Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Złote Pióro Prezydenta Jaworzna po raz XIX

  • Autor 

Pisząc nie za pomocą klawiatury, można napisać na pewno więcej, na pewno ciekawiej, można skupić się bardziej na procesie stawiania liter, budowania wyrazów i konstruowania wypowiedzi.
Takie zdanie na temat ręcznego pisania ma Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert.

Zawsze jednak mówiąc na temat pisania ręcznego zaznacza, że należy pisać piórem, które sam używa na co dzień.

Pióro powoduje, że pismo jest piękniejsze, bardziej wysmakowane i delikatniejsze. Za tym idzie sens - wysublimowany, szczególny, bardziej przemyślany.
Każdemu z laureatów, któremu prezydent wręczył pióra - złote srebrne i brązowe, powiedział kilka słów zawsze poruszając temat pisania piórem.

zlopio15002Czy prace nagrodzone w konkursie były napisane ręcznie, czy może właśnie piórem? Nie będziemy męczyć zdobywców nagród być może niewygodnymi pytaniami, życzymy im tylko aby w procesie nauki, bo przed nimi jeszcze długie lata tejże, wszak to dzieci i młodzież, nie zapominali o tym, że korzenie naszej kultury, a szczególnie literatury nie są zakotwiczone w klawiszach komputera, ale w stalówce, kałamarzu - po protu w piórze.

Ileż cech człowieka można wydobyć z obserwacji jego pisma. Przecież istnieją specjaliści, którzy po jego charakterze bardzo dokładnie określają po liniach, zawijasach, końcówkach, krzywiznach, łączeniach liter, charakter człowieka, jego pochodzenie, wiek, nerwowość, bądź flegmatyczność.


zlopio15008A jak miło otrzymać nawet krótką notkę nakreśloną pięknym, wręcz wykaligrafowanym pismem! Jak miło kiedy nie musimy widzieć osoby, która napisała jakiś tekst, aby poznać że to właśnie ona pisała. Dziś ta sztuka jest coraz bardziej niszowa i może takie inicjatywy jak mający
już 19 "wydań" konkurs literacki, który od małego, międzyszkolnego staje się międzynarodowym, i bardzo prestiżowym.

Galę, podczas której wręczono nagrody, zaszczycili swoją obecnością przede wszystkim jurorki w osobach Pań: Małgorzaty Cichy, Barbary Chuderskiej, Urszuli Kałuży-Byrczek, Celiny Waśko oraz Alicji Zdziechowicz. Przybyli przedstawiciele miasta z Prezydentem na czele, a Towarzyszył mu doradca, Pan Kazimierz Kielski oraz Pan Naczelnik Zbigniew Mika. Przybyli wychowawcy, opiekunowie dzieci i młodzieży oraz ich rodzice, do występów w częściach muzycznych zaproszeni zostali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie, a nad całością czuwali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.
Zabrakło jedynie tak wyraziście promowanego patrona medialnego ze stolicy śląska, na którego stronach internetowych trudno znaleźć jakąkolwiek nawet krótką notkę na temat tak ważnego dla jaworznian wydarzenia.
Jaka jest idea zapraszania tego typu mediów do współpracy, o ile ona w ogóle istnieje, tego nie wie chyba nikt.
Dla młodzieży jednak, która warta jest szacunku, postaraliśmy się jednak o obecność tam i choć krótką relację z tego wydarzenia, mimo, że nie zasługujemy nawet na zauważenie przez bibilotekę naszego zaangażowania od wielu lat.
A więc po powitaniu zabrał głos Prezydent Paweł Silbert, którego wypowiedź przytaczamy w całości.


Zanim laureaci otrzymali wymarzone, ?wypisane? przez siebie, czy to prozą, czy poezją, pióra, komentarzem na temat poziomu i zachwytami o niezwykłej wrażliwości młodych ludzi, XIX edycje konkursu opatrzyła Pani Barbara Chuderska.
Również Jej wypowiedź przytaczamy, bowiem nosi w sobie wielki ładunek emocji oraz wyjątkowo ciekawe spostrzeżenia.

LAUREACI - PROTOKÓŁ JURY - KLIKNIJ

Z gali konkursowej mamy serię zdjęć. Utworów nie prezentujemy, bo zajęłyby zbyt wiele miejsca, ale śpieszymy z powiadomieniem, że zostały one wydane w specjalnej książeczce pokonkursowej, którą można znaleźć w jaworznickiej bibliotece, do której zapraszamy.

Na koniec zapraszamy do wspomnienia konkursu z 2007 roku. Dlaczego właśnie tego konkursu?
A to dlatego, że zaszczytu otrzymania Złotego Pióra dostąpiła bliska nam osoba, wtedy uczennica 1 LO w Jaworznie. Uważny czytelnik dostrzeże...

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us