Menu

Dni Jaworzna - Koncert na 5 lecie Orkiestry eM Band

  • Autor 

emband210615128Koncert Jubileuszowy Orkiestry Rozrywkowej Miasta Jaworzna eM Band, zakończony degustacją okolicznościowego tortu, zapowiadany jako finał Dni Jaworzna niespodziewanie zgromadził przed sceną sporo osób.
Mimo niesprzyjających prognoz z domów zdecydowało się wyjść sporo mieszkańców, jak na nasze warunki, co jest zdecydowanym postępem w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Klub Relax będący siedzibą Orkiestry już od samego południa gościł na płycie rynku organizując konkurs potraw regionalnych. Zespoły folklorystyczne złożone oczywiście z prawdziwych gospodyń domowych zaprezentowały swoje dania, które były oceniane przez jury.


emband210615013Jak się dowiedzieliśmy, sporządzenie regionalnej potrawy wcale nie jest łatwe. Trzeba stosować się ściśle do wytycznych stawianych przez etnografów. Przepisy są ścisłe, nieprzewidujące odstępstw. Oczywiście każdy może sobie w domu zrobić albo wodziankę, albo pierogi dodać jakich chce przypraw i nazwać to potrawą regionalną. Ale w znaczeniu naukowym, historycznym, to zupełnie inna bajka. Liczy się jakość, rodzaj, ilość przypraw, kolor, przejrzystość zup, twardość ciast i ich sypkość. Nad takimi szczegółami trudno zapanować, ale są osoby, które doskonale orientują się w temacie i one oceniają potrawy wydając werdykty.

Ciekawe, że w trakcie oceniania potraw, wokół przygotowanych stanowisk i stołów znajdowali się pojedynczy mieszkańcy. Kiedy tylko jednak dano sygnał do kosztowania wyrobów nagle ni stąd ni zowąd tworzyła się spora kolejka chętnych do degustacji.
Konkurs przypadł do gustu mieszkańcom, a dodatkowym atutem były występy zespołów śpiewaczych zagrzewających jury do wnikliwej oceny.

 

emband210615034Po skończonym konkursie potraw rynek niemal całkowicie opustoszał, a wokół i na scenie rozpoczęły się przygotowania do koncertu.

19 30 - zabrzmiały pierwsze dźwięki eM Bandu, i po powitaniu w pierwszej części zabawy swoje piosenki zaprezentowali zwycięzcy Forum Muzycznych Talentów 2015.
Wystąpiły wspaniałe wokalistki: wyróżnione - Małgorzata Synowiec, Joanna Reczyńska oraz zdobywczyni Grand Prix i Nagrody Publiczności Agnieszka Maliszczak oraz najmłodsze uczestniczki Aleksandra Senio i Paulina Kierska.
Fragmenty występów mamy na poniższym filmie.

emband210615098Potem była już tylko zabawa przy muzyce eM Bandu. Znane i lubiane przeboje z różnych stron świata zaśpiewali, Bartosz Jaśkowski, Emilia Majcherczyk, Łukasz Musiał, Małgorzata Bigaj, Anna Surma i Kamil Franczak.
Wśród przebojów były takie, które nawet nie kojarzą się z repertuarami big bandowymi, a jednak zabrzmiały doskonale. A to Highway to Hell, Arfica, Treasure, Summer in the City, czy też typowe taneczne La Bamba, Conga, Get Lucky.

emband210615084Doskonała muzyka nie byłaby możliwa, gdyby nie klasa artystów występujących w Orkiestrze. Że wymienimy na początku gościnnie występującego Kevina Robinsona. Jeśli do kogoś przemawia mnogość światowych sław, z którymi pracował i pracuje, to naprawdę skrócona nawet lista robi wrażenie: SIMPLE RED, TAKE THAT, RAY CHARLES, GEORGE BENSON, TOM JONES, PAUL McCARTNEY, STEVE WINWOOD , PERCY SLEDGE, TAKE THAT, MAXI PRIEST, HOWARD JONES, JEFF BECK, TONI BRAXTON, ELVIS COSTELLO, CHAKA KHAN, SHAGGY, LISA STANSFIELD, ANNIE LENNOX, MATT BIANCO...

emband210615112Poza tym wystarczy sięgnąć do internetu i zobaczyć choćby wielkość takich nazwiska jak Marek Podkowa, Jerzy Główczewski, Grzegorz Wanatowicz, Tadeusz Leśniak...


Malkontentom, którzy uważają, że wykonawcy są mało wartościowi życzymy spełnienia ich marzeń, ale my i wielu tych, którzy przyszli na rynek pozostało w podziwie dla wieczoru.
Kolejny film to kilka fragmentów koncertu, a w GALERII ZDJĘCIA z całości imprezy.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us