uzupełniane i zastępowane naszymi, polskimi, bądź też tłumaczeniami oryginałów.gospel270915045Ale zostawmy te filozoficzne rozważania na kiedy indziej, a wspomnijmy niedzielne muzykowanie w Sanktuarium Parafii MBNP w Jaworznie Os. Stałym. Jeszcze na piętnaście minut przed planowanym koncertem dwóch grup, ławy tego miejsca były niemal puste i można było obawiać się, że coś nie zagrało.
W jednej jednak chwili do kościoła zaczęli przybywać zaciekawieni wierni i to różnych wyznań, zapełniając przestrzeń. Tłum ludzi na takim koncercie to rzecz nieodzowna, bowiem tak wielkie sanktuarium nie pozwala bez publiczności cieszyć się dźwiękiem, który odbijając się od wszystkich ścian i stropów, miesza się i zatraca charakter muzyki. Wierni utworzyli więc naturalną "warstwę" wygłuszającą echo i tym samym udało się wysłuchać w dźwięki, jak również nagrać je dla naszych czytelników.

Posłużmy się na początek tekstem przygotowanym przez organizatorów aby przybliżyć ideę koncertu.
Gospel Celebration - uwielbienie Stwórcy w 5 miastach południowej Polski.

gospel270915037Gospel Celebration jest świętem muzyki gospel. Jest okazją, by odległe na co dzień środowiska połączyły swe sity, zjednoczyły się w swej pasji, współdziałały tworząc nową, świeżą jakość artystyczną.

- Ideą Gospel Celebration jest integracja i umacnianie środowiska gospel w jego wymiarze lokalnym, regionalnym i krajowym oraz upowszechnienie i promowanie dorobku artystycznego polskich wykonawców gospel - mówi Weronika Cymer, koordynatorka wydarzenia ze Stowarzyszenia Gospel i dodaje: - Pięć odległych od siebie o dziesiątki kilometrów miejsc. Niezliczona liczba chórzystów, muzyków. Koordynatorzy i wolontariusze. Jedna godzina, puls przyspieszający w setkach podekscytowanych serc. Ta chwila, kiedy w tym samym momencie, rozsypani po różnych województwach wykonawcy wchodzą na scenę, zaczynają śpiewać i czują to samo - uwielbienie Stwórcy.

gospel270915034Gospel Celebration to także dzień oficjalnej premiery płyty o tym samym tytule, będącej owocem pracy ogólnopolskiego środowiska gospel. Na płycie znajduje się 18 utworów nagranych przez zespoły z najróżniejszych zakątków Polski. ?Gospel Celebration" to długo wyczekiwane spełnienie marzeń setek chórzystów, muzyków i dyrygentów. Jest to pierwsza w Polsce składanka z muzyką gospel w wykonaniu chórów z Polski.

Realizacja koncertów Gospel Celebration i wydanie płytę pod tym samym tytułem było możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Programu Operacyjnego FIO.
gospel270915001Gospel Celebration jest częścią 10. edycji Festiwalu 7xGospel ? muzyczno - kulturalnego projektu, który od 2006 roku za pomocą muzyki gospel łączy łudzi z różnych części świata. Festiwal każdego roku jest adresowany do grupy 30 tys. odbiorców. W tym roku odbędzie się w dniach 8-18 października w Krakowie. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.7xEOSpel.com.pl.

 

 


Jako pierwszy w Jaworznie wystąpił zespół The Feel Harmonie
gospel270915013Mówią o sobie:
Jesteśmy grupą pasjonatów śpiewu a capella.
Śpiewamy największe hity muzyki rozrywkowej w ciekawych aranżacjach. Równie dobrze czujemy się w stylistyce gospel, jazz czy pop.
Koncertując staramy się przekazywać publiczności naszą pozytywną energię.
Można się domyślać, co sugeruje zresztą nazwa, że mają coś wspólnego z Filharmonią. Jest to właściwe skojarzenie, ponieważ na co dzień każdy z nich jest pracownikiem Chóru Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. Z angielska natomiast Feel Harmonie znaczy tyle co: czuję harmonię. A w dzisiejszym programie zatytułowanym: ?Gospel, swing, soul" postarają się państwu pokazać jak oni to czują.
Skład zespołu: Natalia Łukaszewicz Agnieszka Zawierucha Katarzyna Muller-Wantuła Adam Seiffert (czytać Zajfert) Janusz Fabisiak
Ich misją jest propagowanie śpiewu a capella (czyli bez towarzyszenia instrumentów), ale nie stronią także od koncertowania z towarzyszeniem fortepianu czy orkiestry.
Pokazują, że nie trzeba wiele, aby czerpać przyjemność z muzykowania.
Koncert nie odbyłby się, a zapewne nic byśmy o nim nie usłyszeli, gdyby nie nasz, jaworznicki chór gospel Wings działający już od kilku lat, powoli poszerzający, zarówno swój skład jak i repertuar.
Śledzimy dokonania chóru od samego początku jego działalności i z koncertu na koncert obserwujemy coraz wiesze zaangażowanie chórzystów. Coraz lepsze głosy coraz ciekawsze i mocniejsze dźwięki, pod okiem dyrygentki Edyty Gryboś Zabrzeńskiej wszystko jaśnieje, kwitnie i staje się coraz bardziej muzykalne i uduchowione. To powoduje, że za każdym razem oczekuje się na nowe, bardziej przebojowe pieśni.

Na oddzielnych filmach są oba zespoły w skrótach z niedzielnego koncertu.

 

gospelceleb0915

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us