Menu

Młodzieżowa firma I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie wkracza na Giełdę Papierów Wartościowych

  • Autor  1LO

ILO 1 Custom22 kwietnia br. Biżutka, miniprzedsiębiorstwo założone przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, znalazła się na liście wśród 30 Finalistów Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2015 organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. 28-29 maja br. Biżutka będzie walczyć o Grand Prix na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W bieżącym roku szkolnym w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jaworznie rozpoczęły działalność dwie młodzieżowe firmy. Jako ierwsza na rynek weszła ?Biżutka?, która zajęła się wyrobem biżuterii (www.facebook.com/bizutka ). ?Schoolmates?, druga firma w I LO w Jaworznie, to marka odzieżowa, która za cel postawiła sobie tworzenie unikatowych ubrań i dodatków dla ludzi w podobnym wieku (www.facebook.com/schoolcompany?ref=hl ). Wspólnicy obu spółek rzetelnie pracując, zarabiali swoje pierwsze pieniądze w ramach gry edukacyjnej Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Prowadzenie tak stworzonej działalności wiązało się przede wszystkim z poszukiwaniem pomysłu na produkt, przygotowaniem biznesplanu przedsięwzięcia, zgromadzeniem koniecznego kapitału, stworzeniem kampanii marketingowej (np. poprzez tzw. serwisy społecznościowe), wreszcie z produkcją i sprzedażą wytworzonych wyrobów lub usług. Firmy działały w zgodzie z obowiązującym prawem, dlatego jak każda spółka jawna, wspólnicy musieli prowadzić dokumentację finansową swojej działalności oraz kalkulować podejmowane ryzyko biznesowe oraz odprowadzać niezbędne zaliczki na podatek dochodowy, a także składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy oraz podatek od towarów i usług (VAT).

ILO 2 logo miniprzedsiÄbiorstwaBiżutka za cel postawiła sobie brak manipulacyjnej reklamy produktów i nastawienie na realizację oczekiwań klientów (wykonywanie biżuterii wg wskazań konsumentów) oraz sprzedaż w cenach podyktowanych realną wartością produktu, a nie chęcią nieuzasadnionego zysku ? mówi Katarzyna Wilgos, doradca zawodowy, a zarazem opiekun miniprzedsiębiorstw ILO w Jaworznie. Mocną stroną działalności firmy był m.in. niegasnący zapał do pracy naszych uczennic. Wśród sukcesów odniesionych w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa należy wymienić: zdobycie doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu, nabycie umiejętności interakcji z ludźmi, osiągnięcie efektu synergicznego, zdobycie umiejętności księgowania oraz gospodarowania finansami przy jednoczesnym utrzymaniu płynności finansowej i osiągnięciu dodatniego wyniku finansowego. Wymienione sukcesy to niewątpliwa satysfakcja dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia. Wspólniczki Biżutki: Karolina Ciura (dyrektor naczelny), Patrycja Ząbek (dyrektor finansowy), Martyna Smosna (dyrektor ds. marketingu), Aleksandra Zięba, Joanna Janeczko i Martyna Pawlik ciężko pracowały przez kilka miesięcy na rzecz swojego przedsiębiorstwa osiągając dodatni wynik finansowy,
a jednocześnie dbając o bardzo dobre wyniki w nauce ? dodaje nasza rozmówczyni.

Biżutka zdecydowała się pójść dalej i mimo rentownej działalności zamknęła firmę, sporządzając raport końcowy, aby móc przystąpić do konkursu PRODUKCIK 2015.  Opłacało się! Biżutka znalazła się w finale, a teraz przygotowuje się do prezentacji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, która będzie miała miejsce 28-29 maja br. Trzymamy kciuki!

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us