Menu

Czy wolno nam decydować o odbieraniu życia? Profesor Chazan w Jaworznie

  • Autor 

profhazan270415015Zastaliśmy na tym świecie Ustalony Porządek Rzeczy i mimo, że stanowimy dla siebie prawo o zakresie szerszym, lub węższym, to tego porządku nie powinniśmy się ważyć zmieniać, czy  nawet kwestionować,. Rzecz w tym, że natura ludzka, której podporządkowany jest świat stara się często przechytrzyć to, co nam dane zostało i chce go poprawiać. To dobrze, bo po to tu jesteśmy, żeby było lepiej. Podporządkowujemy sobie ziemię, tak, jak chciał stwórca, ale pozostawił nam również pewien zasób zasad, których zmieniać nie powinniśmy, bo stanowią istotę naszego człowieczeństwa. Wszyscy, którzy chcą ingerować zbyt mocno w pewien kanon powinni być przygotowani na stanowczy protest wiernych wymienionemu wcześniej Ustalonemu Porządkowi Rzeczy i to niekoniecznie w wymiarze religijnym, ale etycznym, ludzkim, moralnym.


profhazan270415010Media na całym świecie są podporządkowane jakimś interesom. Czy są to interesy wyższe, czy nie to sprawa drugorzędna, Fakt faktem, natłok informacji ale i możliwość choćby ich selekcjonowania i podawania publicznie wybranych elementów zdarzeń, faktów, powoduje, że opinia publiczna siłą rzeczy nie jest informowana kompleksowo, ale tylko i to bardzo wybiórczo.
Tak dzieje się również w naszym kraju, gdzie pieniądz wielki i władza, albo wspólne interesy tegoż pieniądza i tejże władzy powodują, że informacja jest mało, że wybiórcza, to jeszcze sterowana, manipulowana do granic możliwości.
Sprawa Profesora Hazana dla tych, którzy tylko i wyłącznie słuchają w jakichś komercyjnych stacjach cogodzinnych wiadomości, albo w telewizorze nastawiają tylko i wyłącznie jeden kanał informacyjny, w zasadzie obojętnie który, jest prosta.
profhazan270415014Kiedy oko w oko posłuchamy co ma do powiedzenia jednoznacznie opisywany w mediach człowiek, sytuacja rozjaśnia się i staje się często inaczej rozumiana niż tak, jakby chcieli tego medialni bossowie, albo politycy.
Odmówił matce decydowania o swoim losie.
Tak podana informacja wzbudza, nie ma się co dziwić, protest opinii, bo przecież każdy człowiek powinien mieć możliwość decydowania o sobie. Tak, o sobie ale nie o innych.
Ustalony Porządek Rzeczy, ale i prawne unormowania mówią o tym, że człowiekiem się jest od momentu poczęcia. Są tacy, którzy sądzą, że dziecko i jego jestestwo podlegają ochronie prawnej dopiero od momentu jego urodzenia. Ale te opinie są pozbawione nawet podstaw prawnych. W szczególności, są bezzasadne w świetle Konstytucji oraz unormowań ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. (kto ciekaw, nich poczyta)
profhazan270415016Zresztą wystarczy przyjrzeć się matce, będącej w ciąży, kiedy szczęśliwa idzie zrobić badania USG i z radością dowiaduje się czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka, widzi na ekranie monitora małe serduszko, rączki, nóżki...
I ktoś śmie powiedzieć, że to nie jest człowiek? A więc co? Rzecz? Przedmiot?
I ktoś śmie stwierdzić, że aborcja to nie jest zabicie człowieka. Mało tego to morderstwo, z premedytacją.
W każdym społeczeństwie, nawet takim w którym cywilizacja ledwo co zagościła, od zawsze matka ciężarna jest otoczona opieką, a śmierć dziecka, nawet w jej łonie staje się powodem do rozpaczy.
Nasza cywilizacja, cywilizacja rozwoju, poszła chyba jednak za daleko uzurpując sobie prawa do ingerencji w ten Ustalony Porządek Rzeczy, usiłując wmawiać sobie i innym, ze każdy ma prawo decydować o czyimś życiu i śmierci.
profhazan270415006Nie nie ma takiego prawa i jakich by argumentów ku temu nie przytaczać, to będą to argumenty głupie i powstałe w głowach głupców, a nie ludzi światłych, wykształconych.
Gdyby istota ziemska miała prawa do odbierania życia, to zapewne i wśród zwierząt, niezależnie od stopnia rozwoju mózgu wydawanie na świat potomstwa nie byłoby otoczone aurą radości, czy opiekuńczości. Wystarczy przyjrzeć się jakiemukolwiek zwierzęciu i jego macierzyństwu, aby zrozumieć o co tu chodzi.
Klauzula sumienia mająca zastosowanie w świecie cywilizowanym nie znalazła respektu w sprawie Profesora Chazana. Niestety zwalniająca go  z pracy Prezydent Warszawy powołała się na prawo, któremu musi pozostać wierna. Prawo stanowione, prawo, które  w każdym momencie może zostać zmienione.
profhazan270415009Przecież nie jest powiedziane, że kiedyś nie zostanie wybrana do rządzenia taka partia, która prawo uchwali takie, które pozwala pozbywać się ze świata ludzi, którzy mają na przykład wadę wymowy, abo niestety nie dochowała wierności Ustalonemu Porządkowi Rzeczy. Nie dochowała wierności wierze w której została wychowana i którą eksponuje w państwowych uroczystościach. Eksponuje się na głęboko wierzącą katoliczkę, ale wybrała ideologię, interes swojej partii, co świadczy może dobrze o urzędniku, ale źle o człowieku. A przecież urzędnikiem się tylko bywa...
Temat życia poczętego to temat niezmierzony.
profhazan270415025Podczas spotkania z profesorem Chazanem zorganizowanego przez Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka padło wiele bardzo przekonujących, rzeczowych i bardzo jasno sformułowanych argumentów przeciwko cywilizacji przemysłu związanego z produkcją ludzi i ich unicestwianiem, czy to na etapie życia poczętego, czy na etapie odchodzenia z tego świata. Źle się dzieje, że ludzie wybierają wygodę, łatwe życie, że wydaje im się, ze wszystko im wolno. Chyba jednak nie na darmo właśnie człowiek został obdarzony rozumem, i dostał świat do swojej dyspozycji, aby pokazać, czy wart jest tej odpowiedzialności, czy nie.
Z tym pytaniem niech każdy poradzi sobie sam we własnym sumieniu.
Na filmie kilka refleksji z początku spotkania z Profesorem Chazanem dotyczących sumienia.
Na szczęście kult dobra i kult zła spierają się ze sobą i na szczęście dobro i dane nam prawa i obowiązki przytaczanym kilkakrotnie Ustalonym Porządkiem Rzeczy zwyciężają, nie dając na dłuższą metę większych szans wygodnictwu i lekceważeniu praw natury dla własnego komfortu i pseudo spokoju sumienia.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us