Menu

Dla Zbigniewa Rutkowskiego - Koncert przyjaciół

  • Autor jeuneses musiacales rutkowski 2019 52Pięknym koncertem piosenek, których bardzo brakowało w naszej codzienności rozpoczęły się kolejne, XXXVII DNI MUZYKI "Jeunesses Musicales".

To już z nawiązką dwa lata, kiedy odszedł Pan Zbigniew Rutkowski, dziś już nazywany legendą naszego miasta, niezapomniany dyrektor, ale przede wszystkim przyjaciel, wychowawca, nauczyciel, muzyk, kompozytor i wspaniały człowiek, których pasji, kultury, klasy dziś brakuje w naszej codzienności.

Człowiek, który zarządzając wielką jednostką kultury, pozostał w całej rozciągłości człowiekiem godnym najwyższego szacunku, nigdy nie stawiając się ponad innymi, nigdy nie dominując, mimo wielkiej swojej pozycji wśród innych.

Zawsze jego priorytetem było okazanie szacunku innym, wspaniała umiejętność budowania prawdziwie przyjacielskiego zespołu ludzi, którzy głęboko w pas się kłaniali z autentycznym chapeau bas.

jeuneses musiacales rutkowski 2019 60Do dziś Jego nazwisko i imię są i do końca świata będą wymieniane z uszanowaniem, estymą i będą zapamiętane, i stawiane za wzór.

Jakże dziś brakuje takich mentorów, takich wzorów, a dzisiejszym językiem mówiąc, liderów, tak pociągających za sobą tłumy jakąś magiczną siłą, jakimś niewidzialnym magnesem, osób którzy dla samej możliwości obcowania z tak wspaniałym człowiekiem, oddali się sztuce i do dziś wymieniają Go jako najważniejszą postać w sowim życiu.

Koncert był przekrojem kompozycji napisanych przez Pana Zbigniewa, kompozycji znanych, lubianych, śpiewanych przez pokolenia wychowanków jego, kiedy to prowadził swoje dzieło życia - Studio Poezji i Piosenki. Jego opiekuńcze, krytyczne ale i niemal ojcowskie skrzydła opuściły dziesiątki młodych, dziś dojrzałych muzyków, niekoniecznie dziś zajmujących się głównie w swoim życiu śpiewaniem, ale śpiewać umiejących wyjątkowo, czego z pewnością nigdy nie zapomną i od czasu do czasu, albo i bardzo często wchodzą i będą wchodzić na scenę.

jeuneses musiacales rutkowski 2019 49Wśród nich wymieńmy choć kilku najbardziej wyrytych w pamięci, czyli oczywiście bracia Brzezińscy - Aleksander i Wojciech, Roksana Jarzynka, Beata Banasik, Magda Ples, Grzegorz Wąchała, Ania Dul, Karolina Kałuża, Dominik Socha, Martyna Knot, Marlena Budak, i wielu, wielu innych zawdzięczają Mu swoje umiejętności i wiedzę muzyczną.

Wspomnijmy ostatnie pożegnanie Zbignewa Rutkowskiego, które mamy zapisane na naszych łamach oraz koncert sprzed 11 lat  i wymieńmy choć kilka piosenek.

Zaśpiewali je Ewa Uryga, Wojciech Brzeziński, Brygitta Wierzbik,Tomasz Gędłek, Julia Niziołek, Wiktoria Banasik,Dominik Socha,Grzegorz Wąchała, Magdalena Ples
i muzycy - Aleksander Brzeziński, Michał Braszak, Maciej Talaga, Michał Szerszeń, Mateusz Motyka,Bartosz Paluch, Wojciech Paluch.

Kiedy zaczęły rozbrzmiewać Piosenki, a wśród nich Sól w nasze rany, Maciejka, Spirala księżyca, Nasze dzisiaj, Poeci, Życie wariata, Tytania, Piecyk, Profesor, Stroiciele ptaków i wreszcie...

jeunes082056...Zanim zapukam, która to pieśń niespodziewanie wybrzmiała autentycznym głosem Pana Zbigniewa, a na wielu twarzach pojawiła się nostalgia, a w wielu oczach łzy.

Tę pieśń zawsze śpiewał sam, tej pieśni nie oddawał innym, była Jego „własnością”, dlatego dziś została wykonana właśnie tak, jakby sobie tego życzył – z uszanowaniem tejże „własności” z wplecionym nagraniem sprzed lat w dzisiejszą aranżację, której dokonał Olek Brzeziński, będący kołem napędowym dzisiejszego koncertu.

Znów będzie to musiało na długo wystarczyć wszystkim kochającym Zbigniewa. Z koncertu zostało sporządzone nagranie, i zapewne pozostanie w archiwach, ale na najwyższej, dostojnej półce z napisem "Wieczne i niedoścignione.

A my mamy skromnych kilka zdjęć niestety tylko z drugiej części koncertu. Niech one również przypomną...
Ciśnie się jeszcze na pióro chęć opisania wspaniałości, jakie były dziełem muzyków grających na koncercie, ich wirtuozerii i polotu, ale dziś pozostańmy przy wspomnieniach tego jednego, naszego Zbigniewa.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us