Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Gospodarka, fundusze, inwestycje - rozmowa z Wicemarszałkiem Panem Dariuszem Starzyckim

  • Autor 
Gospodarka, fundusze, inwestycje - rozmowa z Wicemarszałkiem Panem Dariuszem Starzyckim

 

Panie marszałku, walka z pandemią trwa, kiedy można uznać, że będziemy względnie bezpieczni?

Wtedy, kiedy zaszczepiona zostanie znaczna większość społeczeństwa. To oprócz izolacji, jedyny znany skuteczny sposób na zahamowanie wirusa. Liczę na to, że po interwencjach polskiego rządu, zamówione przez Unię Europejską szczepionki, masowo trafią do krajów Unii. Bez tych dostaw, w zasadzie cały system i stworzona infrastruktura pozostają niewykorzystane.

dstarzycki marzec2021a fill 750x615Czy pan już się zaszczepił?
Jeszcze nie. Czekam cierpliwie na swoją kolej według przyjętych publicznie kryteriów. Trzecia fala według wielu ekspertów przewyższa tę jesienną.

Czy środki, które sukcesywnie były przekazywane na funkcjonowanie placówek ochrony zdrowia i utrzymanie kadry choćby w DPS-ach spowolniły te problemy?

Zdecydowanie wspomogły sprzętowo szpitale i inne placówki opieki. Lekarze mogą diagnozować i pomagać pacjentom na najnowocześniejszym sprzęcie, zabezpieczone zostały również środki ochrony bezpośredniej. Dzięki naprawdę szybkim działaniom
Zarządu Województwa Śląskiego, w ubiegłym roku zostało wynegocjowane z Komisją Europejską przekwalifikowanie środków RPO na walkę z COVID-19 i tym samym m.in. Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie otrzymał ponad 2 mln zł dofinansowania. Za te pieniądze doposażył się m.in. w respiratory stacjonarne i transportowe, sterylizatory, łóżka do intensywnej terapii wraz z aparatami RTG.

To na pewno medycznie ułatwia walkę z wirusem, który zaatakował również gospodarkę, jak przez ubiegły rok radziliśmy sobie gospodarczo?

Jesteśmy silnym gospodarczo województwem, porównywalnie rok do roku bezrobocie podniosło się zaledwie o ok. 1 punkt procentowy. Czyli wskaźniki nie zachwiały się, przemysł, produkcja, usługi funkcjonują. Oczywiście są branże trwale dotknięte obostrzeniami, jednak Rząd RP przygotował system pomocy w ramach Tarcz Finansowych. Województwo śląskie również opracowało i wdrożyło Pakiet Gospodarczy, poszczególne samorządy w miarę możliwości wprowadzały elementy pomocowe dla przedsiębiorców – w Jaworznie sprawdził się program ATOM, który jest stale rozwijany i wiem, że przy współpracy z lokalną izbą gospodarczą pojawiają się nowe inicjatywy w postaci ulg, zwolnień. Popieram te propozycje, a jaworzniccy radni koalicji PiS i JMM wprowadzają te rozwiązania w życie.

Gospodarka to inwestycje. Na jakie wsparcie mogło liczyć Jaworzno z funduszy rządowych?

7,9 mln zł to środki pozyskane przez Jaworzno z Funduszu Inwestycji Samorządowych, a 13,2 mln zł to dotacje z dwóch edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. które Jaworzno otrzymało na kilka ważnych projektów, w tym na budowę nowych dróg, uruchamianie terenów mieszkaniowych czy też inwestycje w Szpitalny Oddział Ratunkowy. W ostatnim naborze RFIL Jaworzno otrzymało 2,7 mln zł na poważne remonty w sześciu szkołach i przedszkolach (SP 7, SP 14, SP 15, SP 22, PM 4, PM 15), a dla kolejnych trzech placówek oświatowych (SP 7, SP 14, PM 4) wykonana zostanie dokumentacja projektowa. Wielkie podziękowania za wsparcie projektów i pozyskane środki należą się pani poseł Ewie Malik. Kolejnym dużym programem, z którego miasto pozyskiwało środki to Fundusz Dróg Samorządowych. Pokaźna kwota, bo 5 mln zł dofinansowania, przeznaczona zostanie na remont ulicy Martyniaków – ten remont to jedna z największych inwestycji w mieście zaplanowanych na najbliższe lata. Z tego samego Funduszu Jaworzno otrzymało ponad 3,7 mln zł dofinansowania na remont ul. 11 listopada. Poprawa bezpieczeństwa na drogach to coś co wyróżnia Jaworzno, a kierunek rządowy i wojewódzki jest zbieżny z myśleniem i budową nowych dróg.

2021 rok również rozpoczął się od dobrych informacji, ogłoszone zostało dofinansowanie na budowę estakady w Byczynie.
Prawie 30 mln zł dofinansowania z dotacji celowej budżetu państwa to sprawa wielkiej wagi. Inwestycja została uznana za strategiczną na poziomie rządowym i po zasileniu
kasy miasta realizacja tej inwestycji jest coraz bliższa. Inwestycja będzie możliwa również dzięki wielkiemu zaangażowaniu radnej Anny Lichoty. Chcę podkreślić, że to projekt, którym zajmowaliśmy się, jeszcze kiedy byłem zastępcą prezydenta i po tych kilku latach gotowość do jego realizacji okazała się kluczowa. Pozyskane środki to ciężka praca urzędników pod kierownictwem prezydenta Pawła Silberta, a efektem są dobrze przygotowane i wysoko oceniane wnioski. Ta dobra relacja rząd-samorząd przysłuży się
mieszkańcom, którzy będą mieli nową, bezpieczną infrastrukturę.

Szansą dla Jaworzna może być również rozbudowa sieci kolejowych i nowa jakość połączeń między Katowicami a Krakowem?

Zawsze tam, gdzie przebiegała kolej, rozwijał się przemysł, powstawało nowe osadnictwo, rozkwitał handel. Nie inaczej jest z programem modernizacji i rozbudowy połączeń kolejowych, który na wielką skalę rozpoczął rząd Prawa i Sprawiedliwości. Kolejne trasy są budowane, te które przez lata były zaniedbanymi szklakami transportowymi zyskują nowe połączenia, przewoźników i przystanki. Tak też jest z relacją Katowice-Kraków, po
uruchomieniu trasy biegnącej przez Jaworzno, od 13 grudnia 2020 r. kilkadziesiąt pociągów POLREGIO oraz Kolei Śląskich dziennie łączy Kraków i Katowice z przystankiem w Jaworznie Szczakowej oraz Ciężkowicach. Nowa, wspólna oferta połączeń kolejowych pozwala na szybkie i komfortowe podróżowanie na tej trasie za jedyne 13 zł. Z Jaworzna do Krakowa podróż wynosi ok. 40 minut, a do Katowic ok 20 min. Dla jaworznian to doskonała alternatywa dla transportu drogowego zarówno do Krakowa, jak i na Śląsk.

Jakie nadzieje wiąże pan z budową fabryki IZERY w Jaworznie?

Byłem ogromnie dumny, kiedy w grudniu zeszłego roku uczestniczyłem w uroczystym podpisaniu memorandum o lokalizacji fabryki IZERY w Jaworznie. Miasto, które wyrosło
na przemyśle, które ma potencjał do ściągania wielkich inwestycji, zostało wybrane spośród 30 innych lokalizacji w bardzo rygorystycznej weryfikacji – duże brawa dla zespołu prezydenta Pawła Silberta za ściągnięcie tak strategicznego inwestora. Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu i wspieram go, bo polska motoryzacja ma szansę odrodzić się w nowej rzeczywistości na jaworznickiej ziemi. To ogromna szansa dla całego regionu i kraju.

Mija pięć lat od wprowadzenia programu 500 plus, trzy lata od 13. a później i 14. emerytury dla seniorów.
Jesteśmy wiarygodni, obiecaliśmy wspomóc polskie rodziny, wyprowadzić polskie dzieci z biedy i ubóstwa – wykonaliśmy to zadanie za pomocą programów społecznych jak 500 plus, ale i przecież coroczny program „wyprawek szkolnych” 300 plus. Mam udział w tych prospołecznych działaniach, jako parlamentarzysta głosowałem za tymi programami. W samym Jaworznie świadczenie 500 plus otrzymuje 14 300 dzieci, to łącznie 86 mln zł rocznie, a przecież te pieniądze w znakomitej większości wracają do gospodarki. Darmowe leki i 13. oraz 14. emerytura dla seniorów są zapisane w budżecie państwa i te środki gwarantuje właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości. Słyszymy pohukiwania z opozycji, że najchętniej przywróciliby poprzedni wiek emerytalny, który rząd PiS po dojściu do władzy od razu obniżył. Słyszymy, że politycy opozycji chętnie pożegnaliby się z dodatkowymi pieniędzmi dla seniorów, a nawet kwestionują zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia. To właśnie dzięki tym zmianom, których nasi poprzednicy przez lata nie potrafili i nie chcieli wprowadzić, ludzie mają więcej pieniędzy na koncie. Jednak wielu młodych ludzi nie zdaje sobie pewnie sprawy z tego, że większe zarobki „na rękę” to również efekt zmian podatkowych. Pomimo globalnego kryzysu, niełatwej sytuacji gospodarczej, Prawo i Sprawiedliwość obniżyło podatki: PIT do 17 %, CIT do 9 % oraz PIT 0 % dla młodych. Jako rządzące ugrupowanie polityczne zrobiliśmy najwięcej od kilkudziesięciu lat, by młodzi ludzie mieli łatwiejszy start w życiu. Lepsze zarobki to m.in. efekt ułatwień dla przedsiębiorców zastosowanych w ramach Konstytucji dla Biznesu. Jedną z najważniejszych ustaw ją tworzących jest Prawo Przedsiębiorców, której byłem posłem sprawozdawcą. To także obniżki podatków, a w przypadku pracowników do 26. roku wprowadzenie zerowej
stawki. Ponadto promujemy młode, zaangażowane osoby – szefem Forum Młodych PiS w całym okręgu 32 (obejmuje: Jaworzno, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, powiaty zawierciański i będziński – red.) został jaworznianin – Maciej Stanek, który jest radnym młodego pokolenia w naszym mieście oraz znanym społecznikiem. Już teraz zachęcam do kontaktu z panem Maciejem i do wspólnego budowania struktur młodych Prawa i Sprawiedliwości.

Co nowego może znaleźć się w Nowym Ładzie, który zapowiada rząd?

Czekam na ogłoszenie planu na okres po pondemii. Zakładam, że Nowy Ład będzie kolejnym otwarciem się na polskie rodziny, młodych ludzi, budowaniem silnego, gotowego na
technologiczne wyzwania państwa polskiego. Pokazaliśmy, że słowa dotrzymujemy, nie boimy się i chcemy służyć Polakom.

Czego pan życzy sobie i mieszkańcom na zbliżające się święta Wielkiej Nocy?
Wszystkim mieszkańcom życzę spokojnych, zdrowych świąt Wielkiej Nocy, wielu łask Bożych i byśmy wytrwali w dobroci dla bliźnich.

Dziękujemy za rozmowę.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us