Pytania i odpowiedzi na temat ubezpieczenia komunikacyjnego
- Autor PROMO
Przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego ubezpieczenia komunikacyjnego?
A może od lat korzystasz z oferty tej samej firmy ubezpieczeniowej i nie bardzo orientujesz się, o co chodzi z tymi wszystkimi dodatkowymi ofertami?
Przeczytaj podstawowe pytania z zakresu polis samochodowych i poznaj odpowiedzi na nie.
Dzięki nowej wiedzy wybierz lepsze ubezpieczenie!
Jakie ubezpieczenie muszę kupić, żeby uniknąć kary?
Podstawowe i jedyne wymagane prawnie ubezpieczenie komunikacyjne to OC. Wykupuje się je na rok, po tym okresie zaś automatycznie się odnawia. Pamiętaj, by opłacać składki na czas, a na pewno unikniesz kary za zaniedbanie obowiązków. Gdy już zadbasz o podstawę, rozważ zakup innych, dodatkowych ubezpieczeń. Przeczytaj słownik pojęć ubezpieczenia komunikacyjnego, by dowiedzieć się o nim nieco więcej: https://kioskpolis.pl/slownik-pojec-dla-ubezpieczenia-komunikacyjnego/.

Jakie dodatkowe ubezpieczenia warto kupić?
Jedyna właściwa odpowiedź brzmi: na wszystkie, ponieważ każde ubezpieczenie chroni przed czymś innym. Wiemy jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup pełnego pakietu polis samochodowych. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na AC, które zapewni Ci odszkodowanie, gdy Twoje auto zostanie zniszczone (z wielu różnych przyczyn) lub ukradzione. NNW opłaci leczenie i rehabilitację, jeżeli podczas wypadku samochodowego Ty lub Twoi pasażerowie doznacie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Z kolei Assistance to cały przekrój różnych rodzajów ochrony. Sprawdzi się m.in. gdy auto dozna awarii i będzie Ci potrzeba pomoc drogowa (dostarczenie paliwa, uruchomienie zamarzniętego silnika, holowanie itd.).
Czy można kupić ubezpieczenie komunikacyjne na krótszy okres?
Podstawowym okresem ochronnym ubezpieczeń komunikacyjnych jest jeden rok. OC odnawia się automatycznie, dodatkowe polisy zaś nie. Są jednak wyjątkowe sytuacje, w których można skrócić czas ochrony, np. do 30 dni. Do wykupywania krótkoterminowego OC mają prawo posiadacze zabytkowych aut, właściciele komisów czy nabywcy aut z zagranicy, którzy potrzebują tymczasowego ubezpieczenia, by sprowadzić je do kraju. Krótkoterminowy Assistance oferowany jest np. na wyjazd za granicę. Możesz mieć trudności ze znalezieniem 30-dniowego AC, ale jest kilka towarzystw, które taką opcję umożliwiają.
Jak zmienić ubezpieczyciela i kupić tańsze OC u innego?
Do zmiany ubezpieczyciela masz prawo na dowolnym etapie trwania polisy OC. Jednocześnie tylko kilka sytuacji sprawia, że ochrona zostanie przerwana natychmiast, a Ty odzyskasz pieniądze za niewykorzystany czas. Są to m.in. wyrejestrowanie, kradzież lub szkoda całkowita pojazdu, podwójne ubezpieczenie. W przeciwnym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmie Twoje wypowiedzenie, ale OC i tak będzie trwało aż do końca okresu ochronnego.
Gdzie kupić tanie OC?
Zaoszczędzisz czas i pieniądze, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. W formularzu podasz dane, a to darmowe internetowe narzędzie wliczy zniżki i na ich podstawie ułoży dla Ciebie listę ofert z cenami i dodatkowymi informacjami. Co ważne, nie jesteś zobowiązany do skorzystania z żadnej z nich, to tylko podpowiedzi. A ponieważ zostały wyliczone z Twoich danych, ceny są wiarygodne, odpowiadają rzeczywistej sytuacji.