Menu

Gala Przeglądu Teatrów Profilaktycznych DYLEMATY 2015

  • Autor 

teatryprof0515053Edukacja, przestrzeganie, uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat to istota wychowania takiego, aby w dorosłym życiu, dziecko, bądź nastolatek byli świadomi podejmowanych decyzji.
O ile wybór drogi życiowej to bardzo świadomy zwykle krok, to wybór towarzyszących jej elementów nie zawsze jest trafny. Bo na to, co robimy poza nauką, pracą, często wpływ mamy tylko połowiczny. Tak jest w wypadku używek, narkotyków, alkoholu, albo innych uciech. W społeczności jest doskonale zakorzenione przeświadczenie, że środki psychoaktywne, albo inne czynniki uzależniające są delikatnie mówiąc niezdrowe i przynoszą szkody, ale zdecydowana większość ludzi, nawet ich nieużywających, nie zdaje sobie sprawy, że do uzależnienia dochodzi się bardzo nieświadomie.

teatryprof0515009Najprostszym przykładem jest alkohol, bez którego w naszym kręgu kulturowym "nie ma dobrej zabawy". Od chrzcin poprzez wszelkiego rodzaju rocznice, urodziny, imieniny, zdane egzaminy, powodzenia i niepowodzenia, alkohol na stole musi być.
A młody człowiek jeśli nawet nie jest przez dorosłych traktowany z pobłażaniem - napij się kieliszek winka, przecież to jak soczek, pół piwa do obiadu to nawet piętnastolatkowi nie zaszkodzi - to nie jest dostatecznie mocno izolowany od zachowań przeznaczonych tylko dla dorosłych i obserwuje  wielki świat, nabierając przeświadczenia, że mało, że nie da się żyć, bez alkoholu, to wręcz, że  jest on bezwarunkowo konieczny, niezbędny.
Kolejne kroki są standardowe ? organizm uczy się egzystować na co dzień ze wspomaganiem substancji chemicznej, jaką jest alkohol, a kolejne kroki, etapy w drodze do uzależnienia są pokonywane bez świadomości tego, co złe dzieje się z fizyczną naturą organizmu i jego naturą psychiczną.
teatryprof0515047Dlatego w edukacji tak ważne jest adekwatne do wieku zwracanie uwagi na to, co może w życiu być szkodliwe, niezdrowe, a wręcz przynieść zgubę czy ruinę całego życia.

Temu celowi służy od lat inicjatywa podjęta przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminę Jaworzno.
W Domu Kultury w Szczakowej w dniu 28 maja odbyła się gala podsumowująca kolejna edycję konkursu "Dylekmaty 2014".
Wyjątek z protokołu jury, w skład którego weszły Panie Magdalena Wieczorek, Lucyna Śmigielska, Urszula Warszawska i Bożena Kozłowska mówi o zwycięzcach przeglądu, wymieniając ich. I tak oto w puli finałowej znaleźli się

 

1. Szkoła Podstawowa nr 8 w Zespole Szkół nr 4
2. Szkoła Podstawowa nr 15
3. Gimnazjum nr 2
4. II Liceum Ogólnokształcące
Gala obejmowała zarówno rozdanie nagród jak i zaprezentowanie najlepszych przedstawień wśród których było wesołe, beztroskie i pełne żywiołu pokazane przez dzieci i bardzo zaangażowane, trudniejsze w odbiorze, wymagające refleksji w wykonaniu niemal już dorosłych uczniów liceum, ale również takie które zawierały jedne i drugie elementy - gimnazjum.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Tego wydarzenia w naszej GALERII.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us