Menu

Pytania i odpowiedzi na temat ubezpieczenia komunikacyjnego

  • Autor  PROMOpytaniaiodpowiedzinatematubezpieczeniakomunikacyjnego1Przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego ubezpieczenia komunikacyjnego?
A może od lat korzystasz z oferty tej samej firmy ubezpieczeniowej i nie bardzo orientujesz się, o co chodzi z tymi wszystkimi dodatkowymi ofertami?
Przeczytaj podstawowe pytania z zakresu polis samochodowych i poznaj odpowiedzi na nie.
Dzięki nowej wiedzy wybierz lepsze ubezpieczenie!


Jakie ubezpieczenie muszę kupić, żeby uniknąć kary?

Podstawowe i jedyne wymagane prawnie ubezpieczenie komunikacyjne to OC. Wykupuje się je na rok, po tym okresie zaś automatycznie się odnawia. Pamiętaj, by opłacać składki na czas, a na pewno unikniesz kary za zaniedbanie obowiązków. Gdy już zadbasz o podstawę, rozważ zakup innych, dodatkowych ubezpieczeń. Przeczytaj słownik pojęć ubezpieczenia komunikacyjnego, by dowiedzieć się o nim nieco więcej: https://kioskpolis.pl/slownik-pojec-dla-ubezpieczenia-komunikacyjnego/.

pytaniaiodpowiedzinatematubezpieczeniakomunikacyjnego2
Jakie dodatkowe ubezpieczenia warto kupić?

Jedyna właściwa odpowiedź brzmi: na wszystkie, ponieważ każde ubezpieczenie chroni przed czymś innym. Wiemy jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup pełnego pakietu polis samochodowych. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na AC, które zapewni Ci odszkodowanie, gdy Twoje auto zostanie zniszczone (z wielu różnych przyczyn) lub ukradzione. NNW opłaci leczenie i rehabilitację, jeżeli podczas wypadku samochodowego Ty lub Twoi pasażerowie doznacie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Z kolei Assistance to cały przekrój różnych rodzajów ochrony. Sprawdzi się m.in. gdy auto dozna awarii i będzie Ci potrzeba pomoc drogowa (dostarczenie paliwa, uruchomienie zamarzniętego silnika, holowanie itd.).
pytaniaiodpowiedzinatematubezpieczeniakomunikacyjnego3

Czy można kupić ubezpieczenie komunikacyjne na krótszy okres?

Podstawowym okresem ochronnym ubezpieczeń komunikacyjnych jest jeden rok. OC odnawia się automatycznie, dodatkowe polisy zaś nie. Są jednak wyjątkowe sytuacje, w których można skrócić czas ochrony, np. do 30 dni. Do wykupywania krótkoterminowego OC mają prawo posiadacze zabytkowych aut, właściciele komisów czy nabywcy aut z zagranicy, którzy potrzebują tymczasowego ubezpieczenia, by sprowadzić je do kraju. Krótkoterminowy Assistance oferowany jest np. na wyjazd za granicę. Możesz mieć trudności ze znalezieniem 30-dniowego AC, ale jest kilka towarzystw, które taką opcję umożliwiają.

Jak zmienić ubezpieczyciela i kupić tańsze OC u innego?

Do zmiany ubezpieczyciela masz prawo na dowolnym etapie trwania polisy OC. Jednocześnie tylko kilka sytuacji sprawia, że ochrona zostanie przerwana natychmiast, a Ty odzyskasz pieniądze za niewykorzystany czas. Są to m.in. wyrejestrowanie, kradzież lub szkoda całkowita pojazdu, podwójne ubezpieczenie. W przeciwnym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmie Twoje wypowiedzenie, ale OC i tak będzie trwało aż do końca okresu ochronnego.

Gdzie kupić tanie OC?

Zaoszczędzisz czas i pieniądze, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. W formularzu podasz dane, a to darmowe internetowe narzędzie wliczy zniżki i na ich podstawie ułoży dla Ciebie listę ofert z cenami i dodatkowymi informacjami. Co ważne, nie jesteś zobowiązany do skorzystania z żadnej z nich, to tylko podpowiedzi. A ponieważ zostały wyliczone z Twoich danych, ceny są wiarygodne, odpowiadają rzeczywistej sytuacji.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us