Menu

Kolej na Przemszę - południowa granica miasta

przemszaczar2015fin001Dziś dla Jaworzna jest tylko częścią południowej granicy i nie ma w zasadzie żadnego znaczenia, nawet krajobrazowego.
Niegdyś stanowiła ważny ośrodek transportu, który obsługiwał tak zwane galary, spławiające towary w dół.

Dla Jaworzna ten środek transportu węgla był używany aż do połowy XX wieku!

Wtedy Przemsza była szersza, głębsza, bardziej okazała. Dziś tanowi tylko część tego, co kilkadziesiąt lat temu.

 

przemszaczar2015fin002O obecności Przemszy Białej jako malowniczym zakątku Jaworzna pisaliśmy poprzednio. Dziś warto wspomnieć Przemszę, będącą połączeniem w Trójkącie Trzech Cesarzy, Przemszy Białej i Czarnej.

Przemsza to, nie biorąc pod uwagę obu ich składowych, to tylko 24 kilometry. U bram Oświęcimia wpada do Wisły i ... tyle ją widzieli...

Do niej dostęp od strony Jaworzna możliwy jest w kilku miejscach, ale próżno szukać pięknych przyrodniczych miejsc. Można zajrzeć w okolicach Elektrowni, jadąc, idąc wzdłuż rurociągu prowadzącego od ulicy Promiennej tam Elektrowniany rurociąg z ciepłem prowadzi przez most ponad rzeką, o barwie w tym miejscu, jeszcze normalnej rzeki.

przemszaczar2015fin003Ale już kilka kilometrów dalej, idąc od lasu w Łęgu natrafiamy na osadniki, z których woda wypływa zabarwiona miałem węglowym i w zasadzie tutaj zasługuje na miano prawdziwej czarnej rzeki.

Taką widzimy jakiś czas, a potem można jej długi odcinek zobaczyć w okolicy białego brzegu, gdzie odsłonięty jest spory odcinek pozbawiony gęstej roślinności. Potem widzimy ją z mostu na ulicy Celników, a jeszcze jeden dość ciekawy brzeg znajdujemy około 150 metrów od wędkarskiego "Grajdołka", a ostatnim jaworznickim akcentem jest ujście Byczynki w okolicach oczyszczalni ścieków w Dębie.

przemszaczar2015fin004W odróżnieniu od Białej Przemszy rzeki płynącej w granicach Jaworzna, która jest rzeką zadbaną, bogatą w ciekawą faunę i florę, nawet te wymagające bardzo czystej wody. Brzydki zapach zniechęca, a jej zabarwienie węglowym pyłem odstrasza. Niestety graniczące z nami Mysłowice, a potem Imielin od samego Trójkąta Trzech Cesarzy, jako granica miast, nie dbają o nią, niwecząc jej walory osiągnięte w wyższym jej biegu od Kuźnicy Warężyńskiej.

Niemniej po kilkunastu kilometrach Przemsza zasila Wisłę i mimo, że odróżnia się od niej barwą, co widać z brzegów przy ujściu, to nie wpływa negatywnie na jej życie biologiczne, bowiem większość zanieczyszczeń mechanicznych osiada w "drodze do Oświęcimia", a reszta rozprasza się w Królowej polskich rzek.

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us