Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Pomnik autorstwa jaworznianina zniszczony

  • Autor 


kosciuszkowash
O Pomniku Tadeusza Kościuszki w Parku Lafayette'a w Waszyngtonie, przed Białym Domem pisaliśmy już dawno. To za sprawą naszej redakcji Jaworzno dowiedziało się o Antonim Popielu, urodzonym w Szczakowej, w roku 1865. Antoni Popiel został rzeźbiarzem, a Jego dzieła stanowią duży dorobek polskiej sztuki rzeźbiarskiej. Wystarczy wspomnieć Kolumnę Adama Mickiewicza we Lwowie, Pomnik Kościuszki przed wejściem na Wawel, czy rzeźby dla Teatru Wielkiego we Lwowie – tympanon, kamienne kariatydy i posągi Muz na attyce gmachu. (fot:wikipedia)

Historię pomnika w Waszyngtonie, który stoi tam do dziś, jako szacunek narodu amerykańskiego dla polskiego żołnierza, stratega.

TU PISALIŚMY O ANTONIM POPIELU I HISTORII POMNIKA - KLIKNIJ

kosciuszkowash2Tadeusz Kościuszko był buntownikiem i walczył o najbardziej demokratyczny ustrój, jaki wówczas istniał. W Polsce konserwatyści go nienawidzili. Popierał wolność i redystrybucję własności oraz burzył ustalony porządek społeczny, który uważał za niesprawiedliwy. Walczył o to, o co walczą dziś zwolennicy antify w Ameryce,. Niestety nie mając z reguły jakiegoś sensownego wykształcenia (delikatnie mówiąc), nie mając pojęcia o otaczającej ich rzeczywistości, będąc , jak to prezydent Stanów określił, bandytami, machają swoimi "szabelkami" na oślep, jak cepami, urągając wolnościowym wartościom. 

Wielka szkoda, że na pomniku znalazły się wulgarne napisy, a jego odrestaurowanie, wyczyszczenie będzie kosztowało i trwał sporo czasu.

Czekamy na informacje w tej sprawie oraz na zdjęcia z czystego znów, obdarzonego szacunkiem pomnika autorstwa naszego sławnego jaworznianina.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us