Menu

Festiwal Modelarski po raz kolejny w Jaworznie

  • Autor 

festmod0915009Po raz szósty pasjonaci najmniejszych detali i największej miniaturyzacji, jakiej można dokonać dłońmi, palcami, czy przy pomocy najwyżej pęsety i własnej pomysłowości, i cierpliwości zebrali się na Festiwalu Modelarstwa odbywającym się w gościnnej szkole przy ulicy Północnej.

Kilkadziesiąt osób którym udało się nie wyrosnąć z dziecięcych fascynacji, a dziś są najlepszymi fachowcami w dziedzinie odwzorowywania wszystkiego, co w miniaturze odwzorować można zaprezentowało swoje prace powstające czasem po kilka lat. Przykładem takiego pasjonata jest pan Bernard Szukiel, którego modele maszyn z kultowego filmu ?Gwiezdne Wojny" są prawdziwą ozdobą festiwalu. Cztery lata wycinania, dłubania, klejenia, malowania, odwzorowywania szczegółów na podstawie fotografii znalezionych w sieci opłaciło się dziś modele są jak żywe, choć oczywiście kilkukrotnie mniejsze od "prawdziwych" tych z filmu. 

festmod0915017Na stołach mamy statki, czołgi, działa, samochody, pociągi, ludzi, sceny rodzajowe, najczęściej z okresu wojny,.

W sali gimnastycznej może z powodzeniem spędzić dwie godziny i podziwiać benedyktyńska pracę najbardziej cierpliwych z cierpliwych ludzi.

Obok mamy do czynienia z inną pasją, mającą coś z modelarstwa. To gry planszowe oparte o ciekawe scenariusze, w których zawodnicy poruszają się wśród domów, bądź nieokreślonych budowli, zdobywają teren, odbierają sobie pieniądze i inne wartości materialne, a przede wszystkim podbijają poziom adrenaliny i przywołują najpiękniejsze lata dzieciństwa.

festmod2dz1W dniu drugim, w niedzielę, 6 września,  nastąpiło rozdanie nagród, upominków i podsumowanie imprezy, w którym wziął udział I Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Dariusz Starzycki. Zainteresowany sposobami tworzenia modeli, czasem, jaki trzeba poświęcić na dopracowanie, dopieszczenie wszystkich szczegółów z podziwem odniósł się do pracy wszystkich, kórzy cierpliwością i uporem osiągają wielkie sukcesy w tej dziedzinie.

Wręczając nagrody gratulował uhonorowanym i życzył, aby festiwal w Jaworznie skupiał coraz więcej osób o tak wspaniałych cechach i wartościach.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu na filmie.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us