Menu

Tauron ratuje zycie

  • Autor mapa defibrylatory tauron 1200TAURON wyposażył swoje budynki w ponad 100 defibrylatorów AED. Te małe urządzenia, które ratują życie po nagłym zatrzymaniu krążenia, zostały umieszczone w miejscach, gdzie pracuje największa ilość osób. Ponadto firma przeszkoliła blisko 10 tysięcy pracowników z obsługi tych urządzeń. Dotychczas nasze defibrylatory pięciokrotnie ratowały życie.

Budynki Grupy zostały wyposażone w defibrylatory przede wszystkim w celu zabezpieczenia życia i zdrowia pracowników, ale także klientów firmy. W sumie TAURON umieścił 109 takich urządzeń w 54 miejscowościach na południu Polski. Najwięcej defibrylatorów znajduje się w budynkach TAURONA we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Krakowie, ale także w Jaworznie, Będzinie, Bielsku Białej, Gliwicach, Legnicy oraz Tarnowie.

- Każdy pracodawca ma obowiązek organizowania w firmie punktów pierwszej pomocy. Zazwyczaj taki punkt kojarzy się nam z apteczką. Musimy być jednak świadomi, że nawet najlepiej wyposażona apteczka nie pomoże nam, kiedy nastąpi nagłe zatrzymanie krążenia. Dlatego doszliśmy do wniosku, żeby te miejsca w firmie, gdzie pracuje największa ilość osób, wyposażyć w defibrylator AED – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

defibryltauronW akcję promującą korzystanie z defibrylatorów włączyła się Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego. – W ciągu roku szkolimy około pół tysiąca osób, które uczą się korzystania z defibrylatorów AED. W zastępach ratowniczych zawsze jest co najmniej jeden fachowiec, który potrafi udzielić pierwszej pomocy, również z wykorzystaniem tego urządzenia – podsumowuje całe przedsięwzięcie Robert Wnorowski, rzecznik prasowy CSRG.

Defibrylatory nie tylko ratują życie po nagłym zatrzymaniu krążenia, ale poprzez komunikaty głosowe skierowane do obsługującego urządzenie, organizują przebieg akcji ratunkowej. W TAURONIE już pięciokrotnie ratowały życie. Używane były nie tylko w przypadkach zasłabnięcia z nagłym zatrzymaniem krążenia i brakiem oddechu pracowników TAURONA, ale również do ratowania pracownika firmy zewnętrznej.

Oprócz zakupu defibrylatorów, TAURON wprowadził do programów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa elementy związane z prowadzeniem akcji resuscytacyjnej z wykorzystaniem urządzeń AED. W ten sposób Grupa podnosi także świadomość pracowników dotyczącą technik ratowania zdrowia i życia ludzi. Dotychczas zostało przeszkolonych blisko 10 tys. pracowników, co stanowi prawie połowę zatrudnionych. Szanse na przeżycie, w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, bez podjęcia natychmiastowej pomocy wynoszą zaledwie 5%.

***

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us