Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego

  • Autor 
bomjaworzno
mbo10719 4Po raz pierwszy w Województwie śląskim będziemy mieli do czynienia z Budżetem Obywatelskim.
W Jaworznie BO dział już kilka lat i osoby, które interesowały się naszym miejskim podziałem środków, które składały projekty, doskonale wiedzą co się z tym wiąże. Wiążą się przede wszystkim szanse na przedstawienie swojego pomysłu, ale tym razem w szerszym aspekcie – całego województwa.

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego został zaprezentowany w Jaworznie w Geosferze w dniu 1 lica w obecności samego Wicemarszałka Pana Dariusza Starzyckiego i Pani Karoliny Kosowskiej - raczek - Sekretarz Województwa w obecności jaworznickich aktywistów oraz pracowników urzędu Marszałkowskiego.

Kilka treściwych wykładów zdołało zaspokoić ciekawość mieszkańców Jaworzna i zapewne wyzwoliło w nich wolę działania społecznego. Przyjrzyjmy się zatem założeniom MBO na 2020 rok.

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego

I edycja

Marszałkowski budżet obywatelski województwa śląskiego pozwoli zrealizować pomysły i inicjatywy, które wpłyną na rozwój regionu.

W I edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest 10 milionów złotych – podzielone na dwie pule: wojewódzką (1/4) i podregionalne (3/4). 2,5 mln na zadania wojewódzkie oraz 7,5 mln na zadania podregionalne.

Minimalne wartości projektów to 100 tys. zł dla zadań wojewódzkich i 50 tys. zł dla zadań podregionalnych. W obu przypadkach maksymalnie mogą sięgać 50% poszczególnych pul.


Zadania o charakterze inwestycyjnym lub infrastrukturalnym mogą być realizowane wyłącznie na mieniu Województwa Śląskiego (na stronie internetowej bo.slaskie.pl przygotowana jest lista oraz aplikacja mapowa – z wybranym mieniem; nie każda nieruchomość może być przedmiotem projektu w ramach BO).

Każdy mieszkaniec województwa – niezależnie od miejsca stałego zameldowania – może zgłosić projekt m.in. z zakresu: zdrowia, kultury, edukacji, turystyki, sportu, ekologii czy transportu.

Od 1 do 26 lipca są przyjmowane wnioski – zgłoszenia zadań. Do wniosku należy dołączyć listę poparcia – 50 podpisów dla projektów podregionalnych i 100 dla projektów wojewódzkich.

Od 12 do 30 listopada 2019 r. na platformie bo.slaskie.pl,odbędzie się głosowanie. Każdy z mieszkańców do dyspozycji będzie miał 3 głosy na projekty podregionalne oraz jeden na projekty wojewódzkie.

Do 31 grudnia 2019 r. zostanie ogłoszona lista zadań do realizacji na podstawie wyników głosowania.

Pomysły, które zyskają najwięcej głosów zostaną zrealizowane w 2020 roku przez UMWŚ lub jednostki.

Województwo zostało podzielone na 7 podregionów (zbieżne z okręgami wyborczymi do Sejmiku)

  1. Grupa powiatów nr 1 (bielski, cieszyński, żywiecki, miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała): 1 125 000,00 zł (15%);
  2. Grupa powiatów nr 2 (bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy): 1 125 000,00 zł (15%);
  3. Grupa powiatów nr 3 (mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory): 1 200 000,00 (16%);
  4. Grupa powiatów nr 4 (gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice): 1 125 000,00 zł (15%);
  5. Grupa powiatów nr 5 (miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze): 975 000,00 (13%);
  6. Grupa powiatów nr 6 (częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu: Częstochowa): 825 000,00 (11%);
  7. Grupa powiatów nr 7 (będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec): 1 125 000,00 zł (15%);

 

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us