Menu

Używane wózki widłowe – dobra inwestycja dla Twojego biznesu?

 • Autor  PROMO

 

 

uzywane wozki widlowe

Używane wózki widłowe są coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców i właścicieli magazynów, hal czy centrów logistycznych. Dlaczego? Ze względu na dużą opłacalność takiego rozwiązania!

Wózki jezdniowe podnośnikowe, zwane popularnie wózkami widłowymi lub widlakami, na stałe zdominowały wyposażenie polskich magazynów, a także innych terenów roboczych. Nic dziwnego – stanowią one duże ułatwienie w wykonywaniu codziennych czynności związanych z transportem bliskim ładunków o różnych wielkościach i ciężarze.

Obecnie da się zaobserwować tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zakup wózków używanych zamiast nowych. Jest to znacząca zmiana w porównaniu do lat poprzednich, kiedy na kupno sprzętu używanego decydowali się jedyni ci, których nie stać było na sprzęt nowy. Aby zrozumieć, dlaczego używany sprzęt zaczął cieszyć się w ostatnim czasie taką popularnością, warto zacząć od obalenia kilku popularnych mitów na jego temat.

Używane wózki widłowe – popularne mity

1. Używane wózki widłowe nie posłużą nam już za długo – MIT

Tego rodzaju stwierdzenie – choć ma podstawy w rzeczywistości – jest daleko idącym uproszczeniem. Owszem, wózki widłowe były, w mniejszym lub większym stopniu, używane, nie oznacza to jednak od razu, że okres ich prawidłowego funkcjonowania się kończy. Aby obiektywnie ocenić, ile wózek nam jeszcze posłuży, konieczne jest sprawdzenie następujących elementów jego budowy:

 • silnik – jest to najważniejsza część maszyny, od której w głównej mierze zależeć będzie jej dalsza żywotność – dlatego warto jego przeglądowi poświęcić sporo uwagi. W szczególności powinien nas zaniepokoić każdy sygnał, który może świadczyć o nieprawidłowym jego działaniu, np. wycieki.
 • opony – w przypadku wózków widłowych te elementy budowy pojazdu mają szczególne znaczenie, ponieważ to im zawdzięczamy bezpieczeństwo w trakcie poruszania się wózkiem. Należy zatem skontrolować, czy nie posiadają żadnych odkształceń, uszkodzeń lub przetarć.
 • hamulce – jest to kolejny element gwarantujący bezpieczeństwo operatora oraz osób znajdujących się w pobliżu, należy zatem sprawdzić, czy oba hamulce – zarówno ręczny, jak i nożny – działają w pełni poprawnie.
 • akumulator – jest to część maszyny, którą poddać należy szczegółowym oględzinom, jeśli chcemy przewidzieć, jak długo pojazd nam jeszcze posłuży. Tym, co powinno nas zaniepokoić, są kryształki na powierzchni akumulatora – mogą one sygnalizować zasiarczenie.
 • widły oraz maszt – są to części typowe dla budowy wózka widłowego, należy więc dokładnie je sprawdzić, mając świadomość, że jeśli okażą się one wadliwe, wózek, choćby jego silnik czy akumulator był w idealnym stanie, nie przyda się nam na wiele. W szczególności powinny nas zaniepokoić: w przypadku masztu – jego wygięcie, zaś w przypadku wideł – ich niepoprawny przechył, a także wszelkie rysy i pęknięcia.

Miernikiem, który pozwoli z dużym prawdopodobieństwem ocenić stan wózka, są motogodziny – liczba przepracowanych przez pojazd godzin. Warto tę wartość zestawić z rokiem produkcji – duża liczba przepracowanych motogodzin w połączeniu ze stosunkowo nieodległą datą oddania pojazdu do użytku świadczą o intensywnym eksploatowaniu wózka przez poprzedniego właściciela.

2. Nigdy nie mamy pewności, czy źródło, z którego kupujemy używane wózki widłowe, jest sprawdzone – MIT

Jak w przypadku każdego zakupu sprzętu używanego, istnieją zarówno niepewne źródła sprzedaży, jak i te sprawdzone. Do pierwszych zaliczyć można ogłoszenia na różnego typu portalach czy w mediach społecznościowych. Decydując się na taką transakcję, ryzykujemy, że kupowany wózek okaże się w rzeczywistości inny niż ten, który prezentowano w ogłoszeniu, czyli, mówiąc prościej, padniemy ofiarą oszustwa. Od ogłoszeniodawcy bowiem tylko zależy, co umieści on w ogłoszeniu – i nie muszą to być informacje zgodne z prawdą. Podobnie jest ze zdjęciami – może się zdarzyć, że po zakupie pięknie prezentującego się na fotografiach sprzętu okaże się, że w rzeczywistości wygląda on zupełnie inaczej – najczęściej, niestety, na naszą niekorzyść.

Gdzie w takim razie można znaleźć używane wózki widłowe, co do stanu których możemy być spokojni? U autoryzowanych, sprawdzonych dealerów! Renomowane marki w ogromnej większości prowadzą, obok sprzedaży wózków nowych, sprzedaż wózków używanych. Aby poznać ich ofertę, wystarczy wejść na ich stronę internetową, na której znajduje się zazwyczaj szczegółowy opis każdego modelu wraz z aktualnym zdjęciem, jak na przykład tutaj. Innym rozwiązaniem jest odwiedzenie salonu sprzedaży, w którym można przetestować wózek bezpośrednio w trakcie jazdy.

uzywane wozki widlowe fakty i mity

 

3. Kupując używane wózki widłowe, pozbawiamy się dodatkowych korzyści, dostępnych w przypadku wózków nowych – MIT

Powyższe twierdzenie jest prawdziwe tylko w wypadku kupowania wózków z wymienionych w poprzednim podpunkcie niepewnych źródeł, takich jak ogłoszenia od prywatnych osób na portalach ogłoszeniowych czy w mediach społecznościowych. Narażamy się wówczas na podwójne straty: nie tylko ryzykujemy, że kupowany wózek okaże się innym sprzętem niż ten, który prezentowano w ogłoszeniu, ale także samowolnie rezygnujemy z szeregu dodatkowych świadczeń, takich jak:

 • gwarancja – używane wózki widłowe mogą być objęte gwarancją, i to wcale nie krótszą niż wózki nowe!
 • możliwość korzystania z usług autoryzowanego serwisu (np. takiego) oraz dokonywania regularnych przeglądów i konserwacji sprzętu, wraz z odnotowaniem przez serwisantów wszelkich napraw w Dzienniku Konserwacji Wózka Widłowego.

Tego rodzaju dodatkowe świadczenia dostępne są tylko w przypadku zakupu wózka od autoryzowanych dealerów.

Kiedy używane wózki widłowe sprawdzą się najlepiej?

Chociaż cena jest ważną kartą przetargową, jeśli chodzi o wybór między wózkami widłowymi nowymi a używanymi, warto, podejmując decyzję, dokładnie rozważyć wszystkie czynniki mogące mieć wpływ na to, w jakich okolicznościach będziemy używać wózka. Jeśli bowiem wybierzemy wózek używany tylko ze względu na niższą cenę, a nie na nasze potrzeby, które być może wymagają od pojazdu intensywnej codziennej pracy, możemy się rozczarować możliwościami używanego sprzętu.

Kiedy zatem używane wózki widłowe są najlepszym rozwiązaniem?

 • gdy potrzebujemy ich do prac wykonywanych z niską lub średnią częstotliwością, a także sezonowych;
 • gdy potrzebujemy ich do prac średnio intensywnych;
 • w sytuacjach, gdy „szkoda by nam było” wózków nowych – mowa tutaj o okolicznościach, w których wózki narażone są na szybkie zabrudzenie czy uszkodzenie, np. wskutek warunków atmosferycznych czy rodzaju powierzchni – np. na placu budowy.

Oczywiście nie ma tutaj reguły – używane wózki widłowe można także z powodzeniem wykorzystywać w przypadku częstych, intensywnych prac – należy się tylko wówczas liczyć z faktem, że taka eksploatacja może się odbić na ich stanie znacznie szybciej niż na wózku nowym.

uzywane wozki widlowe podsumowanie

 

Podsumowanie

Jak widać, używane wózki widłowe są rozsądną – i często lepszą – alternatywą dla tradycyjnego zakupu, jakim jest wózek prosto z salonu. Mamy nadzieję, że w tym artykule skutecznie obaliliśmy mity, z jakimi najczęściej można się spotkać, jeśli chodzi o używane wózki widłowe, a także wyjaśniliśmy, kiedy warto na poważnie pomyśleć o takiej inwestycji.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us