Menu

Jaki ruch na rynku? Przedsiębiorcy wypełniają ankiety

  • Autor 

rynekstrefa 21W obrębie Rynku obowiązuje zakaz ruchu pojazdów wynikający ze względów bezpieczeństwa, a w głównej mierze z rekreacyjnej funkcji placu.

Zakaz wjazdu na Rynek przewiduje jednak wyjątki. Są nimi m. in.: Mieszkańcy zlokalizowanych przy Rynku kamienic, Służby Miejskie, Rowerzyści.
Możliwy jest także wjazd innych osób lecz tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez MZNK. Dopuszcza się także parkowanie na miejscach wyznaczonych, na czas wyładunku towaru, nie dłużej jednak niż 15 minut.


To wyjątek z ulotki, która ostatnio została wręczana wjeżdżającym na rynek dostawcom, a która z jednej strony miała służyć informowaniu i zasadach panujących tutaj, przewidzianych po to, aby rynek był jeszcze bardziej przyjazny pieszym, spacerowiczom, pragnącym odpoczynku mieszkańcom, a z drugiej strony miała posłużyć jako ankieta - na rewersie - w której odpowiedzi na kilka pytań dotyczących funkcjonowania codziennego transportu - dostaw do okolicznych sklepów, mogą być wskazówką dla służb miejskich i dla zarządcy rynku, jak ustosunkować się do wymagań przedsiębiorców, jednocześnie maksymalizując bezpieczeństwo poruszających się w tzw. "Strefie zamieszkania" jaworznian.

 

rynekstrefa 12Jakie efekty przyniosła ankieta? Na pewno była spontaniczna, bo o akcji nie informowano wcześniej, toteż wypełniający ją nie mieli okazji wcześnie przemyśleć odpowiedzi, toteż wpisywali pierwsze swoje wrażenia na gorąco.
Ankiey zostaną po zakończeniu akcji dokładnie przeanalizowane i pewnie jakieś wnioski zostaną wyciągnięte. Nie można jednak chyba spodziewać się, że będzie tolerancja dla łamania zakazów.

Jak wiemy, wokół rynku powstało pięć miejsc parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla dostawców. Wprawdzie dojście z nich do własnych sklepów jest na pewno dłuższe niż spod samych drzwi, ale rozwiązanie takie, jest praktykowane coraz częściej w miastach po to, aby uprzyjemnić wypoczynek, zamiast narażać przechodniów na labirynt pomiędzy samochodami.

rynekstrefa 2215 minut na rozładunek, przewidziane w zasadach poruszania się po rynku zdecydowanie powinno wystarczyć każdemu dostawcy.

Dodatkowym elementem bezpieczeństwa na rynku maja być wysuwane z ulicy specjalne pachołki, które są zainstalowane w okolicach muzeum. Jeśli ma to być urządzone tak, jak w innych miastach, to każdy właściciel posesji otrzyma pilota, który uruchomi otwieranie przejazdu, czyli wsuwanie się w podłoże słupków.
Jak to zda egzamin? Zapewne tak jak na przykład w Katowicach znacznie ułatwi i unormuje ruch.

Poniżej skan ulotkiulotkarynek 2

ulotkarynek 1a

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us