Menu

Cześć i Chwała Bohaterom - rocznica Powstania Warszawskiego na rynku w Jaworznie

  • Autor 

powstwarsz010815021Troska Pana Stanisława Nowakowskiego, żołnierza, Akowca, wielkiego patrioty i działacza niepodległościowego było i jest zachowanie pamięci o walczących o wolną ojczyznę, o pamięć i modlitwę za pomordowanych, zaginionych i przekazywanie historii młodym pokoleniom.
Tę troskę wyrażał nie raz w rozmowach od wielu wielu lat. Jeszcze niedawno był zmartwiony, że na wydarzenia związane z rocznicami dotyczącymi zrywów powstańczych, upamiętnieniem osób i organizacji dzięki którym mamy dziś wolny kraj, nie przychodzi nikt oprócz starszych, których tak naprawdę niedługo między nami nie będzie.


Pójdą kochać ojczyznę w innych, niebieskich szeregach, a tu nie zostanie nikt, kto przejmie pałeczkę patriotyzmu i wzniecania ognia miłości do ojczyzny.
Dziś Pan Nowakowski patrzy szczęśliwymi oczami na dziesiątki młodych ludzi, którzy, gdyby zaistniała taka potrzeba, wzięliby karabiny w dłonie i poszli bronić swojego kraju.
To dość abstrakcyjne w dzisiejszej rzeczywistości słowa, ale pamiętajmy, że niedaleko od nas dzieje się wojna, a iskrę zapalającą konflikt nie jest wcale tak trudno wzniecić.
powstwarsz010815027Na rynku w Jaworznie młodzi ludzie zorganizowani z wyłącznie własnych środków, przez Jaworznicką Inicjatywę Narodową i Centrum Atletyki i Sportów Walki, przy wsparciu Stowarzyszenia  Katolickiego Przyjaźń Jaworznicka, oraz kilku innych organizacji, obchody, jakich nie przeżyjemy podczas uroczystości oficjalnych.
Częścią przedpołudniową był Turniej Crossfit, który rozpoczął się o godzinie 10, a na popołudnie, godzinę 17 zaplanowano uczczenie bohaterów, którzy walczyli i zginęli na ulicach naszej stolicy podczas zrywu przeciwko Niemcom.
Zebrani utworzyli na płycie rynku symbol Polski Walczącej, a następnie nastąpiły 63 sekundy ciszy  - każda sekunda symbolizowała jeden dzień walki z okupantem.
Odśpiewano cały, czterozwrotkowy Hymn Narodowy, a później, w zachodniej części rynku jaworznianie mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję walki ulicznej przedstawioną przez  Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Zgrupowanie Żmija".
powstwarsz010815058To była potężna lekcja historii i realizmu panującego na ulicach okupowanych polskich miast, gdzie strach przez Niemcami był ogromny, ale dochodziło do wielu aktów bohaterstwa i akcji likwidujących faszystów. Doskonała dbałość o szczegóły związane z walką, bronią, ubraniem zarówno Niemców, jaki powstańców chwytała za serce. Świetnie spełniona rola sanitariuszki pokazała jak młodzi ludzie, mający piękne plany życiowe, nadzieje, kochający, uczący się musieli iść na i pomiędzy barykady ginąć za to aby kraj stał się krajem wolnym.
Walka była głośna,: wystrzały powodowały ciarki, a zapach prochu dodawał realizmu sytuacji.
Po kilkunastominutowej inscenizacji mieszkańcy i organizatorzy przeszli w okolice biblioteki, aby tam wysłuchać i śpiewać pieśni powstańcze i patriotyczne.
Organizatorom należą się wielkie słowa uznania i podziękowania za wspaniałe zademonstrowanie postaw patriotycznych ,dzięki czemu dzisiejsi nasi dziadkowie, pradziadkowie mogą spać spokojnie wiedzą, że ich trud i odwaga nie poszły na marne.

 

Zapraszamy do GALERII z tego wydarzenia, a poniżej - wszystko na filmie.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us