Menu

Dom Pomocy Społecznej zaprosił na "Piknik Rodzinny"

  • Autor  DPS

dpspiknik150515015"Zemsta" według Aleksandra Fredry zainscenizowana przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej był hitem tegorocznego pikniku przy Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie.
Piknik tym razem miał charakter rodzinny. Jak powiedział naszemu portalowi Dyrektor DPS, Pan Sławomir Łuszcz, celem takiego nagłośnienia imprezy było zaproszenie i przyciągnięcie w otoczenie domu jak największej liczby członków rodzin osób, które mieszkają w placówce.

dpspiknik150515017To nieprecyzyjne, zbyt "zimne" określenie, bo to po prostu prawdziwy dom - mówi dyrektor - Mamy swoją stołówkę, kuchnię i pralnię, są pokoje, w  nich wygodnie łóżka i fotele, telewizja i wszelkie wygody. To dlatego, aby osoby, które nie mogą liczyć na codzienną opiekę rodziny, a wymagające jej bardzo mocno, znalazły tutaj namiastkę rodziny, znalazły przyjaciół i ciepłe słowo pielęgniarki, opiekunki, czy po prostu życzliwość innych.

Oczywiście nie zawsze jest tak, że osoba w Domu Pomocy Społecznej jest pozostawiona przez rodzinę, porzucona. Często po prostu rodzina nie ma ani możliwości ani kwalifikacji do opieki nad chorymi - dziadkiem, babcią, ciocią czy wujkiem.
Pogoda oczywiście łaskawa dla wszystkich uraczyła Jaworzno pięknym słońcem i ciepłem w godzinach popołudniowych, co spowodowało, że chętnie leżakowano, posilano się i korzystano z przygotowanych atrakcji.
dpspiknik150515039Jak już na wstępie stało, Warsztaty Terapii Zajęciowej wystawiły spektakl: "Zemsta" nieco zmieniony tekstowo, dostosowany do dzisiejszych czasów i okraszony celnymi odniesieniami do problemów dnia codziennego.
Wspaniałe wersy, kontrastujące doskonale z tymi z epoki Fredry wywołały wiele uśmiechu i radości widzów.
Na pomysł takiej interpretacji dzieła wpadły panie Bożena Wrońska i Monika Włodarczyk - Raczek.
One to dopisały świetne, celne wersy, które z niezwykłym zacięciem aktorskim zostały przedstawione przez aktorów amatorów.
Doskonałe wyuczenie kwestii, wyczucie klimatu sztuki dodały animuszu i o ile przez cały czas słychać było gwar, to na czas spektaklu większość rozmów ucichła, a widownia zasłuchana była w treść.
Cóż my będziemy opisywać... to nie byłoby celowe, bo mamy dla naszych czytelników całość na nagraniu video i zapraszamy do obejrzenia.

Mamy również kilka słów Dyrektora DPS na filmie oraz wiersz napisany i przeczytany przez Panią Edytę, szefową Rady Mieszkańców.

dpspiknik150515020Po artystycznych występach, również jaworznickich harcerzy, do głosu doszedł Dariusz Fec, który do późnego popołudnia bawił swoją muzyką i zapraszał do tańca. Odbyło się wiele konkursów i zabaw towarzyskich, aż zmęczeni ale szczęśliwi mieszkańcy wrócili do swoich pokojów nasyceni radością, nadzieją i zapomnieniem o swoich codziennych troskach.

Mieszkańcy,  dyrekja i pracownicy Domu Pomocy Społecznej dziękują wszystkim, kórzy przyczynili się do przeprowadzenia pikniku i pomogli w jego organizacji.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us