Menu

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! W Jaworznie! Zagrała!

  • Autor 

 


hanba1805119 20 of 71
hanba1805119 56 of 71Koncert zespołu Hańba, a dokładnie Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej Hańba, to jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, w ostatnim czasie i wspaniale się zdarzyło, że to włąśnie Klubie Relax zawitali muzycy z Krakowa, bo tam klimat do muzyki dobrej, zaangażowanej, prawdziwej jest najlepszy, nienachalny, ale inspirujący. Scena i widownia, dwa najważniejsze elementy w tego typu wydarzeniach współgrają ze sobą doskonale, a kiedy jeszcze artysta czy artyści potrafią nawiązać nić porozumienia z publicznością, nic więcej nie potrzeba.

Tak było podczas "Haniebnego" wieczoru kiedy to że sceny popłynęły niezwykłe dźwięki generowane najpierw przez okrętowe syreny, a później przez Tubę, akordeon, banjo, klarnet i zestaw perkusyjny, mimo, że jaworznianie z wielką uwagą wsłuchiwali się w treści ważkie i istotne z punktu widzenia nas, rodaków, to cała sala zdawała się tańczyć i sprawiać wrażenie rzeczywistego podwórka krakowskiego rzecz jasna, bowiem my, jaworznianie, to przecież Małopolanie z dziada pradziada.

hanba1805119 35 of 71Zbuntowana Orkiestra podwórkowa Hańba to zespół który w 2018 roku został nagrodzony Paszportem Polityki za "muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.

"Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nagrody im. Czesława Niemena.
A więc zasługi i osiągnięcia zacne, które powinny za każdym razem wzbudzać respekt.

jak piszą o sobie w zapowiedzi płyt Orkiestra zbuntowana jednak nieustannie śpiewa. O płynących okrętach, dla których nie ma miejsc (Władysław Szlengel). O rycerskich łowach w cieniu alkowy (Zuzanna Ginczanka). O polskich koloniach i Wyspie Becka (Tadeusz Hollender). O lnianowłosych praczkach piorących delikatnie biel cieniutką (Ginczanka). O wojnach, które już się toczą. O wojnach co jutro wybuchną (Wittlin). Hańba! śpiewa rok '1939'.

hanba1805119 50 of 71Tytuły utworów, które w zasadzie na surowo nic nam nie mówią, w wykonaniu zespołu, w niesamowitych aranżacjach nabierają wyrazu i widz, słuchacz z wytężonymi uszami i "rozdziawionymi ustami" pochłania treści i wychodzi z koncertu naładowany niezwykłą energią, której tak naprawdę częściej nam potrzeba wobec zalewającej świat komercji i autentycznego dziadostwa prezentowanego przez, wielka szkoda, najbardziej słuchane rozgłośnie radiowe.

A wystarczy wybrać się do Krakowa i poszukać Hańby, która zmieni w nas spojrzenie na ogłupiające media i wyzwoli chęć poszukiwań czegoś naprawdę wartościowego.
Hańba! gra w składzie:
Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew
Tadeusz Król - akordeon, klarnet
Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew
Ignacy Woland - tuba, śpiew
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również
społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

ZAPOWIEDŹ KONCERTU


hanba011Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa 'Hańba!' to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szlengel, Ginczanka – znani) oraz podwórkowe instrumentarium (bandżo, bęben, akordeon, tuba i klarnet).

W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”.
Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014).

hanba001Tylko do 2019 (a raczej, jak sami by powiedzieli, do 1939) roku Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa zagrała między innemi na:
MONA FOMA (Lauceston, Australia 2019)
Primavera Festival (Barcelona 2017)
Opener Festival (Gdynia 2017)
Off Festival (Katowice 2018, 2015)
Rudolstadt Festival (2018)
WOMAD Festival (Malmesbury 2018)
WOMEX Festival (Katowice 2017)
South by Southwest (Austin, USA 2017)
Colours of Ostrava (Ostrava 2017)
Pohoda Festival (Trenczyn 2016)

hanba005Ponadto Hańba! koncertowała w USA, Australii, Hiszpanii, Czechach i Słowacji (Czechosłowacji), Niemczech, Danii i Holandii oraz – naturalnie – mniej lub bardziej znanych zakątkach Rzeczypospolitej.
Zdjęcia pochodzą z koncertu 27 czerwca 2016 roku, kiedy to Hańba zagrała w Krakowie koncert jako support amerykańskiej grupy Gogol Bordello

ZAPRASZAMY DO GALERII Z KRAKOWA!!!

  

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us